Acum la Digi FM Alice Tudor și Ramon Cotizo Kygo feat. Zak Abel & Nile Rodgers - For Life

Protestatarii din Georgia s-au adunat în faţa Parlamentului, unde un fost fotbalist urmează să fie ales ca preşedinte al ţării. În derâdere, au adus mingi de fotbal

Protestatari in Georgia
Protestatari in Georgia / Credit foto: Captura video X

Sute de protestatari georgieni au înfruntat frigul şi câţiva fulgi de zăpadă şi s-au adunat încă de sâmbătă dimineaţă în faţa Parlamentului, unde un colegiu electoral controlat de partidul de guvernământ urmează să îl desemneze pe viitorul preşedinte al ţării, în cadrul unui vot boicotat de opoziţie, relatează AFP.

Criza din Georgia s-ar putea adânci sâmbătă, odată cu aşteptata alegere ca preşedinte a fostului fotbalist Mihail Kavelaşvili, un radical şi o figură loială guvernului contestat în stradă de un val de manifestaţii pro-UE, potrivit News.ro. 

Protestatarii au început să se adune sâmbătă de la ora locală 9:00 (7:00, ora României). Unii au adus mingi de fotbal şi diplomele lor pentru a-l lua în derâdere pe viitorul şef al statului. „Preşedintele nostru nu trebuie să fie fără diplomă, el este imaginea ţării noastre”, a declarat Tinatin Matcearalvili, cu diploma sa de profesor de jurnalism în mână.

Votul este aşteptat în jurul orei locale 15.00 (13.00 ora României) şi nu mai puţin de zece manifestaţii antiguvernamentale, organizate de diverse grupuri, sunt planificate pentru sâmbătă în capitala Tbilisi.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Mihail Kavelaşvili, cunoscut pentru diatribele sale împotriva criticilor guvernului, este oficial singurul candidat, deoarece opoziţia a refuzat să-şi preia mandatele - după alegerile legislative controversate din octombrie - şi nu a propus pe nimeni pentru această funcţie.

În vârstă de 53 de ani, Kavelaşvili este acuzat de protestatari că este o marionetă a miliardarului Bidzina Ivanişvili, oligarhul care a făcut avere în Rusia, a fondat partidul Visul Georgian aflat la putere şi conduce Georgia din culise încă din 2012.

Fosta republică sovietică traversează o perioadă de turbulenţe de la victoria partidului de guvernământ în alegerile legislative din 26 octombrie, iar luna trecută guvernul a decis să suspende negocierile de aderare la UE până în 2028.

La Tbilisi, principala manifestaţie antiguvernamentală a adunat mii de persoane în faţa parlamentului în fiecare seară din ultimele trei săptămâni, pentru a denunţa presupusa fraudă electorală şi devierea ţării de la parcursul european.

Actualul şef al statului, Salome Zourabichvili, care este în opoziţie faţă de guvern, a declarat că va refuza să îşi predea mandatul până când nu vor fi organizate noi alegeri legislative. Vineri, ea a declarat că numirea preşedintelui este o „parodie”, este „neconstituţională” şi „ilegitimă”.

În Georgia, puterile şefului statului sunt limitate şi în esenţă simbolice. Dar asta nu a împiedicat-o pe Zourabichvili, fost diplomat francez în vârstă de 72 de ani, să devină una dintre vocile opoziţiei proeuropene.

Vineri seara, manifestaţia din faţa parlamentului din Tbilisi s-a desfăşurat fără probleme, departe de ciocnirile violente care au marcat primele zece zile ale mişcării lansate la 28 noiembrie. În timpul primelor două săptămâni de demonstraţii, poliţia a folosit gaze lacrimogene şi tunuri cu apă pentru a dispersa adunările zilnice de mii de persoane. Unii protestatari au folosit artificii împotriva poliţiei.

Peste 400 de demonstranţi au fost arestaţi, potrivit cifrelor oficiale. Raidurile poliţiei au dus la confiscarea unor cantităţi mari de artificii şi la arestarea mai multor lideri ai opoziţiei.

