Acum la Digi FM Alex Vidia MAROON 5 - This love

Un tribunal spaniol a anunţat că a închis a doua serie de proceduri de fraudă fiscală împotriva Shakirei

LOS ABOGADOS DE SHAKIRA LLEGAN A LA AUDIENCIA POR EL JUICIO CONTRA SHAKIRA POR DELITOS CONTRA HACIENDA
Shakira în Barcelona. Profimedia

Un tribunal spaniol a anunţat joi că a respins un al doilea caz de fraudă fiscală intentat vedetei internaţionale Shakira, punând capăt problemelor juridice ale acesteia în ţara în care trăieşte de mult timp, potrivit AFP.

În urma cererii procurorului, anunţată miercuri, acest tribunal de la periferia Barcelonei a recunoscut că artista columbiană a comis "nereguli" în declaraţia sa fiscală din 2018, ceea ce a dus la un minus de aproximativ 6 milioane de euro pentru fiscul spaniol, relatează News.ro.

Cu toate acestea, "neregulile nu sunt suficiente pentru a constitui o infracţiune (penală) împotriva fiscului", a declarat magistratul însărcinat cu acest caz, potrivit căruia cântăreaţa melodiei „Hips don't lie” nu a avut "nicio intenţie de a se sustrage de la plata impozitelor". Procurorul a apreciat că nu există "probe suficiente" pentru a formula o acuzaţie penală împotriva Shakirei în acest caz.

Citește și: Shakira a electrizat atmosfera pe scenă la Coachella, într-o apariție surpriză la celebrul festival

Instanţa anunţase în iulie că a deschis această procedură împotriva cântăreţei, suspectată că a folosit societăţi domiciliate în paradisuri fiscale pentru a evita să-şi plătească integral impozitul pe venit şi pe avere în 2018.

Pentru a-şi demonstra dorinţa de a-şi regulariza situaţia cu autorităţile fiscale, Shakira a plătit în august 6,6 milioane de euro către justiţie, sumă corespunzătoare celor 6 milioane de euro datorate fiscului, la care se adaugă dobânzile de întârziere şi costurile de regularizare.

Shakira este în continuare vizată de autorităţile fiscale spaniole pentru anul 2011, dar această procedură este pur administrativă şi nu judiciară.

Un proces deja evitat în noiembrie

Cântăreaţa evitase deja un proces jenant la sfârşitul anului 2023 în faţa tribunalului din Barcelona, în cadrul primei proceduri de fraudă fiscală.

În acest caz separat, procurorul a acuzat-o că nu şi-a plătit impozitele în Spania în 2012, 2013 şi 2014, deşi a locuit în ţară mai mult de 183 de zile pe an în aceşti ani, pragul peste care o persoană este considerată rezident fiscal.

El solicitase o pedeapsă de opt ani şi două luni de închisoare şi o amendă de 23,8 milioane de euro.

La rândul ei, cântăreaţa a negat categoric acuzaţiile, insistând că, deşi începuse o relaţie cu fostul jucător al Barcelonei Gerard Piqué în 2011, nu a încetat să călătorească în jurul lumii în acei ani din cauza carierei sale.

Citește și: Shakira a lansat un nou album, intitulat „Las Mujeres Ya No Lloran”, pe care a inclus ultima melodie despre Gerard Piqué

Ea a susţinut că s-a stabilit definitiv la Barcelona abia la sfârşitul anului 2014, înainte de a-şi transfera reşedinţa fiscală din Bahamas în Spania în 2015, chiar înainte de naşterea celui de-al doilea copil al său.

17,45 milioane de euro către autorităţile fiscale

Convocată în noiembrie la tribunal pentru a fi judecată, ea a încheiat un acord de ultim moment cu Parchetul, evitând astfel un proces care promitea o dezvăluire a vieţii sale private.

Conform acordului, cântăreaţa a fost obligată să plătească o amendă de peste 7,3 milioane de euro, ceea ce corespunde la "50%" din valoarea fraudei. Ea plătise deja 17,45 milioane de euro către autorităţile fiscale pentru a-şi regulariza situaţia în acest caz.

