Acum la Digi FM Alex Vidia ADI ISTRATE ft Alexandra Stan - Aer

Ministrul Finanţelor: Anul acesta, cu siguranţă, nu putem vorbi de creşteri salariale

Tanczos Barna/ Profimedia
Tanczos Barna/ Profimedia

Ministrul Finanţelor, Tanczos Barna, a transmis, sâmbătă, după adoptarea bugetului de către Guverb, că nu vor exista creşteri de pensii şi salarii în acest an, dar nici nu au fost luate în calcul creşteri de taxe şi impozite.

anczos Barna a fost întrebat, sâmbătă, după şedinţa de Guvern, dacă premisele construirii bugetului nu au fost prea optimiste, la fel ca anul trecut, relatează News.ro.

”Şi anul trecut, dacă nu ar fi fost creşterile multiple de salarii şi dacă nu ar fi fost majorate semnificativ sumele pentru investiţii, s-ar fi apropiat bugetul, nu spun că s-ar fi încadrat în 5,5 de exemplu, dar s-ar fi apropiat de deficitul prognozat”, a declarat ministrul Finanţelor.

Potrivit acestuia, ”anul acesta, cu siguranţă, nu putem vorbi de creşteri salariale”.

”Ne-am asumat plata salariilor la nivelul lunii noiembrie 2024 şi ne vom ţine de această promisiune.  Am făcut un calcul, la sfârşitul anului şi am văzut că nu este spaţiu fiscal pentru a mai face o dată indexările de pensii la începutul anului şi am luat această decizie, ne vom ţine de promisiune şi vom plăti toate pensiile la nivelul anului trecut şi cu siguranţă nu se va repeta scenariul de anul trecut, care a fost un an extrem de dificil, din toate punctele de vedere, a fost an electoral, a fost an cu foarte multe dispute pe tot ce înseamnă creşteri de salarii”, a adăugat ministrul Finanţelor.

Potrivit acestuia, în 2025, ”obiectivul acestui guvern este să menţinem la acest nivel salariile, pensiile să le putem plăti şi să începem acea reformă care va duce treptat la reducerea cheltuielilor cu personalul”.

De asemenea, ministrul Finanţelor a transmis că bugetul a fost construit fără a se lua în calcul creşteri de taxe şi impozite: ”Noi nu calculăm cu nicio creştere de taxe şi impozite în 2025”.

”Înţeleg îngrijorarea celor din Consiliul Economic şi Social pentru că an de an provocările sunt mari (...) dar sunt convins că ne vom descurca”, a mai transmis ministrul care a menţionat anterior că Consiliul Economic şi Social nu a avizat proiectul de buget.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Benjamin Netanyahu si Donald Trump
Netanyahu, cadoul suprem pentru Donald Trump. L-a nominalizat la...
Bulgaria trece oficial la euro la 1 ianuarie 2026/ Shutterstock
Bulgaria aşteaptă marți ultima aprobare pentru a adopta moneda euro...
Păcănele, jocuri de noroc
Ilie Bolojan, după ce s-a schimbat taxarea jocurilor de noroc la 4%...
Pe aceeași temă
Ilie Bolojan
Premierul Bolojan a stabilit atribuţiile celor cinci vicepremieri. Ce ministere coordonează...
Adrian Negrescu
Economist, despre protestele sindicaliştilor de la Finanţe: „Să spui că există riscul neplăţii...
Alexandru Nazare
Ministrul Finanţelor, dialog cu angajaţii nemulţumiţi care au venit în faţa biroului său...
Kelemen Hunor
UDMR și-a ales miniștrii de la Dezvoltare și Cultură. Tanczos Barna e vicepremier
Te-ar putea interesa și
Tanczos Barna
Tanczos Barna: "Nu există niciun risc de neplată a salariilor și a pensiilor"
tanczos-barna-scaled inquam octav ganea
Tanczos Barna: De astăzi, România va avea un preşedinte responsabil, aplicat şi echilibrat...
ANAF,Fisc,taxe,impozite
ANAF investighează ”modalitatea şi fluxurile de bani care au ajuns din diverse surse” în...
simona halep si parintii ei
Tatăl Simonei Halep, acuzat de rude că nu le-a plătit salariile de aproape 4 ani. Ce sumă au...
Partenerii noștri
DigiSport Decizie radicală a lui Ivan Savvidis! Ce vrea să facă patronul lui PAOK, înaintea noului sezon
Decizie radicală a lui Ivan Savvidis! Ce vrea să facă patronul lui PAOK...
PeRoz Sofia Vergara, zeiță în costum de baie. Actrița din „Modern Family” are 52 de ani, dar arată impecabil
Sofia Vergara, zeiță în costum de baie. Actrița din „Modern Family” are 52...
Film Now Fostul soț al lui Denise Richards cheltuie o sumă imensă în fiecare lună, deși nu are niciun venit. A început războiul divorțului
Fostul soț al lui Denise Richards cheltuie o sumă imensă în fiecare lună...
Digi World Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a dezvăluit secretul ascuns în „Omul Vitruvian”
Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a...
ProFM Elena Gheorghe, mesaj emoționant la aniversarea a 13 ani de căsnicie: „Dragostea nu s-a stins, s-a așezat, s-a adâncit”
Elena Gheorghe, mesaj emoționant la aniversarea a 13 ani de căsnicie...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
Wimbledon - Fourth Round
Djokovic îi va cere „sfatul” fiului său pentru meciul cu Cobolli de la...
Jeffrey Epstein File Photo
FBI a ajuns la concluzia că Jeffrey Epstein nu avea o „listă de clienţi”...
Ultimele știri din matinal
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
Ultimele știri
sad bride
Scandal la o nuntă din Vâlcea. Mireasa a fost lovită de mire chiar sub privirile invitaților...
acropola din atena
Acropola din Atena se închide la miezul zilei din cauza caniculei. Temperaturile pot ajunge la...
jannik sinner si Grigor Dimitrov
Grigor Dimitrov, consolat de iubita celebră după ce a fost nevoit să abandoneze în meciul de...
Serpentine Gallery Summer Party 2025 at the Serpentine Gallery in Kensington Gardens, London on 24/06/2025
Kelly Osbourne, fiica lui Ozzy, cerută în căsătorie la ultimul concert Black Sabbath