Fostul prim-ministru Ludovic Orban a lansat un atac public dur la adresa președintelui României, Nicușor Dan. Într-un mesaj publicat pe Facebook, Orban îl acuză pe șeful statului de trădarea electoratului de dreapta și de o schimbare de direcție politică, reproșându-i o apropiere de forțele politice împotriva cărora au militat inițial împreună.
Acuzații de „trădare” și abandonarea luptei anticorupție
Ludovic Orban își începe declarația reamintindu-i președintelui motivele pentru care l-a susținut în campania electorală, subliniind că principalul obiectiv a fost combaterea influenței PSD și a partidelor cu discurs extremist. Liderul politic a punctat direct:
„Nicușor! Te-am susținut ca să lupți alături de noi împotriva lor. Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat, care sunt corupți până în măduva oaselor [...] Contra auriștilor și șoșocarilor, criptocomuniști, antidemocrați, antieuropeni [...] Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român [...] Contra rețelei de complicități a magistraților corupți din sistemul de justiție.”
În continuarea postării, Orban constată o îndepărtare de la aceste principii și formulează acuzații explicite:
„Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României.”
Reproșuri privind Justiția și serviciile de informații
Un alt punct adus în discuție vizează inacțiunea șefului statului în privința conducerii instituțiilor de forță și a justiției. Ludovic Orban îl face responsabil pentru lipsa de reformă:
„Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii-șefi și adjuncții cât ai zice pește. Ai păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu un minim de bun-simț că schimbarea lor este vitală și că nu se poate face nicio reformă a serviciilor atât timp cât ei rămân la butoane. Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte.”
Căderea Guvernului Bolojan și amenințarea cu demiterea
Mesajul abordează direct și recenta criză guvernamentală. Ludovic Orban susține că președintele a jucat un rol activ și netransparent în căderea Executivului condus de Ilie Bolojan:
„Ai șobolănit pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor.”
În finalul declarației sale, Orban trasează o linie roșie, avertizând că ruptura politică este definitivă și anunțând public intenția de a milita pentru suspendarea și demiterea lui Nicușor Dan din funcția de președinte al României:
„Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România.”
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!