Acum la Digi FM Alice și Mocanu SMILEY FEAT PACHA MAN - Love is for free

Warren Buffett critică politicile comerciale protecţioniste: ”Comerţul nu ar trebui să fie o armă”

Charlie Munger (5)
Warren Buffett, Charlie Munger. Profimedia

Warren Buffett a lansat sâmbătă critici la adresa politicii comerciale dure promovate de administraţia Trump, fără a-l menţiona direct pe fostul preşedinte, afirmând că impunerea de tarife punitive la nivel global este ”o mare greşeală”, relatează CNBC.

”Comerţul nu ar trebui să fie o armă. Statele Unite au câştigat. Am devenit o ţară incredibil de importantă, pornind de la zero acum 250 de ani. Nu a mai existat ceva asemănător”, a declarat Buffett în cadrul adunării anuale a acţionarilor Berkshire Hathaway.

El a continuat: ”E o mare greşeală, în opinia mea, să ai şapte miliarde şi jumătate de oameni care nu te plac prea mult, iar tu, cu 300 de milioane de cetăţeni, să te lauzi cu cât de bine o duci. Nu cred că este corect şi nici înţelept.”

Comentariile sale, cele mai directe de până acum legate de tarife, vin după ce Casa Albă a impus luna trecută cele mai ridicate taxe vamale din ultimele generaţii, stârnind volatilitate extremă pe Wall Street. Totodată, preşedintele a anunţat o pauză de 90 de zile în aplicarea majorărilor, cu excepţia Chinei, în încercarea de a încheia acorduri comerciale cu alte ţări.

Statele Unite au impus în 2025 tarife de până la 145% asupra importurilor din China, iar Beijingul a răspuns cu taxe vamale de până la 125% asupra produselor americane. China a anunţat săptămâna trecută că evaluează posibilitatea reluării negocierilor comerciale cu Washingtonul, potrivit News.ro. 

”Cred că, cu cât restul lumii devine mai prosper, cu atât vom deveni şi noi mai prosperi – nu va fi în detrimentul nostru – şi cu atât ne vom simţi mai în siguranţă, la fel şi copiii voştri, într-o zi”, a spus Buffett.

Investitorii aşteptau cu nerăbdare poziţia lui Buffett, în vârstă de 94 de ani, pentru a naviga contextul macroeconomic incert şi pentru a evalua starea economiei americane. Conglomeratul Berkshire Hathaway, evaluat la peste un trilion de dolari şi cuprinzând afaceri din domenii precum asigurări, transport, energie şi retail – de la Geico la Burlington Northern şi Dairy Queen – oferă o imagine largă asupra sănătăţii economiei SUA.

Datele arată că PIB-ul american s-a contractat în primul trimestru pentru prima dată din 2022.

În raportul financiar pe primul trimestru, Berkshire a precizat că tarifele şi alte evenimente geopolitice generează ”incertitudine considerabilă”. Compania a subliniat că nu poate anticipa impactul viitor al acestora.

Buffett adoptă o poziţie defensivă, marcând al zecelea trimestru consecutiv de vânzări de acţiuni. În 2024, Berkshire a vândut titluri în valoare de peste 134 de miliarde de dolari, în principal din participaţiile la Apple şi Bank of America. Drept urmare, rezervele de lichidităţi ale companiei au atins un nou record: 347 de miliarde de dolari la finalul lunii martie.

Grupul Berkshire Hathaway, condus de Warren Buffett, a raportat sâmbătă rezultate financiare pentru primul trimestru din 2025, evidenţiind o scădere accentuată a profitului operaţional faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Conglomeratul, care deţine afaceri diverse în domeniile asigurărilor, transportului, energiei, retailului şi altor sectoare, a avertizat că tarifele vamale ar putea afecta în continuare profiturile.

Profitul operaţional – care include veniturile din afacerile de asigurări şi căile ferate deţinute integral – a scăzut cu 14%, ajungând la 9,64 miliarde de dolari în primele trei luni ale anului, faţă de 11,22 miliarde de dolari în aceeaşi perioadă din 2024.

Raportat pe acţiune, profitul operaţional a fost de 4,47 dolari pe acţiune de clasa B, în scădere faţă de 5,20 dolari anul trecut. Estimările analiştilor indicau o valoare de 4,89 dolari conform UBS, iar media estimărilor celor patru analişti consultaţi de FactSet era de 4,72 dolari/acţiune.

