Acum la Digi FM ANDIA - Pata de culoare

Laura Vicol aflase de perchezițiile DIICOT cu câteva zile înainte de a se produce. A ascuns și un telefon: "A avut acces la informații confidențiale de natură să compromită ancheta penală"

2025-02-03-0068
Laura Vicol și Vladimir Ciorbă sunt aduși la audieri la DIICOT în dosarul Nordis, în București, 3 februarie 2025. Inquam Photos / George Călin

Laura Vicol a intrat în posesia unor date confidenţiale din anchetă, respectiv ştia despre iminenţa efectuării unei percheziţii unde locuieşte, acesta fiind unul din motivele pentru care a fost arestată preventiv, se arată în motivarea instanței.

Detalii apar în motivarea deciziei luată de Curtea de Apel Bucureşti, prin care s-a dispus arestarea preventivă a cuplului Laura Vicol - Vladimir Ciorbă în dosarul Nordis.

Astfel, judecătoarea care a dispus arestarea preventivă susţine că Laura Vicol a ascuns de anchetatori telefonul pe care îl folosea în mod curent.

"Judecătorul de drepturi şi libertăţi are în vedere şi faptul că, după cum reiese din probele administrate, inculpata ar fi ascuns bunuri care puteau constitui mijloace de probă, respectiv terminalul mobil pe care l-a utilizat până în data de 02.02.2025, aproximativ ora 23:00, dată la care a fost dezactivat, a doua zi, la data de 03.02.2025, cu ocazia percheziţiei domiciliare şi, ulterior, la sediul DIICOT prezentând un alt telefon mobil în contextul solicitării de predare a acestuia", se arată în motivarea citată de Agerpres.

De asemenea, spune judecătoarea, Laura Vicol ştia că vor fi percheziţii la ea acasă.

"Din discuţiile telefonice interceptate reiese la modul rezonabil că inculpata, într-un mod sau altul, a ajuns în posesia unor informaţii care nu sunt destinate publicităţii, respectiv iminenţa efectuării unei percheziţii domiciliare la imobilul în care locuieşte împreună cu soţul său, inculpatul Ciorbă Răzvan Vladimir, cu cel puţin câteva zile înainte de efectuarea percheziţiei", spune magistratul.

Discuția care a dat-o de gol pe Laura Vicol

Laura Vicol și Vladimir Ciorbă sunt aduși la audieri la DIICOT în dosarul Nordis, în București, 3 februarie 2025. Inquam Photos / George Călin

Astfel, în data de 31 ianuarie 2025 (cu trei zile înainte de efectuarea percheziţiei), Laura Vicol poartă următoarea discuţie cu numitul Dan Moraru:

Dan Moraru: Dar eu nu-l cunosc pe soţul dumneavoastră, dar are... cum să zici, din ce-am văzut eu;

Laura Vicol: Domnule, nu-i hoţ;

Dan Moraru: N-are nici o frică, n-are nici o frică;

Laura Vicol: N-are nimic, nu are...dar el merge cu capul drept înainte, cum să vă spun;

Dan Moraru: Da;

Laura Vicol: Că ne trezim la 6 dimineaţa în fiecare dimineaţă de când ne-au anunţat că vin de la DIICOT să-l ia din casă, asta e cu totul altceva.

"Discuţia evidenţiată anterior conduce la presupunerea rezonabilă că inculpata pare să aibă resursele necesare pentru a accede la informaţii confidenţiale, de natură să compromită ancheta penală în desfăşurare, context în care, faţă de împrejurarea că în sarcina inculpatei se reţine şi ascunderea unui bun ce putea constitui mijloc de probă, alături de celelalte elemente prezentate anterior, conduc la concluzia că privarea de libertate a inculpatei Laura Vicol - Ciorbă este absolut necesară pentru înlăturarea unei stări de pericol social concret pentru ordinea publică (ce rezultă chiar din materialitatea faptelor şi din modul în care aceasta ar fi acţionat pentru a preîntâmpina descoperirea faptelor şi tragerea la răspundere penală), dar şi pentru buna desfăşurare a procesului penal (evitarea riscului de obstrucţionare a anchetei)", precizează judecătoarea.

Laura Vicol și Vladimir Ciorbă, arestați preventiv în dosarul Nordis

Laura Vicol şi Vladimir Ciorbă au fost arestaţi preventiv pe 4 februarie, în urma unei decizii a Curţii de Apel Bucureşti.

