Acum la Digi FM TWOCOLORS - Lovefool

Peste 200.000 de doze de vaccin Pfizer ajung luni în România

Transport de pachete cu doze de vaccin anti-coronavirus, COVID-19, SARS-CoV-2, imunizare, vaccinare, Pfizer BioNTech
Foto: Shutterstock

O nouă tranșă, de 214.110 doze de vaccin produs de Pfizer/BioNTech vor ajunge luni în România. Fiolele vor fi livrate, pe cale aeriană, pe aeroporturile Otopeni, Cluj-Napoca și Timișoara. 

Vaccinurile sunt transportate în condiții optime de siguranță, în containere speciale, cu gheață carbonică și folie etanșă. 

Procesul de imunizare continuă în centrele din București și din țară. Un număr de 60.840 de doze de vaccin rămân la Centrul Național de Stocare București. La Centrul Regional de Depozitare Brașov ajung 24.570 de doze; la Centrul Regional de Depozitare Cluj - 28.080 de doze; la Centrul Regional de Depozitare Constanța - 24.570 de doze; la Centrul Regional de Depozitare Craiova - 23.400 de doze; la Centrul Regional de Depozitare Iași - 28.080 doze; iar la Centrul Regional de Depozitare Timișoara - 24.570 de doze. 

În centrele de vaccinare se vor utiliza atât doze recepționate de România în tranșa curentă, cât și în tranșele anterioare, pe baza solicitărilor transmise la Centrul Național și centrele regionale de depozitare, prin direcțiile de sănătate publică județene și cea a municipiului București.

Potrivit CNCAV, din 27 februarie se pot programa la vaccinare cu serul Pfizer/BioNTech, conform Strategiei naționale de vaccinare împotriva COVID-19, persoanele cu boli cronice, cu vârste peste 65 de ani și persoanele cu dizabilități.

Modalitățile de programare la vaccinare sunt cele deja cunoscute, respectiv individual, prin aparținători sau prin direcțiile de asistență socială de la nivelul primăriilor, prin intermediul platformei electronice, a medicului de familie/curant, cât și prin call-center, la numărul unic 021.414.44.25 sau la numerele de suport destinate fiecărui județ în parte, disponibile pe platforma de informare: https://vaccinare-covid.gov.ro.

Conform calendarului de livrare, următoarea tranșă de vaccin ar urma sa fie adusă în România peste o săptămână, pe 8 martie, iar la acest moment se așteaptă confirmarea oficială în acest sens din partea firmei producătoare. 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
3 780x440
Digi FM - Sezon nou, de 10
George Simion
AUR a atacat la Curtea Constituțională patru dintre proiectele de...
MADURO BRINGS FORWARD CHRISTMAS IN VENEZUELA
Preşedintele Venezuelei devansează Crăciunul pentru data de 1...
Pe aceeași temă
vaccin bebelusi
Ratele de vaccinare a copiilor sunt în scădere în Europa, ceea ce favorizează reapariţia...
Vaccin, imunizare anti-HPV, cancer de col uterin
Nicușor Dan a promulgat legea care prevede că vaccinarea gratuită anti-HPV se extinde la fete...
701970_701970_seringa-vaccin
Statele Unite nu vor mai furniza vaccinuri ţărilor în curs de dezvoltare, potrivit presei...
Robert F. Kennedy Jr
Antivaccinistul Robert F. Kennedy Jr. îndeamnă acum la vaccinare, în toiul epidemiei de...
Te-ar putea interesa și
Vaccinare anti-COVID-19, coronavirus, SARS-CoV-2 cu seringă de injecție cu doză de ser antigripal
Vaccinul antigripal a ajuns în farmacii. Cine-l primește gratuit și cât costă la liber
Vaccin, injecție, antigripal
Vaccinarea copiilor la nivel mondial stagnează, avertizează ONU
Primul vaccin împotriva febrei cauzate de virusul Chikungunya va fi autorizat și în Uniunea Europeană/ Shutterstock
Primul vaccin împotriva febrei cauzate de virusul Chikungunya va fi autorizat și în Uniunea...
Bucharest, Romania - July 04, 2022: Alexandru Rafila, Romanian Health Minister, holds a press conference.
Epidemia de rujeolă evoluează în continuare în România. Rafila: ”Încurajăm părinții care nu...
Partenerii noștri
Digi24 FOTO Revoluția generației Z care răscolește un continent. Ce se întâmplă în Asia
FOTO Revoluția generației Z care răscolește un continent. Ce se întâmplă...
DigiSport Viitorul lui Liviu Ciobotariu la Petrolul! Ședință la Ploiești: toate informațiile duc la un singur deznodământ
Viitorul lui Liviu Ciobotariu la Petrolul! Ședință la Ploiești: toate...
PeRoz „Mofturile regale” ale regele Charles. Fostul său majordom a dat tot din casă: „Pasta de dinți era stoarsă cu o cheie de argint”
„Mofturile regale” ale regele Charles. Fostul său majordom a dat tot din...
Film Now De ce Sofia Vergara a ratat Premiile Emmy 2025. Actrița a ajuns de urgență la spital aproape desfigurată: „O reacție alergică”
De ce Sofia Vergara a ratat Premiile Emmy 2025. Actrița a ajuns de urgență...
Digi World Substanța "toxică pentru fiecare celulă" pe care cei mai mulți încă o consumă. Ce spune un chirurg cardiac despre efectele asupra inimii
Substanța "toxică pentru fiecare celulă" pe care cei mai mulți încă o...
ProFM Divorț la Hollywood. Un rapper celebru a fost părăsit de soție cu doar patru zile înainte de a aniversa 29 de ani de la nuntă
Divorț la Hollywood. Un rapper celebru a fost părăsit de soție cu doar...
Digi Life Eliminarea „Insulei şerveţelelor umede”. O cantitate uriaşă de deşeuri, ridicată de pe malul Tamisei
Eliminarea „Insulei şerveţelelor umede”. O cantitate uriaşă de deşeuri...
Solemn Opening Session of the Cortes Generales of the XV Legislature in the Congress of Deputies
Pedro Sanchez pledează pentru excluderea Israelului din competiţiile...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Neymar / Profimedia
Neymar nu vrea să joace pe teren sintetic: „Este o porcărie”
Mălina Călugăreanu şi Iulian Teodosiu s-au căsătorit/ Foto: Facebook Federația Română de Scrimă
Nuntă în lumea scrimei. Mălina Călugăreanu şi Iulian Teodosiu s-au căsătorit
Oana Ţoiu/ Profimedia
Oana Țoiu, mesaj dur pentru Rusia: „Nu trebuie să le spunem că drona e a lor”. Avertizează că...
Spitalul Județean de Urgență Reșița
Anchetă după moartea unui pacient la Spitalul Județean Reșița. Scara pe care cobora s-a rupt...