O mare parte din declin s-a datorat unei scăderi de 48,6% a profitului din subscrierea de poliţe de asigurare, care a coborât la 1,34 miliarde de dolari, faţă de 2,60 miliarde de dolari în primul trimestru al anului trecut. Berkshire a precizat că incendiile de vegetaţie din sudul Californiei au provocat pierderi de aproximativ 1,1 miliarde de dolari în acest interval.

Profitul net a fost afectat şi de deprecierea dolarului american în primul trimestru. Compania a raportat o pierdere de aproximativ 713 milioane de dolari din diferenţe de curs valutar. În aceeaşi perioadă a anului trecut, înregistra un câştig de 597 milioane de dolari din fluctuaţii valutare.

Indicele dolarului a scăzut cu aproape 4% în primul trimestru. Faţă de yenul japonez, dolarul a pierdut 4,6%.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
Tree,During,Heavy,Wind
Cod portocaliu de vânt puternic în Capitală şi Ilfov. Zeci de...
President of Romania Klaus Iohannis arrives to attend the European Political Community summit at Blenheim Palace in Woodstock, Oxfordshire. Picture date: Thursday July 18, 2024.
Klaus Iohannis, executat silit. Fostul preşedinte, obligat de ANAF să...
Russian President Vladimir Putin assesses situation in Gaza
Putin spune că monitorizează „militarizarea Europei” şi promite un...
Pe aceeași temă
Warren Buffett
Warren Buffett donează acţiuni Berkshire Hathaway în valoare record de 6 miliarde de dolari...
Warren Buffett
Warren Buffett acumulează numerar şi vinde acţiuni, dar nu explică de ce în scrisoarea sa...
Warren Buffett
Warren Buffett, împotriva creării dinastiilor de familii bogate. Legendarul investitor donează...
Charlie Munger (2)
Charlie Munger, „mâna dreaptă” a lui Warren Buffett, a murit la 99 de ani. Povestea omului de...
Partenerii noștri
Digi24 Explozibili ascunși în conserve de porumb: Rusia pregătea atacuri în trei țări din Europa. Planul dejucat de Polonia
Explozibili ascunși în conserve de porumb: Rusia pregătea atacuri în trei...
DigiSport FIFA a făcut anunțul! Cum arată mingea care se va folosi la Campionatul Mondial din 2026
FIFA a făcut anunțul! Cum arată mingea care se va folosi la Campionatul...
PeRoz Prințul William, lecții din divorțul părinților lui: "Dramele și stresul din copilărie te afectează și mai târziu"
Prințul William, lecții din divorțul părinților lui: "Dramele și stresul...
Film Now O actriță de la Hollywood s-a despărțit de soțul ei după 28 de ani de căsnicie. Fuseseră implicați într-un scandal uriaș acum 5 ani
O actriță de la Hollywood s-a despărțit de soțul ei după 28 de ani de...
Digi World De ce e mai sănătos pentru copii să crească alături de un câine decât lângă o pisică. Studiul care schimbă preconcepțiile legate de animalele de companie
De ce e mai sănătos pentru copii să crească alături de un câine decât...
Stirile Kanal D Ce a pățit după gratii studenta de 23 de ani închisă pe viață în Dubai
Ce a pățit după gratii studenta de 23 de ani închisă pe viață în Dubai
ProFM Vara s-a terminat, dar nu și aparițiile incendiare ale Elenei Ionescu în costum de baie. Mix perfect de încredere și senzualitate
Vara s-a terminat, dar nu și aparițiile incendiare ale Elenei Ionescu în...
Digi Life Cea mai fericită destinație de vacanță din lume a fost desemnată. Și nu e Disneyland!
Cea mai fericită destinație de vacanță din lume a fost desemnată. Și nu e...
Ultimele știri din matinal
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
anamaria vartolomei
Anamaria Vartolomei: copilăria din România, succesul în Franța și „Jaful secolului”
jo la matinal 2025
JO, despre „Iartă-mă tu”: „E o piesă pentru suflet, nu pentru topuri”
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
Ultimele știri
William Prince Of Wales Attends Launch Of Global Humanitarian Memorial In London POOL - 01 Oct 2025
Prinţul William va îndeplini diferit rolul de rege: Cred că pot afirma că schimbarea se află...
A oprit mașina timp de 3 minute pentru a-și umple sticla cu apă de la o fântână publică și a fost sancționată/ Unsplash
A oprit mașina timp de 3 minute pentru a-și umple sticla cu apă de la o fântână publică și a...
Sarah Mullally/ Profimedia
Sarah Mullally, prima femeie arhiepiscop care va conduce Biserica Anglicană
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
O femeie şi iubitul său, reţinuţi după ce ea a pretins, fără drept, că este medic estetician...