Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu ALEX WARREN - Ordinary

Replica lui George Maior, după acuzațiile aduse de Călin Popescu Tăriceanu

tariceanu

Călin Popescu Tăriceanu a lansat un atac dur la adresa ambasadorului român în Statele Unite, George Maior, pe care îl acuză că blochează vizitele externe ale oficialilor români. Seful Senatului s-a plâns că vizita sa în Statele Unite a fost aranjată de o firmă de consultanţă, în timp ce Maior nu ar fi fost în stare să facă aceste lucru.

Mai mult, diplomatul nu ar fi organizat vizite nici pentru premier şi nici pentru Liviu Dragnea, a declarat Tăriceanu la Jurnalul de Seară de la Digi24.

În acelaşi timp, seful Senatului spune că preşedintele Klaus Iohannis ar fi de vină pentru că George Maior nu a fost schimbat din post.

„Relația noastră la Washington este blocată de actualul ambasador (George Maior - n.r.)”, a acuzat Călin Popescu Tăriceanu la Digi24. El a spus că ministrul de externe Teodor Meleșcanu este la curent cu aceste nemulțumiri ale sale, cu atât mai mult cu cât a cerut public schimbarea ambasadorului României în SUA, însă, a atras atenția liderul ALDE, schimbarea ambasadorului ține de președintele Iohannis. Iar președintele „se face, într-un fel, părtaș la toată această atitudine pe care Maior a avut-o și care a făcut enorme deservicii României”, a adăugat Călin Popescu Tăriceanu.

„Ceea ce vorbim despre percepții eronate - funcționarea corectă sau incorectă a justiției sau afectarea statului de drept - au fost făcute pe canalele pe care le cunoaștem. Cred că ambasadorul nostru la Washington, în acest demers, n-a fost singur, n-a fost lăsat singur, a mai contribuit și ambasadorul Klemm (Hans Klemm, ambasadorul SUA la București - n.r.)”, a declarat Călin Popescu Tăriceanu. Președintele Senatului a adăugat: „Klemm n-a picat în capcană. Nici Maior nu a picat în capcană, pentru că el este unul din exponenții sistemului de putere ocultă care a funcționat în România”.

Replica ambasadorului României în Statele Unite ale Americii a venit imediat după aceste declaraţii. Într-un mesaj publicat pe pagina de facebook a instituţiei, George Maior precizează că România şi Statele Unite au stabilit relaţii diplomatice în urmă cu aproape 140 de ani.

Iar relaţia bilaterală dintre cele două state s-a consolidat profund, în ultimi ani. De asemenea, se prezintă şi o listă cu 8 realizări din timpul lui George Maior. Printre acestea, vizita preşedintelui României în SUA, primul şef de stat din regiunea central şi est europeană care s-a întâlnit cu noul lider de la Casa Alba, Donald Trump. Mai este menţionată şi întâlnirea oficială a premierului Viorica Dăncilă, pentru prima dată în ultimii 15 ani, cu preşedintele Camerei Reprezentanţilor, Nancy Pelosi.

Comunicatul Ambasadei României la Washington

„Legăturile dintre România şi SUA au ajuns la punctul culminant de la stabilirea relaţiilor diplomatice în urmă cu aproape 140 de ani

În ultimii ani, relaţia bilaterală dintre România şi Statele Unite ale Americii s-a consolidat profund, pe toate dimensiunile, ajungând la un maxim istoric potrivit tuturor evaluărilor. Apreciem preocuparea unor lideri politici pentru dezvoltarea Parteneriatului Strategic româno-american şi mă bucur că am din nou oportunitatea de a răspunde unor nelinişti ocazionale, prin prezentarea unor date statistice clare care arată indubitabil faptul că legăturile dintre România şi SUA au ajuns la cel mai solid nivel de la stabilirea relaţiilor diplomatice în urmă cu aproape 140 de ani.

