Acum la Digi FM LIVE - ON AIR

FRF, după incidentele de la meciul România - Kosovo: „Credem cu fermitate că acţiunile lor au fost premeditate”

Nations League C, Group C2: Romania vs. Kosovo Kosovo and Romanian players engage in a fight during the Nations League C
Credit foto: Profimedia Images

Federaţia Română de Fotbal (FRF) îşi exprimă profunda dezamăgire faţă de comportamentul delegaţiei Kosovo şi al jucătorilor adverşi în timpul meciului de vineri seara, din Liga Naţiunilor.

Potrivit unui comunicat transmis sâmbătă de FRF, acuzaţiile venite dinspre echipa oaspete sunt nefondate.

”Credem cu fermitate că acţiunile lor au fost premeditate. FRF le mulţumeşte celor aproape 50.000 de suporteri români prezenţi pe stadion pentru menţinerea unei atitudini civilizate şi pentru că s-au abţinut, pe cât posibil, să reacţioneze la provocările jucătorilor kosovari”, a transmis FRF, potrivit News.ro. 

Comunicatul integral al FRF:

”Federaţia Română de Fotbal (FRF) îşi exprimă profunda dezamăgire faţă de comportamentul delegaţiei Kosovo şi al jucătorilor adverşi în timpul meciului de vineri seara, din Liga Naţiunilor.

Considerăm că acuzaţiile venite dinspre echipa oaspete sunt nefondate şi credem cu fermitate că acţiunile lor au fost premeditate. FRF le mulţumeşte celor aproape 50.000 de suporteri români prezenţi pe stadion pentru menţinerea unei atitudini civilizate şi pentru că s-au abţinut, pe cât posibil, să reacţioneze la provocările jucătorilor kosovari.

Este important de subliniat că în timpul meciului nu au existat scandări rasiste şi nu s-a auzit nici măcar o singură dată sloganul „Kosovo este Serbia”. Mai mult, dorim să reamintim tuturor de decizia luată de Comisia de disciplină a UEFA cu privire la un incident similar în timpul meciului de anul trecut, în care Kosovo a acţionat în acelaşi mod. Decizia a precizat clar că sloganul „Kosovo este Serbia” nu poate fi clasificat drept rasist şi, prin urmare, nu poate declanşa procedura în trei paşi. Acest aspect a fost reiterat şi de delegatul UEFA în cadrul şedinţei tehnice premergătoare meciului de seara trecută, ceea ce dovedeşte faptul că oficialii kosovari ştiau care sunt consecinţele în momentul în care jucătorii lor au plecat la vestiare.

Este regretabil că o echipă de fotbal alege să părăsească terenul şi să se retragă în vestiar cu doar două minute înainte de fluierul final, văzând că nu mai are timp să obţină un rezultat favorabil. Această acţiune demonstrează o lipsă de respect faţă de sport şi o desconsiderare totală pentru fair-play.

În ceea ce priveşte presupusul incident de la conferinţa de presă de după meci, adus în discuţie de federaţia din Kosovo, negăm categoric existenţa acestuia. Niciun oficial FRF nu a fost implicat şi, de fapt, delegaţia din Kosovo este cea care a iniţiat o confruntare cu jurnaliştii români la finalul declaraţiilor făcute de oaspeţi. Acest lucru poate fi confirmat de toţi reprezentanţii mass-media prezenţi în zona respectivă.

FRF crede cu tărie că fotbalul promovează valori care influenţează pozitiv societatea şi are puterea de a da exemple pentru generaţiile viitoare. Din nefericire, comportamentul delegaţiei kosovare şi mai ales al jucătorilor săi, la Bucureşti, serveşte drept exemplu de „cum să nu acţionezi” în sportul profesionist.

Aşteptăm decizia UEFA în această privinţă. Cu toate acestea, având în vedere refuzul Kosovo de a încheia meciul pe teren şi plecarea jucătorilor la vestiar fără acordul arbitrului, nu poate exista decât un singur rezultat, cel aliniat cu principiile jocului”.

