Sănătate curată sau apă de ploaie? Asta e întrebarea în cazul iaurtului, încă un produs în general benefic pentru sănătate, dar al cărui proces de fabricație îl poate compromite.
Un studiu realizat de Asociația Pro Consumatori, care a analizat 45 de tipuri de iaurt, arată că 9 din 10 produse sunt fabricate din lapte procesat și doar 1 din 10 are la bază lapte 100% românesc.
Nouă din zece tipuri de iaurt sunt fabricate din lapte standardizat, un lapte prelucrat, nu este laptele folosit așa cum îl dă vaca, ci unul asupra căruia operatorul economic aplică anumite procese: extracția grăsimilor, adăugarea unor concentrate proteice sau grăsimi de lapte. În unele situații s-a adăugat și lapte praf! Iaurtul a devenit un produs foarte procesat, iar din această cauză, beneficiile acestuia asupra organismului sunt zero, a declarat, pentru digifm.ro, președintele APC.
Costel Stanciu a explicat și cum se pot feri consumatorii de produsele cu diverse adaosuri: citind ce scrie pe etichetă. Numai că și aceasta poate fi înșelătoare pentru un ochi neavizat!
De exemplu, când vorbim de proveniența materiei prime a iaurtului, trebuie să fim foarte atenți la diferența dintre „Produs românesc" și „Produs în România".
Mențiunea „Produs românesc” - potrivit legii - se aplică doar atunci când se folosește numai lapte din România. Mențiunea „Produs în România” se aplică atunci când la fabricarea iaurtului se folosește și lapte adus din alte țări, care se amestecă cu laptele din România, a mai precizat șeful APC.
Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!