Acum la Digi FM Alice și Mocanu R. CITY & ADAM LEVINE - Locked Away

Pîslaru: „Nu ai cum, cu o țară care e șantier în derulare și cu 15-17 miliarde de euro, să ai o recesiune”

Dragoș Pîslaru
Dragoș Pîslaru / Foto: Profimedia

Românie nu ar avea cum să intre în recesiune în condiţiile în care este "un şantier în derulare", iar din PNRR urmează să intre 15-17 miliarde de euro, a declarat, miercuri, la o conferinţă de specialitate, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru.

"Am spus aşa: 2025 îl ducem la capăt acum. Am afirmat că, până la urmă, ca să duc proiectele de investiţii la volumele de care discutăm, în condiţiile în care am încă 8 miliarde de euro pe împrumuturi, nu am cum să-mi ţin deficitul bugetar la 7,6%, cât era estimarea iniţială, unde erau şi cheltuieli care nu fuseseră clar declarate. În fine, colegul meu, Alexandru Nazare (ministrul Finanţelor, n.r.) s-a confruntat cu mulţi scheleţi din dulap. Dar una peste alta a reuşit să închidă 8,4%, care ne permite să finanţăm fondurile europene. Adică, atenţie, e vorba de eficienţă, nu te mai duci şi te mai arunci în toate părţile, te concentrezi cum finanţezi fondurile europene ca să putem lua banii. 2026 este o ajustare mare, ştiţi că intră măsurile acelea, cele mai importante, şi în acelaşi timp ai compensarea aceasta majoră cu fondurile europene. Eu am făcut nişte calcule. Numai din absorbţia de fonduri europene ar trebui să existe o mică echilibrare 0,2%, 0,3% care ar trebuit să vină numai de aici, dar în fine, nu vreau să intru în aspecte legate de modelare, pentru că cu siguranţă există expertiză mai bună în sală, dar ce vreau să spun este că doar dacă ne ţinem de planul ăsta, România nu va intra într-o criză economică. Vă spun foarte clar lucrul ăsta. Nu ai cum, cu o ţară care e şantier în derulare şi cu 15-17 miliarde de euro care chiar intră, deci nu e banc, să ai o recesiune. Asta este asumpţia de la care plec şi o putem discuta în detaliu", a spus Dragoş Pîslaru, la cea de-a şasea ediţie a evenimentului Banking Forum.

El a afirmat că România a plecat de la "un fel de investment led growth, în care dăm drumul la toate investiţiile în acelaşi timp", lucru care n-ar fi fost neapărat rău dacă nu s-ar fi suprapus cu o perioadă electorală, dar care a făcut ca să apară şi măsuri de natură populistă care au crescut cheltuielile recurente la buget şi au limitat spaţiul de investiţii.

"Practic, pe de-o parte, mergeai pe o abordare cu care să împingi România înainte, dând drumul la contracte de finanţare, ca să ne înţelegem, deci angajamente ale guvernului faţă de unităţi administrativ-teritoriale, faţă de diverşi stakeholderi, şi în acelaşi timp restrângând spaţiul de investiţii. Această politică contradictorie a dus la o supracontractare masivă a statului pe resurse pe care nu le avea. Vă dau un exemplu, PNRR, 28,5 miliarde, contracte semnate pe care le-am găsit la venire, 47,4 miliarde. Aţi zice ok, dar poate e un caz izolat. Nu este un caz izolat. Pe toate programele a existat supracontractare, pe ideea unei rezerve, care de fapt, în sine, rezerva până la un anumit punct are sens, de la un anumit punct încolo înseamnă că ne asumăm că de fapt sunt complet ineficienţi, că nu terminăm proiectele la timp, ca idee generală şi că mai vedem noi mai departe. De altfel, ca să destind puţin atmosfera, dacă ar fi să caracterizez primele 100 de zile de mandat, aş zice că a fost ceva de genul între merge şi aşa şi Doamne ajută. Cu partea de Doamne ajută încă n-am terminat şi am senzaţia că şi eu am nevoie un pic de intervenţie divină, dar încerc să limitez cât mai mult această componentă", a declarat Dragoş Pîslaru, potrivit Agerpres.ro. 

El a menţionat că de la situaţia de supracontractare la cea de recupera o întârziere de 5 ani şi la o implementare în 11 luni a fost nevoie de a clarifica ce sume mai putea să folosească România până pe 31 august, în mod realist, precum şi o ordonanţă de urgenţă prin care au fost restrânse proiectele la sumele existente.

"Aici intervine prima mare diferenţă sistemică pe care cred că o facem acum, şi anume că Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene şi Ministerul Finanţelor au început din nou să colaboreze. Asta este un lucru foarte important, pentru că nu poţi să ai două surse de finanţare care să nu vorbească între ele. Nu poţi, într-o parte, să deschizi contracte de finanţare şi, în altă parte, să închizi robinetul. Nu există aşa ceva. Asta creează doar blocaje în lanţ. Sunt contractori care, de exemplu, aveau această frică de a emite facturi, pentru că nu ştiau sigur dacă, în afară de faptul de plătesc TVA, mai primesc şi banii pentru el. Iar rectificarea bugetarea a fost puţin întârziată, tocmai pentru că de data asta chiar a fost făcută pe bune, aşteptând să vedem despre ce proiecte discutăm. Fie că discutăm de PNRR, fie că discutam de previziunea pe Coeziune şi a putea să prioritizezi, atunci când ai bani foarte puţini, cofinanţarea pe fonduri europene. Aici intră prima teză importantă pe care vreau să o susţin. România este într-o tensiune fiscal-bugetară majoră, am explicat un pic raţiunile şi cu siguranţă sunteţi cunoscători ai acestei probleme, dar stă pe, atenţie, o sumă de circa 15 la 17 miliarde de euro pe care ar trebui şi matematic, dacă ne ţinem de plan, să îi absorbim până la sfârşitul anului viitor", a explicat Dragoş Pîslaru.

