Acum la Digi FM Cetin Rasit MANUEL RIVA FT ALEXANDRA STAN - Miami (Beatmix Nou)
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Crin Antonescu: „Extremiştii noştri nu au măcar tăria să recunoască că mint”

antonescu
Crin Antonescu. Foto: Digi24

Candidatul coaliţiei pentru alegerile prezidenţiale, Crin Antonescu, a afirmat, marţi seară, că ”nici extremiştii nu sunt serioşi”, iar cei din România ”nu au măcar tăria să recunoască că mint”. El crede că nu este necesar un referendum în ziua alegerilor în legătură cu apartenenţa la NATO şi UE pentru că ”apetitul pro-occidental al românilor a crescut”.

Crin Antonescu a fost întrebat, marţi seară, la Antena 3, dacă este de părere că discuţia despre suveranism, putinism, pro-occidentalism va fi o parte importantă a campaniei electorale şi a afirmat: ”În zilele noastre nici extremiştii nu sunt serioşi. Domnul Georgescu vine şi spune «nu e adevărat, dar nu am spus niciodată ca nu vreau în NATO şi UE». Pentru că în sondaje se arată că apetitul pro-occidental al românilor a crescut. Extremiştii noştri nu au măcar tăria să recunoască că mint”.

El a adăugat că ”suveranişti în sensul Constituţiei suntem toţi”, potrivit News.ro. 

”Nu e nevoie de niciun fel de referendum”, a mai declarat Crin Antonescu.

Peste 88 % dintre români se opun ieşirii din NATO, acelaşi procent opunându-se ieşirii din UE, cifra fiind în creştere creştere faţă de acum trei ani , conform unui sondaj INSCOP, care mai arată că aproape 70% au încredere multă şi foarte multă în NATO, iar 66.8% în Uniunea Europeană.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 27
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
2025-03-09-3904
Crin Antonescu: "Psihologic, Călin Georgescu conduce AUR, nu Dungaciu, nu Peiu, nu Piperea...
Ilie Bolojan, Crin Antonescu
Crin Antonescu îl critică în termeni duri pe Ilie Bolojan: "Cred că face mișto de noi. Este un...
crin antonescu
Crin Antonescu, cuvinte dure după Congresul PNL: "Atâta impostură, atâta neruşinare, atâta...
crin antonescu
Crin Antonescu, înțepături către Nicușor Dan, după ce președintele nu a fost la funeraliile...
Te-ar putea interesa și
Crin Antonescu
Crin Antonescu, primul mesaj după o lună de tăcere: "Nicușor Dan a reușit, după o pândă...
Crin Antonescu, Pro-European Candidate For The Presidency Of Romania, Bucharest - 26 Jan 2025
Crin Antonescu: Îmi pare rău că am eşuat în aritmetica politică. Nu contează să câştigi şi...
Alegeri prezidențiale 2025
Alegeri prezidențiale 2025, rezultate parțiale turul I. După numărarea voturilor în 95% din...
Crin Antonescu
Crin Antonescu, prudent în declarații după primul tur al alegerilor prezidențiale: "Sunt...
Partenerii noștri
Digi24 Volodimir Zelenski a numit principala armă a Ucrainei care reușește să doboare dronele cu reacție. Este și în dotarea Armatei Române
Volodimir Zelenski a numit principala armă a Ucrainei care reușește să...
DigiSport Nicolae Mitea a ajuns să trăiască din 5.000 de lei pe lună și a spus totul despre Andreea Tonciu
Nicolae Mitea a ajuns să trăiască din 5.000 de lei pe lună și a spus totul...
PeRoz Meghan Markle, furioasă pe un designer celebru din cauza lui Kate Middleton. Ce i-a reproșat acestuia: „M-ai făcut de râs!”
Meghan Markle, furioasă pe un designer celebru din cauza lui Kate...
Film Now Martin Short, discurs sfâșietor la opt luni de la moartea fiicei sale: „Durerea pierderii ei va fi mereu prezentă în inima mea”
Martin Short, discurs sfâșietor la opt luni de la moartea fiicei sale...
Digi World Ce se întâmplă în corp dacă obișnuiești să consumi scorțișoară în mod regulat. 5 efecte ale acestui condiment asupra sănătății
Ce se întâmplă în corp dacă obișnuiești să consumi scorțișoară în mod...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM Sharon Osbourne a trăit un coșmar după o intervenție estetică. Greșeala unui medic a lăsat-o cu un semn uriaș pe față
Sharon Osbourne a trăit un coșmar după o intervenție estetică. Greșeala...
Digi Life Cum scapi de mirosul neplăcut din coșul de gunoi în doar 5 minute. Trucul care îți menține bucătăria proaspătă
Cum scapi de mirosul neplăcut din coșul de gunoi în doar 5 minute. Trucul...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir doina lemny vlad craioveanu
Doina Lemny demitizează legendele despre Brâncuși: „Maria Tănase nu a fost iubita lui”
oana zamfir emilian oprea adela popescu vlad craioveanu
Adela Popescu, despre ce contează cel mai mult într-o căsnicie: „Să mă înțeleagă cum îl...
oana zamfir mircea bravo vlad craioveanu
Mircea Bravo a stat de vorbă cu câștigători reali la Loto: „Sunt oameni care în 6 luni și-au...
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
Ultimele știri
Paris, France. 18th Oct, 2026. Protesters clash with police at Place de la Republique in Paris, France, October 18, 2026, the day after a nationwide mobilization against the high cost of living drew 110,000 demonstrators in the capital. The unsanctioned g
Violenţe în Franţa | Macron: „Simţim cu toţii furie şi ruşine”. Președintele a respins demisia...
luca niculescu
Încep audierile miniștrilor din Guvernul Luca Niculescu: "Le vom aborda cu seriozitate". Votul...
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan nu regretă creșterea TVA: "Dacă acea măsură a fost atât de proastă şi putea fi...
mere
Cum se păstrează merele peste iarnă. Ce fructe și legume nu trebuie puse lângă ele și...