Acum la Digi FM Alice și Mocanu STROMAE - Alors On Danse

RCS&RDS răspunde acuzațiilor consilierului de stat Darius Vâlcov, legate de taxe și impozite

Digi RCS&RDS

Ordonanța de urgență care impune o taxă suplimentară băncilor, dar și companiilor din telecom, adoptată de Guvern la finalul anului trecut, a venit la pachet cu o serie de acuzații din partea consilierului de stat al premierului, Darius Vâlcov.

Potrivit acestuia, compania RCS&RDS a plătit un impozit prea mic, raportat la activitatea pe care o are.În 21 decembrie 2018, Vâlcov declara că probabil a deranjat foarte mult exemplul cu Digi, care a plătit doar 1.577 de lei impozit pe profit anul trecut, la o cifră de afaceri de 3,2 miliarde lei.

Doar că, în spatele afirmațiilor sale, stau nu doar taxe și impozite de peste un miliard de lei, ci și investiții de miliarde de euro.

Darius Vâlcov vorbește despre cifra de afaceri a companiei RCS&RDS pe anul 2017. Concret, este vorba despre 3,3 miliarde de lei.

Din cele 3,3 miliarde de lei peste 1,2 miliarde au fost achitate către bugetul de stat sub formă de taxe și impozite, plăți către companii ale statului sau au fost făcute în conformitate cu reglementările emise de instituții ale statului.

Cu privire la afirmațiile referitoare la nivelul impozitului pe profit, exprimate în poziția publică sus-menționată, se ignoră faptul că, în perioada 2007-2017, RCS&RDS a investit peste 2 miliarde de euro pentru a dezvolta o rețea performantă de comunicații electronice fixe și mobile bazată pe fibră optică, ultima tehnologie disponibilă. Aceste investiții au fost făcute în beneficiul a milioane de abonați, care se bucură azi de servicii de cea mai bună calitate.

Întotdeauna legislația fiscală a încurajat companiile care investesc. Prin urmare, aceste investiții generează o cheltuială cu amortizarea proporțională cu valoarea sumei investite, care reduce profitul companiei.

Atât investițiile mari, cât și prețurile accesibile practicate de companie, raportate la puterea de cumpărare a românilor, sunt principalii factori pentru care profitul net poate părea mai mic față de orice eventuală estimare.

Din 2009 până în prezent, RCS&RDS nu a mărit tarifele pentru serviciile de bază pe care le furnizează, fapt unic în domeniul comunicațiilor din România. Tarifele practicate de RCS&RDS sunt cele mai mici comparativ cu oricare alt stat membru UE, deși în toată această perioadă a continuat să furnizeze servicii performante cu cele mai avansate tehnologii.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM, la fiecare 30 de minute. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 9
_Digi x Polul Colosseum Mall (770 x 440 px)
Spectacolul de magie cu Robert Tudor ajunge la Polul Colosseum Mall...
Inspecția Judiciară, CSM
Secţia pentru judecători a CSM a decis să sesizeze Inspecţia...
Brazi iarna, vreme rece cu soare, frig, munte, lac
Crăciun cu temperaturi ridicate. Meteorologii anunță vreme mai caldă...
Pe aceeași temă
Bucharest, Romania. 1st Sep, 2025: Sorin Grindeanu, interim president of the Social Democratic Party (PSD), speaks to the press after the PSD National Political Bureau, at the Chamber of Deputies. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Grindeanu: Nu va fi nicio taxă pe sere sau solarii
Comunicat de presa_800x480px
Digi World sărbătorește Ziua Națională cu trei producții în premieră
Ilie Bolojan Press Conference, Bucharest, Romania
Bolojan: Creşterea TVA în luna iulie a fost o necesitate
plantare
Beatrice Ghiciov și Nono Semen, voluntari la „Pădurea DIGI”: mii de puieți plantați într-o...
Te-ar putea interesa și
De Cyber Monday, DIGI prelungește sezonul ofertelor, cu 50% discount în primele nouă luni
Comunicat-de-presa_1060x636px
Black Friday simplifică alegerea: abonamentele DIGI au preț redus cu 50% timp de un an
bani, taxe, impozite
Șeful ANAF, după gafa cu gemul și GAP-ul de TVA: "Nu avem în vedere impozitarea autoconsumului...
alexandru nazare ministrul finantelor
Ministrul Finanţelor: „Nu avem în plan o creştere a TVA pentru 2026”
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
Radu Marinescu
Ministrul Justiţiei, întrebat dacă a vorbit cu Lia Savonea şi dacă aceasta ar trebui să-şi dea...
parcul IOR din București
Vremea în următoarele două săptămâni. Din weekend temperaturile scad, iar din 22 decembrie...
SiriusXM Presents Conan O'Brien Needs A Friend Live With The Cast Of "Spinal Tap 2"
Moartea cunoscutului regizor Rob Reiner şi a soţiei sale. Cine este principalul suspect în...
cristi danilet
CEDO a decis că România i-a încălcat libertatea de exprimare judecătorului Cristi Danileț...