Potrivit acestuia, România n-a absorbit vreodată mai mult de 8,6 miliarde de euro într-un an, precum în 2023, sau 8,3 miliarde de euro în 2016.

Citește și: Pîslaru: Echipa Comisiei Europene ne-a confirmat şi aici, la Bucureşti, că primul pachet fiscal şi al doilea, care urmează, rezolvă problema traiectoriei fiscale

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
Thibaut Courtois/ Profimedia
Un şobolan a intrat pe teren la meciul Ţara Galilor - Belgia, din...
Prabowo Subianto și Donald Trump/ Profimedia
Ce i-a cerut preşedintele Indoneziei lui Donald Trump la summitul din...
masini in traficul din bucuresti
Primarul Capitalei vrea să interzică maşinile de aprovizionare...
Pe aceeași temă
Un tânăr nepalez s-a filmat dansând pe manele cu soția sa, o româncă din București
Un tânăr nepalez s-a filmat dansând pe manele cu soția sa, o româncă din București, în țara...
Echipa Națională a României/ Profimedia
Virgil Ghiţă, după meciul România – Austria: „Una dintre cele mai frumoase zile din cariera...
Ilie Bolojan
Bolojan consideră că laşitatea, hoţia şi deciziile greşite au făcut rău României: „Ăştia sunt...
meci amical România - Republica Moldova
România - Republica Moldova: 2-1, într-un meci amical disputat la București. "Frații în veci...
Te-ar putea interesa și
oana toiu
Întrevedere Oana Ţoiu - Marco Rubio, la Washington. Parteneriatul strategic, principala temă a...
elevi, scoala, text, examen
România, printre ţările UE cu cei mai mulţi elevi repartizaţi unui singur profesor
Oana Ţoiu
Oana Țoiu anunță că România și Ucraina vor produce împreună drone defensive: "Este strategic...
Campionatul Mondial de Canotaj
CM de canotaj: Echipajul de patru vâsle feminin, calificat direct în finală. Semifinale pentru...
Partenerii noștri
Digi24 VIDEO Incident șocant în Brăila. Un elev de 12 ani ar fi fost bătut în plină stradă de tatăl unui coleg de clasă
VIDEO Incident șocant în Brăila. Un elev de 12 ani ar fi fost bătut în...
DigiSport ”Necunoscutul” care l-a umilit pe marele Gerard Pique! ”Era `ciment`”
”Necunoscutul” care l-a umilit pe marele Gerard Pique! ”Era `ciment`”
PeRoz Divorțat de șase luni, acum deja logodit. Prințul Leka al Albaniei se pregătește de nuntă la scurt timp după ce s-a despărțit de soție
Divorțat de șase luni, acum deja logodit. Prințul Leka al Albaniei se...
Film Now Nu ai cum să-l recunoști! A jucat în "Singur acasă", dar azi nu se mai poate deplasa decât în cărucior
Nu ai cum să-l recunoști! A jucat în "Singur acasă", dar azi nu se mai...
Digi World Planeta Y? Astronomii au găsit noi indicii despre o lume ascunsă în sistemul nostru solar
Planeta Y? Astronomii au găsit noi indicii despre o lume ascunsă în...
Stirile Kanal D Scandal violent la Spitalul din Medgidia! Doctoriță bătută de paciente. VIDEO
Scandal violent la Spitalul din Medgidia! Doctoriță bătută de paciente...
ProFM Kevin Federline, dezvăluire teribilă despre Britney Spears: "Copiii noștri se trezeau și o găseau ținând un cuțit în mână"
Kevin Federline, dezvăluire teribilă despre Britney Spears: "Copiii noștri...
Digi Life Cel mai bun condiment pentru slăbit, potrivit nutriționiștilor. Are un gust intens și dă savoare mâncării
Cel mai bun condiment pentru slăbit, potrivit nutriționiștilor. Are un...
Ultimele știri din matinal
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
anamaria vartolomei
Anamaria Vartolomei: copilăria din România, succesul în Franța și „Jaful secolului”
jo la matinal 2025
JO, despre „Iartă-mă tu”: „E o piesă pentru suflet, nu pentru topuri”
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
Ultimele știri
Închisoare, gardieni de pușcărie, deținuți, penitenciar, gratii
Breșă uriașă la Penitenciarul Târgu Jiu. Doi deținuți au accesat sistemul informatic și au...
Donald Trump și Karoline Leavitt
Donald Trump, remarci neobișnuit de entuziaste despre purtătoarea sa de cuvânt: „Acea față…...
Aerial view of the Earth in the space
O lume de dimensiunile Pământului, „Planeta Y”, ar rătăci la marginile Sistemului Solar
D'Angelo And The Vanguard In Concert At The Cosmopolitan Of Las Vegas
D'Angelo, figură emblematică a muzicii soul, a murit la vârsta de 51 de ani