Acum la Digi FM ANDIA FEAT SPIKE - Anotimpuri
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Tsitsipas a câştigat titlul la Swiss Open. Este primul trofeu ATP după 16 luni

Stefanos Tsitsipas
Stefanos Tsitsipas / Profimedia Images

Stefanos Tsitsipas a pus capăt unei aşteptări de 16 luni pentru un titlu în circuitul ATP, după ce jucătorul grec l-a învins duminică pe belgianul Raphael Collignon cu 6-4, 6-7(3), 6-3, câştigând Openul Elveţiei de la Gstaad.

Această victorie a reprezentat primul titlu câştigat de Tsitsipas de când l-a învins pe canadianul Felix Auger-Aliassime în finala de la Dubai, în martie 2025, şi al 13-lea titlu ATP la simplu din cariera sa.

"Aş dori să încep prin a menţiona cât de extraordinară a fost finala de astăzi", a declarat Tsitsipas. "A trecut mult timp, aşa că înseamnă foarte mult pentru mine."

Jucătorul în vârstă de 27 de ani, fost numărul trei mondial şi situat în prezent pe locul 85 în clasamentul mondial, a avut o prestaţie excelentă la serviciu în meciul care a durat două ore şi 17 minute, reuşind patru aşi fără nicio dublă greşeală, potrivit News.ro. 

Acest triumf îi oferă un plus de încredere la momentul potrivit lui Tsitsipas, de două ori finalist de Grand Slam, care încearcă să-şi menţină elanul înaintea US Open, care începe pe 30 august.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
Paula Badosa and Stefanos Tsitsipas attended 'the Laureus World Sports 2025' Photocall at Galería de Cristal on April 21, 2025 in Madrid, Spain.
Paula Badosa vorbeşte despre relaţia „toxică” cu fostul ei iubit Stefanos Tsitsipas: „Astăzi...
2025 Laureus World Sport Awards Madrid - Red Carpet, Spain - 21 Apr 2025
Stefanos Tsitsipas şi Paula Badosa s-au despărţit. Ar fi luat decizia la Wimbledon
Stefanos Tsitsipas și Paula Badosa / Profimedia Images
Paula Badosa şi Stefanos Tsitsipas s-au despărțit: “Ne dorim în continuare numai bine”
Stefanos Tsitsipas (1)
Stefanos Tsitsipas a câştigat turneul ATP de la Monte Carlo
Partenerii noștri
Digi24 De ce a ajuns o pacientă de la Spitalul Floreasca să plătească 8.000 de euro pentru a fi operată într-o clinică privată
De ce a ajuns o pacientă de la Spitalul Floreasca să plătească 8.000 de...
DigiSport Lautaro Martinez nu s-a ferit, după gafele făcute de colegii săi cu Real Madrid
Lautaro Martinez nu s-a ferit, după gafele făcute de colegii săi cu Real...
PeRoz 5 zodii au parte de o schimbare majoră pe 9 septembrie 2026. Portalul 9/9 le ajută să închidă un capitol important
5 zodii au parte de o schimbare majoră pe 9 septembrie 2026. Portalul 9/9...
Film Now Ce părere are Angelina Jolie despre decizia copiilor ei de a renunța, pe rând, la numele Pitt: „Vrea doar ca toată lumea să se vindece”
Ce părere are Angelina Jolie despre decizia copiilor ei de a renunța, pe...
Digi World Ce găteau, de fapt, oamenii din Epoca de Piatră? Descoperirile sunt surprinzătoare
Ce găteau, de fapt, oamenii din Epoca de Piatră? Descoperirile sunt...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM Câți bani a făcut Mihai Trăistariu vara aceasta. Garsonierele de la mare i-au adus mai mult decât cele 144 de concerte
Câți bani a făcut Mihai Trăistariu vara aceasta. Garsonierele de la mare...
Digi Life Sănătatea tatălui înainte de concepție ar putea conta mai mult decât se credea. Ce arată un nou studiu despre vitamina B12
Sănătatea tatălui înainte de concepție ar putea conta mai mult decât se...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
Back,To,School.,A,Group,Of,Schoolchildren,With,Backpacks,Walk
România, ţara din UE cu cel mai mare număr de elevi alocaţi unui profesor în învăţământul...
Brigada Antiteroristă
Act de sabotaj, dejucat de autorități. Un rus stabilit în România ar fi fotografiat şi filmat...
High,School,Or,University,Student,Reading,Question,Exam,Test,And
Elevii români care au participat la evaluarea PISA 2025 au obținut scoruri sub media țărilor...
Vizual comunicat de presa Opensignal x DIGI_001
DIGI primește certificarea Opensignal pentru cea mai bună calitate a unei rețele mobile din...