Pe această cale, doresc să felicit Ministerul de Externe şi pe toţi diplomaţii români care au lucrat intens în ultimii ani pentru a ajunge în acest punct culminant.

Pentru a ajuta la o înţelegere mai bună a stadiului relaţiilor româno-americane şi a clarifica anumite confuzii, aş dori să informez opinia publică asupra următoarelor realităţi din timpul mandatului meu:

Preşedintele României a fost primul şef de stat din regiunea central şi est europeană care s-a întâlnit cu noul preşedintele SUA, fiind totodată pentru prima dată în ultimii 40 de ani când preşedintele României a susţinut, alături de preşedintele SUA, o conferinţă de presă cu audienţă globală pe peluza din faţa Casei Albe.

Primul-ministru al României a avut, pentru prima dată în ultimii 15 ani, o întâlnire oficială cu Speaker-ul Camerei Reprezentanţilor, având totodată întâlniri la nivel înalt cu membri ai Administraţiei americane.

În ultimii ani, Ambasada României în SUA a organizat peste 25 de vizite oficiale la nivel de prim-ministru, viceprim-ministru şi membri ai tuturor Guvernelor României care s-au succedat în această perioadă, indiferent de culoarea politică. În ultimele două luni, intensitatea contactelor oficiale la nivel înalt care au avut loc la Washington, între reprezentanţii celor două ţări, este fără precedent.

Unele dintre ultimele contacte oficiale la nivel înalt ale unor membri ai Guvernului României cu membri ai Administraţiei americane au implicat ministrul român de Externe care s-a întâlnit, săptămâna trecută, cu secretarul de stat al SUA, respectiv ministrul român al Energiei care s-a întâlnit, luna trecută, cu secretarul american al Energiei.

În timpul mandatului meu, Ambasada României în SUA a organizat vizite la Washington DC pentru peste 30 de parlamentari români.

Am reuşit să organizăm la Bucureşti, împreună cu partea americană, cea mai mare misiune economică globală, cu participarea a peste 100 de companii americane. Schimburile comerciale dintre cele două ţări au crescut cu peste 20%, iar exporturile româneşti în SUA s-au intensificat semnificativ, ceea ce răspunde preocupărilor legitime ale liderilor politici de a diversifica parteneriatul româno-american.

Relaţiile culturale dintre cele două ţări s-au intensificat, inclusiv pe fondul celor peste 50 de prezentări analitice, academice sau economice susţinute la universităţi, precum Harvard, Carnegie Mellon, George Washington University şi centre de gândire şi reflecţie prestigioase din SUA, în ultimii patru ani.

Imaginea şi forţa de legitimitate a României în Statele Unite ale Americii s-au îmbunătăţit semnificativ, în condiţiile în care anul trecut, cu ocazia Centenarului, România a fost felicitată prin rezoluţii şi proclamaţii oficiale emise de Camera Reprezentanţilor, 45 de guvernatori reprezentând tot atâtea state americane şi de către primarul capitalei SUA, Washington DC. Aceste documente oficiale emise la 100 de ani de la Marea Unire şi 30 de ani de la căderea comunismului legitimează aspiraţiile naţionale ale românilor pentru libertate şi demnitate susţinute de SUA atunci, acum şi în viitor. Toate proclamaţiile sunt în curs de a fi transmise Muzeului Unirii de la Alba Iulia.

Ambasada României va lucra intens în perioada următoare pentru organizarea unor vizite în SUA ale preşedintelui, premierului şi a oricărui alt oficial român. De asemenea, lucrăm la perfectarea unor vizite la nivel înalt ale reprezentanţilor SUA în România.

