Kremlinul a declarat luni că este greu să nu fie de acord cu experţii care au spus că preşedintele american Donald Trump va intra în istorie dacă va prelua controlul asupra Groenlandei, informează Reuters şi EFE.
Totodată, Kremlinul a refuzat să comenteze presupusele ameninţări ruseşti în Groenlanda, despre care a vorbit Trump, pentru a-şi justifica intenţia de a prelua controlul asupra insulei arctice.
"În ceea ce priveşte planurile noastre privind Danemarca şi Groenlanda, mă abţin să comentez", a declarat Peskov.
Reprezentantul Kremlinului a recunoscut că în ultimele zile se primesc "informaţii foarte îngrijorătoare" despre impasul dintre Washington şi Copenhaga privind Groenlanda, teritoriu autonom în cadrul Regatului Danemarcei.
"Desigur, observăm cu maximă atenţie ceea ce se întâmplă şi analizăm", a susţinut el.
El a adăugat că, indiferent dacă această situaţie este bună sau rea, "dacă corespunde sau nu normelor dreptului internaţional, există experţi internaţionali care cred că, dacă Trump reuşeşte să preia controlul asupra Groenlandei, va intra în istorie. Nu numai în istoria Statelor Unite, ci şi în istoria lumii".
"Şi fie că acest lucru este bun sau rău, este greu să nu fii de acord cu aceşti experţi", a concluzionat el.
Tensiunile din jurul Groenlandei au crescut recent în urma declaraţiilor repetate ale preşedintelui SUA, conform cărora insula trebuie să fie sub controlul SUA şi că "orice mai puţin decât atât este inacceptabil".
Confruntat cu refuzul UE de a ceda presiunilor legate de insula arctică, Trump a ameninţat că va impune tarife de 10% începând cu 1 februarie asupra mărfurilor din Germania, Franţa, Regatul Unit, Suedia, Norvegia, Olanda, Finlanda şi Danemarca - membre NATO care au trimis trupe în Groenlanda. Tarifele ar putea creşte la 25% începând din iunie, dacă UE persistă pe poziţia sa.
Citește și:
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!