Shakira - al cărei nume a apărut în "Pandora Papers", o vastă investigaţie jurnalistică care acuză câteva sute de celebrităţi că ar avea active ascunse în societăţi offshore - s-a separat de Gerard Piqué în 2022 şi de atunci s-a stabilit împreună cu copiii ei la Miami.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
audiente radio 2025 770x440
Digi FM are cea mai mare creștere de audiență dintre toate radiourile...
KV Parteneri - DIGI FM_4x5web
Conferința OPEN MINDS revine în 4 iunie cu peste 50 de speakeri și...
Victoria Stoiciu
Victoria Stoiciu: Violenţa împotriva femeilor atinge cote alarmante...
Pe aceeași temă
mural cu chipul lui maradona
Procesul privind moartea lui Diego Maradona: Una dintre fiicele marelui fotbalist denunţă...
kim (11)
Kim Kardashian depune mărturie la Paris în procesul jafului armat din 2016, când i-au fost...
Prince Harry Court Case, Royal Courts of Justice, London, UK - 09 Apr 2025
Prinţul Harry pierde recursul împotriva deciziei guvernului britanic de a îi reduce protecţia...
UFC 313: Celebs at ufc event
Andrew Tate va fi judecat în 2027 în Marea Britanie pentru acuzații de abuz fizic și sexual
Te-ar putea interesa și
vlad pascu
Primul termen pentru Vlad Pascu la Curtea de Apel Constanţa a început cu o amânare. Părinţii...
Washington, United States. 13th Nov, 2024. Elon Musk listens as United States President-elect Donald Trump speaks during a meeting with US House Republicans at the Hyatt Regency hotel in Washington, DC, USA on November 13, 2024. Photo by Allison Robbert/P
Elon Musk trebuie să răspundă în instanţă într-un proces pentru fraudă legat de divulgarea...
Dani Alves
Condamnarea pentru viol a fostului fotbalist brazilian Dani Alves, anulată la apel. Anul...
maradona shutterstock_1184163034
Procesul privind moartea lui Diego Maradona. Fosta gardă de corp a starului argentinian...
Partenerii noștri
DigiSport „Vreau să termin United”. Prima declarație a lui Cerki a ”rupt” orașul în două
„Vreau să termin United”. Prima declarație a lui Cerki a ”rupt” orașul în...
PeRoz Olivia Munn spune că regretata Shannen Doherty a sprijinit-o în cele mai grele momente, după diagnosticul de cancer: „M-a ajutat mult!”
Olivia Munn spune că regretata Shannen Doherty a sprijinit-o în cele mai...
Film Now Ce spune Halle Berry despre o căsătorie cu Van Hunt: ”Nu simțim că trebuie să facem asta pentru a ne valida iubirea!”
Ce spune Halle Berry despre o căsătorie cu Van Hunt: ”Nu simțim că trebuie...
Digi World Ce efecte negative au dușurile foarte fierbinți. Avertismentul medicilor și sfaturi pentru temperatura ideală a apei
Ce efecte negative au dușurile foarte fierbinți. Avertismentul medicilor...
ProFM Courtney Love, la 60 de ani, face dezvăluiri despre iubirea secretă din viața ei: „Suntem mai degrabă prieteni cu beneficii”
Courtney Love, la 60 de ani, face dezvăluiri despre iubirea secretă din...
Digi Life O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei năstrușnice, a murit la 97 de ani. A pozat pe mătură ca Harry Potter, în costum de câine sau de zână
O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei...
Bogdan Hossu 2
Nicușor Dan - întâlnire cu sindicaliștii. Hossu: Măsurile de austeritate...
Press Conference After the EU Summit in Brussels, Belgium.
Emmanuel Macron nu crede că Vladimir Putin poate fi „un mediator” în...
Ultimele știri din matinal
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
Ultimele știri
George Russell/ Profimedia
Formula 1: George Russell a câştigat Marele Premiu al Canadei. Primul podium pentru Antonelli
Blaise Metreweli
Marea Britanie a numit pentru prima dată o femeie la conducerea MI6. Cine este Blaise Metreweli
File photo dated 12/03/25 of US President Donald Trump. Holidaymakers in countries hit hardest by Donald Trump's trade tariffs are shunning America for their trips abroad, while UK and US travellers are increasingly choosing to staycation amid economic wo
Trump spune că speră ca Israelul şi Iranul să ajungă la un acord
European,Commission,President,Ursula,Von,Der,Leyen,Speaks,During,A
„Trebuie să evităm cu toţii protecţionismul”, spune Ursula von der Leyen la summitul G7