Acum la Digi FM Marius Dobre SHAWN MENDES - There s Nothing Holding Me Back

Traian Băsescu, despre criza din justiție: "Magistraţii sunt independenţi atât cât vor ei. Când acceptă să fie slugi, rămân slugi"

Traian Basescu
Traian Băsescu / Foto: Getty Images

Fostul preşedinte Traian Băsescu și-ar dori să creadă că dialogul pe care actualul şef al statului, Nicuşor Dan, îl va avea cu magistraţii va fi unul util, afirmând că magistraţii sunt independenţi ”atât cât vor ei”. Băsescu a adăugat că este necesară modificarea unor legi şi a susţinut că şefa ICCJ ar trebui să facă un pas înapoi, în timp ce Cătălin Predoiu ar trebui ”trimis într-o vacanţă”.

”Poate (preşedintele - n.r.) o va face mai inteligent decât mine, să stabilească o limită până la care se va implica SRI. SRI are şi acum protocoale cu toate instituţiile statului (...) Ca un dezastru (arată lucrurile acum - n.r.). M-am uitat la analiza fostului procuror general Augustin Lazăr, care fixează foarte corect momentul în care a început din nou degradarea Justiţiei. Asta însemană că trebuie modificate nişte legi din 2022. Dacă eu înţeleg bine, este vorba de rezolvarea câtorva chestiuni. Prima este legată de repartizarea aleatorie, a doua - permanentizarea completului de judecată (...) Deci trebuie nişte adăugiri la legislaţie”, a declarat Traian Băsescu, duminică seară, la Digi24.

Citește și: Judecătoarea Raluca Moroşanu, într-un interviu pentru Recorder: „Practic, suntem nişte angajaţi ai unui SRL unde patronul stabileşte ce vrea el şi noi trebuie să ne supunem”

”În ceea ce priveşte ce vedem în stradă, cred că e aceeaşi categorie de oameni care au ieşit la celebra OUG 13. Dacă mă uit atent, sunt tineri, sunt mulţi studenţi, nu au aspectul celor din multinaţionale. Faptul că în ţară s-au organizat ne arată că Justiţia este o prioritate, mai ales pentru generaţia tânără, iar cei în drept trebuie să facă ce trebuie. Inspecţia Judiciară are obligaţia să dea răspunsuri la cazurile sesizate de Recorder şi nu numai. (...) Vreau să cred că acest dialog pe care îl va avea preşedintele cu judecătorii va fi util şi vreau să cred că acea comisie care se constituie la Guvern va lucra eficient şi poate şi domnul Predoiu va fi trimis într-o vacanţă. La fel cum poate să se facă cu doamna ministru de la Mediu, aşa cum s-a făcut cu ministrul Apărării”, a afirmat Traian Băsescu.

În ceea ce priveşte independenţa magistraţilor, Băsescu a spus că aceştia sunt independenţi atât timp cât vor ei.

”Magistraţii sunt independenţi atât cât vor ei. Când acceptă să fie slugi, rămân slugi. Dacă magistratul vrea să fie independent, el este independent. Nu are cine ce-i face. Cei care s-au lăsat intimidaţi şi au acceptat schimbări de complet până se merge la prescripţie, ei singuri şi-au pierdut independenţa, nu le-a luat-o nimeni cu forţa. (...) Este clar că legile lui Predoiu sunt o prostie (...) Şi eu cred că acel lucru trebuie făcut (demisia şefei ICCJ - n.r.), dar cred că e nevoie de Inspecţie. (...) Cred că va fi o soluţie corectă. Nu o cunosc pe doamna preşedintă a ICCJ, dar dată fiind atmosfera creată şi presiunea pentru a i se da o nouă şansă ICCJ, cred că ar trebui să facă un pas, aşa cum fac oamenii politici. Cred că ar fi o soluţie să se stingă tensiunea din societate. Cine îşi face iluzii că vin Crăciunul şi Anul Nou şi se uită, asta nu se va uita pentru că e o categorie de oameni care nu uită”, a declarat Traian Băsescu, adăugând că ”Predoiu a avut grijă să izoleze Justiţia de celelalte instituţii ale statului”.

Citește și: Nicuşor Dan, după documentarul Recorder: „Am început să lucrăm la un raport cu date despre problemele din sistemul de justiţie. Invit toţi magistraţii să îmi scrie direct, să-mi spună ce probleme întâmpină!”

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 2
switch_day_770x440
SWITCH DAY: 29 ianuarie. O zi, toate perspectivele. Digi24, Digi...
audiente_ian26_digifm_770x440
Digi FM. Un radio bine crescut! Peste 1,3 milioane de ascultători, pe...
Bucharest, Romania. 16th Aug, 2024: Romanian gymnast Ana Maria Barbosu poses with her Olympic bronze medal won in the floor event, at the end of a ceremony, in Bucharest. Barbosu received the medal a few weeks after she was outranked by the American Jorda
Ana Bărbosu rămâne fără medalia de la JO. Tribunalul Federal Elveţian...
Pe aceeași temă
basescu profimedia-0184645464
Curtea de Apel București îi dă câștig de cauză lui Traian Băsescu. Ce sumă are de recuperat...
Traian Băsescu
Traian Băsescu este de părere că ”partidele depăşesc orice limită a bunului simţ” în legătură...
'Sovereignty, Solidarity, Security' conference, Warsaw, Poland - 21 Dec 2015
Ce pensie are Traian Băsescu în 2026. În noiembrie 2014 lua 2.950 de lei pe lună: "Asta mi se...
Traian Băsescu
Traian Băsescu nu crede în ieșirea PSD de la guvernare: "PSD-ul face ce ştie el mai bine...
Te-ar putea interesa și
Traian Băsescu
Cât plătește impozit Traian Băsescu pentru apartamentul său de 154 m pătrați: "E o creștere...
Ludovic Orban și Nicușor dan
Ludovic Orban, declarații acide după ce președintele Nicușor Dan a anunțat intenția de a...
nicusor dan si magistratii
Consultări magistrați - Nicușor Dan. "S-a consolidat un sistem oligarhic în Justiție, al cărui...
nicusor dan
Preşedintele Nicuşor Dan îi primeşte azi la Cotroceni pe magistraţii care vor să discute...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
Titi Aur, despre accidentul produs în județul Timiș
Noi informații în cazul accidentului soldat cu șapte morți din județul Timiș. Ce arată...
Roberto Alagna/ Profimedia
Scandal la Royal Opera House din Londra. Tenorul Roberto Alagna, bolnav, nu a putut termina...
Donald Trump
Trump ia în considerare un nou atac major asupra Iranului (Surse)
Bucharest, Romania - December 09, 2022: Ciprian Ciucu, Mayor of Sector 6 of Bucharest, speaks to the press after the signing of a non-refundable Europ
Ciprian Ciucu, către consilierii CGMB care nu au fost de acord cu un audit la STB şi...