"Am meritat să câştigăm Liga Campionilor pentru a doua oară consecutiv, deoarece echipa a depăşit un sezon dificil", a declarat antrenorul lui Paris Saint-Germain, Luis Enrique, după victoria împotriva lui Arsenal în finala de la Budapesta, relatează AFP.
"Cred că am meritat, chiar dacă în finală nicio echipă nu a meritat mai mult decât cealaltă şi am avut puţin noroc la sfârșit", a adăugat tehnicianul spaniol într-o conferinţă de presă la Puskas Arena.
"Dar dacă analizez întregul sezon şi dificultăţile pe care le-am întâmpinat, cred că meritam în mod clar să câştigăm", a adăugat el, referindu-se la puţina pauză luată de jucători în extrasezon ca urmare a calificării în finala Cupei Mondiale a Cluburilor şi la accidentările repetate care au urmat.
Finala s-a jucat "împotriva unui adversar foarte dificil. A fost planul perfect pentru ei să marcheze în minutul 6, iar pentru noi a fost complicat, mai ales în prima repriză, nu am putut găsi spaţiile", a spus Luis Enrique.
"În a doua repriză, ne-am îmbunătăţit, dar când te confrunţi cu această echipă Arsenal care se apără perfect în bloc şi este foarte puternică fizic şi tehnic, am avut nevoie de puţin noroc la final".
"Este o victorie consecutivă (două titluri europene la rând), suntem foarte mândri, e timpul să sărbătorim", a conchis antrenorul.
Paris Saint-Germain a câştigat trofeul Ligii Campionilor la fotbal pentru al doilea an la rând, după ce a învins-o pe Arsenal cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, sâmbătă seara, pe Puskas Arena din Budapesta, într-o finală în care scorul a fost egal, 1-1 (0-1, 1-1), atât la finalul celor 90 de minute, cât şi după prelungiri.
PSG a devenit a doua echipă din era Champions League care reuşeşte să îşi apere titlul, după Real Madrid, care a câştigat trofeul de trei ori la rând, între 2016 şi 2018.
Aceasta a fost a 12-a finală a competiţiei care s-a decis la loviturile de departajare.
Arsenal a pierdut a doua finală a Ligii Campionilor după cea din 2006 (în faţa Barcelonei).
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!