Acum la Digi FM Lucian Mindruta LIVE - ON AIR

Un pasager de pe o cursă TAROM care venea de la Bruxelles la Bucureşti s-a automutilat. Comportamentul lui a fost recalcitrant pe toată durata zborului

tarom-aeronava-avion
Sindicatul TAROM

Un pasager de pe o cursă TAROM care venea de la Bruxelles la Bucureşti s-a automutilat, după ce echipajul companiei a solicitat intervenţia Poliţiei, întrucât a manifestat pe toată durata zborului un comportament recalcitrant. Pasagerii au fost coborâţi în siguranţă, pe uşa din spate. Compania anunţă că intenţionează să depună plângere penală.

”TAROM apelează la Codul Aerian al României care încadrează ca faptă penală incidentul provocat de pasagerul îmbarcat pe cursa TAROM RO 374 Bruxelles- Otopeni. După ce a trecut de controlul de securitate de pe aeroportul din Bruxelles, pasagerul a avut un comportament agresiv verbal şi o atitudine nepotrivită, situaţie care a atras avertismentul final (Final Warning) din partea personalului navigant TAROM, conform procedurilor de zbor”, a transmis, joi, TAROM, într-un comunicat de presă, potrivit News.ro.

Potrivit companiei, pentru siguranţa pasagerilor, comandantul, împreună cu echipajul, au luat în calcul inclusiv aterizarea pe aeroporturi de proximitate faţă de ruta de zbor, altele decât cel de destinaţie.

”La această variantă s-a renunţat pe măsură ce apăreau perioade de stabilitate comportamentală şi calm manifestate de pasager, după primirea avertismentelor. După aterizare, atitudinea pasagerului a escaladat, moment în care echipajul a solicitat suport atât din partea echipei de securitate TAROM, cât şi a Poliţiei de Frontieră. Odată cu sosirea reprezentanţilor Poliţiei, pasagerul a apelat la un gest extrem de automutilare, retrăgându-se în cabina de pasageri clasa Business”, a mai transmis TAROM.

Compania explică faptul că, pentru protecţia pasagerilor, s-a asigurat debarcarea acestora pe uşa din spate a aeronavei şi izolarea locului incidentului, pentru a face loc inclusiv echipei medicale, în vederea acordării asistenţei de specialitate pasagerului, internat acum în spital pentru recuperare.

”Pe tot parcursul zborului, cât şi la momentul aterizare şi debarcare, prioritatea echipei TAROM a fost siguranţa pasagerilor”,  a mai transmis sursa citată.

Compania Naţională de Transport Aerian TAROM SA anunţă că evaluează iniţierea unei acţiuni în instanţă împotriva pasagerului, pentru descurajarea acestor manifestări, dar şi pentru recuperarea pagubelor produse.

”În conformitate cu Codul Aerian al României, faptele pasagerului se încadrează la fapte penale, care se pedepsesc cu închisoare”, precizează TAROM.

”Sperăm că şi autorităţile competente în materie s-au autosesizat şi că vor fi aplicate măsurile necesare astfel încât pasagerii sau personalul oricărui operator de transport, indiferent de tip, să nu mai fie expuşi unor astfel de situaţii”, declară directorul general al TAROM, Costin Iordache.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
audiente radio 2025 770x440
Digi FM are cea mai mare creștere de audiență dintre toate radiourile...
KV Parteneri - DIGI FM_4x5web
Conferința OPEN MINDS revine în 4 iunie cu peste 50 de speakeri și...
Heavy,Raindrops,Splashing,On,The,Ground
Cod galben de averse şi vânt, joi și vineri. Județele vizate de noile...
Pe aceeași temă
avioane tarom
TAROM anulează zborurile de luni spre aeroportul din Frankfurt, în condiţiile grevei...
avioane tarom
Tarom nu va mai opera zboruri către şi dinspre Aeroportul Heathrow - Londra. A vândut...
aventura lui florin negrutiu cu tarom
Aventura lui Florin Negruțiu după anularea zborurilor TAROM: De la Timișoara la București cu...
tarom
ANPC anunță că TAROM va despăgubi pasagerii ale căror curse au fost anulate. Câți bani vor...
Te-ar putea interesa și
avioane tarom
Toate zborurile TAROM se desfăşoară conform programărilor. Compania anunţă că a ajuns la un...
avion tarom
Val de zboruri Tarom anulate. Reacţia ministrului Transporturilor, Sorin Grindeanu
Un pasager al cursei Tarom Frankfurt - Bucureşti a necesitat asistenţă medicală/ Foto: News.ro
Un pasager al cursei Tarom Frankfurt - Bucureşti a necesitat asistenţă medicală. Acesta a fost...
tarom-aeronava-avion
Probleme la un zbor TAROM pe ruta Paris-Bucureşti. Aeronava a lovit păsări şi a revenit pe...
Partenerii noștri
DigiSport ”Care este jucătorul care te inspiră cel mai mult?” Matei Ilie a dat răspunsul pe loc: ”Ca el vreau să ajung!”
”Care este jucătorul care te inspiră cel mai mult?” Matei Ilie a dat...
PeRoz La biserică s-a îmbrăcat în negru, dar la petrecere a fost colorată și zâmbitoare. Mikaela, “vedetă” la nunta tatălui ei, Mihai Albu
La biserică s-a îmbrăcat în negru, dar la petrecere a fost colorată și...
Film Now Brad Pitt, transformare totală de look pe coperta GQ. „Viața mea personală e mereu la știri. Este așa de 30 de ani”
Brad Pitt, transformare totală de look pe coperta GQ. „Viața mea personală...
Digi World Sfârșitul Universului va veni mai devreme decât se prevedea, cred oamenii de știință olandezi
Sfârșitul Universului va veni mai devreme decât se prevedea, cred oamenii...
Stirile Kanal D A murit actorul care a adus la viață păpușa Chucky. Avea 61 de ani: „Și-a luat rămas-bun și acum are un nou spectacol în viața de apoi"
A murit actorul care a adus la viață păpușa Chucky. Avea 61 de ani: „Și-a...
ProFM Soția lui Jorge are 52 de ani, dar e mult mai tânără și la chip, și la trup. Apariție superbă, de neignorat, la nunta lui Mihai Albu
Soția lui Jorge are 52 de ani, dar e mult mai tânără și la chip, și la...
Digi Life Care sunt culorile care atrag cel mai mult la o primă întâlnire. O expertă în relație spune că bărbații în mov sunt cei mai atrăgători
Care sunt culorile care atrag cel mai mult la o primă întâlnire. O expertă...
Istvan Kovacs
Istvan Kovacs, înainte de a arbitra finala Champions League: "Cea mai mare...
Ultimele știri din matinal
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
Ultimele știri
ramon-denis-mai2025
Denis (The Motans): O surpriză emoționantă în direct pentru Ramon Cotizo
Daniel David, Minister of Education, press conference, Bucharest, Romania - 21 May 2025
Daniel David: Dacă se întrunesc nişte lucruri, rămân la Educaţie, altfel mă întorc la UBB
Romanian Government, Cabinet Meeting, Bucharest, Romania - 04 Sep 2024
Burduja: După 1 iulie, românii vulnerabili trebuie şi vor fi protejaţi. Facturile nu vor...
Bucharest,,Romania,-,10.07.2022:112,Emergency,Number,On,A,Fire,Fighter
Mai mulţi elevi de la un liceu din Arad, transportaţi la spital după ce au acuzat stare de rău...