În esenţă, Laura Vicol şi Vladimir Ciorbă sunt acuzaţi că au delapidat zeci de milioane de euro din firmele din grupul de firme Nordis şi au cheltuit banii pe vacanţe, călătorii cu avioane private, achiziţii de bunuri şi maşini de lux. Sumele retrase proveneau de la clienţii păgubiţi de gruparea Nordis.

Astfel, spun procurorii DIICTOT, cuplul Ciorbă - Vicol a achitat 1,5 milioane euro pe zboruri cu avioane private sau elicoptere spre destinaţii de vacanţă din ţară şi străinătate - Nisa, Mykonos, Madrid, Paris, Delta Dunării.

De asemenea, au fost achiziţionate maşini de lux - Ferrari, Bentley, Rolls Royce - de aproape 5 milioane de euro.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Rezultate la Evaluarea Națională
Rezultatele la Evaluarea Națională 2025 au fost publicate. Cât timp...
Wild,Brown,Bear,(,Ursus,Arctos,)
Un motociclist a fost ucis de un urs, pe Transfăgărășan. Evenimentul...
Diogo Jota
Fotbalistul portughez Diogo Jota a murit într-un accident de mașină...
Pe aceeași temă
Law,And,Justice.,Bokeh,Background.
Vladimir Ciorbă, cercetat în dosarul Nordis, poate părăsi România. Decizia instanţei este...
2025-02-03-0089
Dosarul Nordis - Vladimir Ciorbă şi Laura Vicol scapă de arestul preventiv. Ciorbă a fost...
Bucharest,,Romania.,13th,June,,2023:,Kelemen,Hunor,,The,President,Of
Kelemen Hunor, despre afacerea Nordis: Cred că a avut impact asupra alegerilor
Law,And,Justice,Symbols.,Bokeh,Background.
Dosarul Nordis. Laura Vicol şi soţul acesteia, arestaţi preventiv
Te-ar putea interesa și
Sediul DIICOT
Stenograme dosar Nordis: Unde dracu s-au dus atâția bani? / În șifonierul Laurei, în...
2025-02-03-0068
11 persoane reținute în dosarul Nordis. Ce acuzații li se aduc și ce au confiscat anchetatorii...
2025-02-03-0089
Laura Vicol şi soţul ei, Vladimir Ciorbă, patronul Nordis, reţinuţi după audierile de la DIICOT
ciolacu (8)
Ciolacu, despre audierile în cazul „Nordis”: „Foarte bine, înseamnă că justiția funcționează”
Partenerii noștri
DigiSport Nu mai stă la discuții: răsturnare spectaculoasă de situație în cazul lui Dennis Man!
Nu mai stă la discuții: răsturnare spectaculoasă de situație în cazul lui...
PeRoz Monica Gabor, criticată că nu îl ajută pe Irinel Columbeanu. Irina Columbeanu rupe tăcerea: „Eu sunt fiica lui”
Monica Gabor, criticată că nu îl ajută pe Irinel Columbeanu. Irina...
Film Now Charlize Theron împarte publicul în două tabere, după declarațiile „picante” despre viața sa intimă: „Secretele există cu un motiv!”
Charlize Theron împarte publicul în două tabere, după declarațiile...
Digi World Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a dezvăluit secretul ascuns în „Omul Vitruvian”
Adevăratul „Cod al lui da Vinci”, descifrat după 500 de ani. Un dentist a...
ProFM Sean „Diddy” Combs rămâne în arest: de ce i-a fost refuzată eliberarea pe cauțiune și cât ar mai putea sta în închisoare
Sean „Diddy” Combs rămâne în arest: de ce i-a fost refuzată eliberarea pe...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
Florian Coldea
Florian Coldea, trimis în judecată de DNA într-un dosar de trafic de...
argentina (2)
Un val de frig de o severitate neobişnuită în Argentina doboară recorduri...
Ultimele știri din matinal
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
Ultimele știri
Close,Up,Of,United,Nations,Flag.,The,United,Nations,(un)
O expertă ONU cere statelor să rupă legăturile financiare cu Israelul pe fondul situaţiei...
capitoliu (2)
Un participant la asaltul asupra Capitoliului, condamnat la închisoare pe viaţă. Plănuia să...
NATO Secretary General Mark Rutte
Şeful NATO se dezlănţuie împotriva lui Serghei Lavrov: „E şeful diplomaţiei ruse de la...
Fulham FC v Liverpool FC - Premier League
Moartea tragică a lui Diogo Jota trece dincolo de sport. Premierii britanic şi portughez i-au...