O femeie în vârstă de 44 de ani și-a împușcat mortal cei doi copii, iar apoi s-a sinucis, în timp ce soțul ei se afla într-o călătorie de afaceri. Tragedia a avut loc în Florida, în Lakewood Ranch, o zonă rezidențială înstărită din comitatul Manatee.
Monika Rubacha avea doi copii - un băiat pe nume Josh, în vârstă de 14 ani, și o fetiță pe nume Emma, de 11 ani. Soțul ei, Richard James, un britanic de 45 de ani, a fost cel care a alertat autoritățile după ce nu a reușit să ia legătura cu soția sa timp de aproximativ o zi și jumătate, potrivit Daily Mail.
Polițiștii ajunși la locuința familiei au făcut o descoperire cutremurătoare. Cei doi copii au fost găsiți împușcați în dormitoarele lor din locuința evaluată la 14, milioane de lire sterline, situată într-un cartier exclusivist. De asemenea, și femeia a fost găsită împușcată.
Anchetatorii au declarat că victimele prezentau „răni incompatibile cu viața”, iar primele indicii arată că în spatele tragediei ar fi existat „un anumit grad de planificare”. Potrivit poliției, femeia „știa ce face”.
Richard James ar fi aflat despre moartea familiei sale abia după ce s-a întors în Statele Unite, în urma unei călătorii de afaceri în America de Sud. Familia se mutase în această zonă din Missouri în urmă cu aproximativ trei ani, iar la locuința lor nu existase niciodată un istoric de apeluri la poliție.
Pe rețelele sociale, Monika Rubacha prezenta imaginea unei familii fericite și unite. Într-o fotografie de familie publicată pe Facebook în 2018, o prietenă a comentat că cei patru păreau „o familie perfectă ca în filme”.
Acum, autoritățile au deschis o anchetă și încearcă să stabiliească împrejurările în care a avut loc tragedia. Șeriful Rick Wells, implicat în anchetă, a declarat că este dificil de înțeles ce se petrece în spatele ușilor închise.
„Nu înțelegem ce se întâmplă cu oamenii și cu sănătatea lor mintală sau ce se petrece în spatele ușilor închise. Un caz atât de îngrozitor ca acesta este ceva ce, poate, nimeni nu ar fi putut anticipa. Nu știm dacă au existat semne pe care membrii familiei nu le-au observat”, a spus acesta.
Asociația proprietarilor din cartierul Lake Club, unde se află casa familiei, a transmis că „gândurile și inimile lor sunt alături de familie și de toți cei afectați”.
Cartierul în care locuia familia este unul exclusivist, fiind este cunoscut pentru vilele sale de milioane de dolari. Unul dintre aceste conace a fost cumpărat în 2020 de cântărețul Mick Jagger și vândut ulterior, în 2023, pentru 3,25 milioane de dolari.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!