Toate aceste repere au făcut să ajungem astăzi la punctul culminant al relaţiei bilaterale româno-americane din ultimii aproape 140 de ani, cu dezvoltări puternice pe toate planurile: economic, politic, militar, cultural, educaţional. Îi felicit pe această cale pe diplomaţii români şi îi încurajez să îşi păstreze încrederea şi să rămână dedicaţi serviciului public pe care îl îndeplinesc cu eficienţă, asigurând o reprezentare demnă a României în SUA şi în lume”.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
3 780x440
Digi FM - Sezon nou, de 10
George Simion
AUR a atacat la Curtea Constituțională patru dintre proiectele de...
MADURO BRINGS FORWARD CHRISTMAS IN VENEZUELA
Preşedintele Venezuelei devansează Crăciunul pentru data de 1...
Pe aceeași temă
Călin Popescu Tăriceanu
Fostul premier Călin Popescu Tăriceanu, achitat definitiv de ICCJ în dosarul în care a fost...
andrei muraru - fb
Când ar putea scăpa românii de vizele pentru SUA?
Călin Popescu Tăriceanu, spășit la DNA
Tăriceanu îi dă un sfat lui Cîțu: „Nu plecați urechea la sfaturile unor consilieri nepotriviți”
Ponta si tariceanu_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
PRO România nu mai fuzionează cu ALDE. Partidul lui Victor Ponta organizează congres pentru a...
Te-ar putea interesa și
Călin Popescu Tăriceanu la Pro România
Călin Popescu Tăriceanu: „Nu este prima dată când o putere politică încearcă să-mi pună căluș...
Călin Popescu Tăriceanu la DNA cu mască
Călin Popescu Tăriceanu este inculpat în dosarul mitei de 800.000 de dolari. Urmează să fie...
Călin Popescu Tăriceanu
Călin Popescu Tăriceanu, la DNA: Mi s-a adus la cunoștință calitatea de suspect. Acest dosar...
Călin Popescu Tăriceanu la Pro România
Klaus Iohannis a încuviințat începerea urmăririi penale împotriva lui Călin Popescu Tăriceanu
Partenerii noștri
Digi24 Mesajul lui Putin pentru Ucraina, Europa și Trump: Nu fac niciun pas înapoi. Cum încearcă Moscova să forțeze Kievul să renunțe la luptă
Mesajul lui Putin pentru Ucraina, Europa și Trump: Nu fac niciun pas...
DigiSport Dan Șucu l-a convins: a semnat până 2028
Dan Șucu l-a convins: a semnat până 2028
PeRoz Jennifer Lopez, criticată dur de fani după ce a fost surprinsă la cumpărături cu fiul lui Ben Affleck: „Cât de nepotrivit!”
Jennifer Lopez, criticată dur de fani după ce a fost surprinsă la...
Film Now La sfârșitul lui august apăreau de mână, acum au rupt logodna. Nina Dobrev și Shaun White s-au despărțit după șase ani de iubire
La sfârșitul lui august apăreau de mână, acum au rupt logodna. Nina Dobrev...
Digi World Metoda ABCDE care îți poate salva viața. Cum recunoști cancerul de piele și 9 semne pe care să nu le ignori
Metoda ABCDE care îți poate salva viața. Cum recunoști cancerul de piele...
ProFM Mihai Trăistariu face și azi bani din piesa Tornero, la 19 ani de la Eurovision. Cât primește din străinătate
Mihai Trăistariu face și azi bani din piesa Tornero, la 19 ani de la...
Digi Life Un tablou al celebrului pictor Pierre Paul Rubens dispărut de peste 400 de ani, descoperit într-un conac din Paris: „Este o capodoperă”
Un tablou al celebrului pictor Pierre Paul Rubens dispărut de peste 400 de...
Nicușor Dan
Nicuşor Dan, despre România ca stat eşuat: „Sunt o grămadă de instituţii...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Parlamentul European/ Profimedia
Parlamentul European cere UE să adopte măsuri urgente în fața gravei crize umanitare din Fâșia...
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Elev lovit cu pumnii de un coleg de clasă, într-o unitate din Târgu Jiu. Victim a mers la...
Ruben Neves
Ruben Neves, revoltat după ce o revistă portugheză a sugerat o legătură romantică cu văduva...
Călin Georgescu
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar. Decizia e definitivă