Sâmbătă dimineaţa, manifestaţia din faţa Parlamentului a început calm, poliţia împiedicând doar accesul către intrarea laterală a clădirii. Dar mai jos pe bulevard, în Piaţa Libertăţii, trei tunuri de apă şi aproximativ douăzeci de vehicule erau gata să intervină.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
Dylan Paul, alături de mama sa, Nadia Comăneci și tatăl său Bart Conner/ Foto: Facebook
Unde s-a angajat fiul Nadiei Comăneci. Dylan și-a ales un drum...
printesa urbana 2025-2
Prințesa Urbană, la Digi FM: despre viața în Olanda, educația cu...
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, după dezbaterea istorică de la Cotroceni: „Puterea...
Pe aceeași temă
Preşedintele Iranului şi-a demis adjunctul din cauza unei călătorii „fastuoase” în Antarctica/ Foto: X
Preşedintele Iranului şi-a demis adjunctul din cauza unei călătorii „fastuoase” în Antarctica
Washington, United States. 02nd Apr, 2025. US President Donald Trump arrives to announce reciprocal tariffs against US trading partners in the Rose Garden of the White House in Washington, DC, USA, 02 April 2025. Trump has branded the day ‘Liberation Day'
1.200 de demonstraţii împotriva lui Trump sunt planificate sâmbătă în Statele Unite, dar şi în...
Jandarmeria
Jandarmeria respinge informațiile potrivit cărora imaginile de la metrou apărute pe TikTok ar...
Klaus Iohannis
Klaus Iohannis pleacă astăzi de la Palatul Cotroceni. Ilie Bolojan preia interimatul până la...
Te-ar putea interesa și
Horst Köhler/ Profimedia
Preşedintele Klaus Iohannis, după decesul fostului preşedinte al Germaniei Horst Köhler: „Îmi...
Horst Köhler/ Profimedia
Fostul preşedinte german Horst Köhler a murit la 81 de ani
Serbian prime minister steps down after months of protests
După trei luni de proteste uriașe în Serbia, premierul Milos Vucevic și-a anunțat demisia 
Romanian Minister of Energy press conference, Bucharest, Romania - 17 Dec 2024
Burduja, despre protestele de la ELCEN: Nu vom da înapoi de la măsurile de eficientizare. Nu...
Partenerii noștri
Digi24 Reacția lui Medvedev după acordul SUA-Ucraina pe mineralele rare
Reacția lui Medvedev după acordul SUA-Ucraina pe mineralele rare
DigiSport La un pas de tragedie! Marius Șumudică: ”A făcut infarct. Două minute dăduse mâna cu Sfântul Petru”
La un pas de tragedie! Marius Șumudică: ”A făcut infarct. Două minute...
PeRoz Cum a slăbit o tânără de 23 de ani aproape 60 de kilograme, în doar 18 luni: „Ajunsesem să nu mai vreau să ies din casă”
Cum a slăbit o tânără de 23 de ani aproape 60 de kilograme, în doar 18...
Film Now Gary Oldman i-a cerut scuze lui Demi Moore pentru comportamentul distructiv, în timp ce filmau „The Scarlet Letter”: Probabil mă urăști
Gary Oldman i-a cerut scuze lui Demi Moore pentru comportamentul...
Digi World De ce uităm unde am pus cheile sau ochelarii? Știința neatenției e ușor de explicat
De ce uităm unde am pus cheile sau ochelarii? Știința neatenției e ușor de...
ProFM I-a fost infidel, dar iubirea lor nu s-a stins. Jon Bon Jovi, mesaj emoționant la aniversarea a 36 de ani de căsnicie cu Dorthea
I-a fost infidel, dar iubirea lor nu s-a stins. Jon Bon Jovi, mesaj...
Digi Life De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt, limba
De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt...
Claudiu Bleonț si fiica lui Eva/ Foto: Facebook
Claudiu Bleonț și-a umilit fiica pe scena Premiilor Gopo 2025: „Ea și-a...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Yoon Suk Yeol/ Profimedia
Fostul preşedinte sud-coreean Yoon Suk Yeol, inculpat cu privire la ”abuz de putere”, după ce...
Cât costă rochiile purtate de partenera lui Nicușor Dan la dezbaterile publice/ Foto: Facebook
Cât costă rochiile purtate de partenera lui Nicușor Dan la dezbaterile publice. Mirabela...
"A Bronx Tale" Screening - 2023 Tribeca Festival
Robert de Niro, prima reacție după ce fiica sa Airyn a recunoscut că este transsexuală: „Îmi...
Vreme de vară în minivacanţa de 1 Mai/ Shutterstock
Vreme de vară în minivacanţa de 1 Mai, cu temperaturi de până la 30 de grade. Când se strică...