Acum la Digi FM RIHANNA - Te amo

Tragedie la stadionul din Munchen în timpul finalei Ligii Naţiunilor. Un suporter român a murit după ce a căzut de la mare înălţime

Tragedie la stadionul din Munchen în timpul finalei Ligii Naţiunilor. Un suporter român a murit după ce a căzut de la mare înălţime/ Foto: X
Tragedie la stadionul din Munchen în timpul finalei Ligii Naţiunilor. Un suporter român a murit după ce a căzut de la mare înălţime/ Foto: X

Finala Ligii Națiunilor, disputată duminică pe stadionul din Munchen între Spania și Portugalia, a fost marcată de o tragedie. Un suporter român în vârstă de 34 de ani a murit după ce a căzut de la o înălțime de aproximativ opt metri, într-un sector de tribună din zona destinată presei, informează CNN și Bild.

Incidentul s-a produs în prima repriză a prelungirilor, într-un moment de tensiune atât pe teren, cât și în tribune, când fanii deveniseră tot mai agitați. Personalul medical, stewarzii și poliția au intervenit rapid și au izolat zona, însă, din păcate, bărbatul nu a mai putut fi salvat.

Selecționerul Spaniei, Luis de la Fuente, a deschis conferința de presă de după meci cu un mesaj de condoleanțe: „Înainte de a începe cu întrebările, aș dori să transmit condoleanțe după moartea unui suporter astăzi în tribune. Condoleanțe familiei sale.”

Potrivit poliției, victima era din Garmisch-Partenkirchen, un oraș situat la aproximativ 90 km sud de Munchen. „În prezent, nu există dovezi care să contrazică ipoteza unui accident tragic. Mărturiile sunt încă luate și înregistrările video sunt în curs de analiză”, au precizat autoritățile.

Bild și merkur.de au confirmat că suporterul decedat era un român, iar Digi Sport l-a identificat ca fiind Andrei Stoicescu, originar din Pitești. Era un membru activ al comunității suporterilor Stelei și participase la toate meciurile naționalei României de la Euro 2024, afișând și mesaje legate de conflictul care a divizat galeria stelistă în ultimul deceniu.

Andrei Stoicescu făcea parte și din galeria echipei Geto-Dacii Garmisch-Partenkirchen, un club fondat de români în ligile de amatori din Germania.

Finala Ligii Națiunilor a fost câștigată de Portugalia, după loviturile de departajare. Din păcate, bucuria sportivă a fost umbrită de acest tragic eveniment.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 9
_Digi x Polul Colosseum Mall (770 x 440 px)
Spectacolul de magie cu Robert Tudor ajunge la Polul Colosseum Mall...
Inspecția Judiciară, CSM
Secţia pentru judecători a CSM a decis să sesizeze Inspecţia...
Brazi iarna, vreme rece cu soare, frig, munte, lac
Crăciun cu temperaturi ridicate. Meteorologii anunță vreme mai caldă...
Pe aceeași temă
Colegiul Medicilor/ Foto: Facebook
Colegiul Medicilor, despre situaţia de la Spitalul Rovinari, unde un medic a murit în timpul...
Doctor,Or,Nurse,With,Stethoscope,In,Hand.,Medicine,And,Health
Un medic de la Spitalul din Rovinari a murit în timpul serviciului. El era cunoscut cu...
MAE
Doi cetăţeni români, implicaţi în incidentul din Tenerife, produs de un val oceanic uriaş...
Glen De Boeck/ Profimedia
Fostul internaţional belgian Glen De Boeck a murit la vârsta de 54 de ani în urma unei...
Te-ar putea interesa și
Ioan Sdrobiş/ Foto: Facebook Farul Constanța
Antrenorul Ioan Sdrobiş a murit la 79 ani. „Părintele” l-a lansat în fotbalul mare pe Cristian...
Adrian Pleșca/ Foto: Facebook
Drama cumplită trăită de Artanu, fostul solist de la Partizan și Timpuri Noi. Și-a pierdut...
Printemps New York Grand Opening Party
Au trecut 12 ani de la dispariția lui Paul Walker. Ce omagiu emoționant i-a adus fiica lui pe...
Circolo Aniene Annual Awards
Italianul Nicola Pietrangeli, care a câştigat Roland-Garros în 1959 şi 1960, a murit la 92 de...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
Raluca Moroșanu, judecător la Curtea de Apel București
Judecătoarea Raluca Moroșanu, o nouă declarație după momentul viral de la conferința de la...
Laura Codruța Kovesi
Peste 500 de magistrați, în frunte cu Laura Codruța Kovesi, solidari cu cei care au vorbit...
Ministerul Sănătății
A fost confirmat al doilea caz de lepră. Alte două cazuri sunt în curs de evaluare clinică şi...
radu marinescu
Ministrul Justiției, după documentarul Recorder și sesizarea Inspecției Judiciare: "Acuzațiile...