Meciul România – Kosovo, din penultima etapă a grupelor Ligii Naţiunilor, întrerupt, vineri seară, după minutul 90, jucătorii kosovari părăsind terenul, s-a încheiat după mai bine de o oră, sâmbătă, fără fotbaliştii oaspeţi. Arbitrul partidei a venit pe teren după ce nu a reuşit să îi convingă pe cei din Kosovo să joace ultimele două minute, şi, în prezenţa jucătorilor tricolori, a fluierat finalul. UEFA urmează să ia o decizie în acest caz.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
marea finala 2025 770x440
MAREA FINALĂ! 10 ani de Digi FM și un premiu pe măsură: O MAȘINĂ DE...
ploaie
Meteorologii anunţă ploi însemnate cantitativ şi intensificări ale...
FRANKENSTEIN Premiere
Sebastian Stan spune că Marvel l-a ajutat să se dezvolte ca actor...
Pe aceeași temă
14,September,2022-bucharest,,Romania.,The,National,Stadium,Or,Arena,Nationala
România vrea să găzduiască finala Europa League din 2028 sau 2029. FRF a anunţat candidatura...
CFR Cluj Vs. Universitatea Cluj - Romanian Superliga Play-off, Cluj-Napoca - 03 May 2025
Antrenorul Dan Petrescu (CFR Cluj), suspendat pentru 3 meciuri de Comisia de disciplină a FRF
Adrian Mititelu
Scandal între Adrian Mititelu și Răzvan Burleanu, la ședința FRF: "Federația are o conducere...
ionut lupescu
Ionuţ Lupescu spune că UEFA va lua o decizie în privinţa meciului România - Kosovo până la...
Te-ar putea interesa și
Nations League C, Group C2: Romania vs. Kosovo Romanian players sing the national anthem before the Nations League C, Gr
Tricolorii mulţumesc suporterilor prezenţi la meciul cu Kosovo: „Este regretabil gestul...
suporteri romania
FRF, mesaj de avertizare pentru suporteri, înaintea meciului România-Kosovo: "Riscăm să...
Stadionul Steaua din Bucuresti gazduieste meciul de fotbal dintre Romania si Lituania, contand pentru Liga Natiunilor, l
UEFA a sancţionat FRF pentru incidentele de la meciul cu Lituania de la Bucureşti
Mircea Lucescu
Mircea Lucescu este oficial noul selecţioner al echipei de fotbal a României: "Risc, dar cred...
Partenerii noștri
Digi24 Povestea „Diamantului Florentin”, bijuteria care a stat ascunsă un veac într-o bancă din Canada: dinastia celebră căreia îi aparține
Povestea „Diamantului Florentin”, bijuteria care a stat ascunsă un veac...
DigiSport Bogdan Andone, anunț despre transferul lui Mario Tudose + Cum a numit-o pe Rapid, după eșecul din Giulești
Bogdan Andone, anunț despre transferul lui Mario Tudose + Cum a numit-o pe...
PeRoz Ce a făcut o tânără cu inelul de logodnă, după ce s-a despărțit de iubit cu două luni înainte de nuntă. Surpriza amară pe care a avut-o
Ce a făcut o tânără cu inelul de logodnă, după ce s-a despărțit de iubit...
Film Now Brad Pitt are o listă „neagră” a starurilor cu care nu va mai lucra niciodată. Cine sunt însă actrițele lui preferate
Brad Pitt are o listă „neagră” a starurilor cu care nu va mai lucra...
Digi World Secretul pentru o omletă perfectă, dezvăluit de un chef cu stea Michelin: „Trei ouă, nu patru și niciodată sare prea devreme!”
Secretul pentru o omletă perfectă, dezvăluit de un chef cu stea Michelin...
ProFM Katy Perry pare să vorbească despre despărțirea de Orlando Bloom, într-o piesă lansată recent: „Jur pe Dumnezeu, am încercat!”
Katy Perry pare să vorbească despre despărțirea de Orlando Bloom, într-o...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
biden trump1
Joe Biden îl atacă în termeni duri pe Donald Trump: "A distrus democrația...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Emeric Ienei
Emeric Ienei, înmormântat la Oradea, în prezența a peste 1000 de oameni. O bucată din gazonul...
oana gheorghiu (2)
Oana Gheorghiu, despre spusele lui Grindeanu despre ea: "A profitat de ocazie să tragă nişte...
Robert de Niro si papa leon
Papa Leon și Robert de Niro, întâlnire la Vatican. Suveranul Pontif i-a dăruit actorului un...
granita bulgaria
Ce se întâmplă cu românul care a provocat un accident grav în Bulgaria, în urma căruia au...