Premierul îi critică pe primarii și președinții de consiliu județean din Galați. Ludovic Orban spune despre aceștia că au fost doar oameni crescuți în perioada comunistă, fapt care se vede și în ceea ce au realizat.
Galațiul are o șansă, după 30 de ani în care în fruntea județului s-au aflat doar oameni crescuți în perioada comunistă care au avut o viziune comunistă privitor la modul în care trebuie condus un județ. Din cauza asta, în 30 de ani Galațiul în loc să evolueze, din păcate a făcut pasul înapoi. Guvernarea PSD a făcut rău Galațiului. Concluzia e clară - e nevoie de o schimbare profundă. Numai cu borduri, ciment, vopsea și panseluțe nu poți să creezi dezvoltare, a declarat prim-ministrul.
Șeful Guvernului a adăugat că deputatul USR Bogdan Rodeanu, susținut și de PNL la Primăria Galați, este „un parlamentar exemplar, activ, care s-a bătut pentru Galați”.
La rândul său, liderul USR a precizat că Galațiul reprezintă „unul dintre cele mai amarnice exemple de proastă administrare”.
În mod particular, Galațiul beneficiază de resurse și de oportunități la care multe dintre administrațiile din România îndrăznesc, poate, doar să viseze. Galațiul este port la Dunăre, are o industrie puternică și o industrie cu tradiție, Galațiul are o universitate de prestigiu, cu performanțe și dascăli valoroși. În ciuda acestor resurse semnificative, stă de 30 de ani în subdezvoltare, a subliniat Dan Barna.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!