Acum la Digi FM Alex și Antonia PORTUGAL THE MAN - Feel It Still
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Klaus Iohannis, după ce România a câştigat procesul Roşia Montană: „Suntem astăzi la momentul adevărului”

Regia Protocolului de Stat cheltuie 9 milioane de euro pentru a transforma un fost sediu de partid în reședința lui Klaus Iohannis. Reacția lui Marcel Ciolacu
Regia Protocolului de Stat cheltuie 9 milioane de euro pentru a transforma un fost sediu de partid în reședința lui Klaus Iohannis. Reacția lui Marcel Ciolacu

Preşedintele Klaus Iohannis afirmă, după ce România a câştigat procesul cu Gabriel Resources privind proiectul minier de la Roşia Montană că, că suntem astăzi la momentul adevărului, România câştigă procesul pentru Roşia Montană, fără penalizări sau despăgubiri, luptând şi reuşind să protejeze patrimoniul naţional. Preşedintele felicită echipele de specialişti implicate în susţinerea cauzei României.

”Salut reuşita României în procesul privind Roşia Montană şi felicit echipele de specialişti implicate cu profesionalism în susţinerea cauzei noastre, în cadrul procesului de arbitraj internaţional de la ICSID. După mulţi ani de contestări şi dezbateri, atât politice, cât şi juridice, suntem astăzi la momentul adevărului: România câştigă procesul pentru Roşia Montană, fără penalizări sau despăgubiri, luptând şi reuşind să protejeze patrimoniul naţional”, a scris pe Facebook preşedintele Klaus Iohannis.

Premierul Marcel Ciolacu a anunţat, vineri seară, că România a câştigat procesul cu Gabriel Resources pentru Roşia Montană. Decizia a fost dată în procedura de arbitraj cu Gabriel Resources, acţionarul majoritar al Roşia Montană Gold Corporation (RMGC), dezvoltatorul proiectului minier aurifer omonim blocat din Munţii Apuseni. Procedura de arbitraj s-a desfăşurat la Centrul Internaţional de Reglementare a Disputelor privind Investiţiile de pe lângă Banca Mondială (ICSID) de la Washington.

Companiile Gabriel Resources Ltd. şi Gabriel Resources (Jersey) au solicitat despăgubiri în dosarul arbitral internaţional deschis împotriva României, legat de proiectul minier aurifer de la Roşia Montană, în valoare de 6,7 miliarde de dolari. 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 2
Lady Gaga/ Profimedia
Lady Gaga denunţă acţiunile ICE, în concert la Tokyo: „Vieţi sunt...
Rain,On,The,Roof
Vreme neașteptat de caldă în februarie. Meteorologii anunță...
Manastirea,Sfintii,Trei,Ierarhi,Iasi
Sfinţii Trei Ierarhi, sărbătoriți la 30 ianuarie. Mari sprijinitori...
Pe aceeași temă
State Banquet for President of France Emmanuel Macron and his wife Brigitte Macron, Windsor Castle, Berkshire, UK - 08 Jul 2025
Soțul lui Elton John, indignat de practicile tabloidului Daily Mail, pe care îl acuză de...
gheorghe hagi
Gheorghe Hagi, "Regele fotbalului românesc", împlineşte joi 61 de ani
Nicușor Dan
Nicușor Dan susține că nu se impune un referendum pe tema unirii României cu Republica Moldova
termometru in zapada, iarna, frig, ger
Cod galben de ger până vineri dimineață. Județele în care vor fi temperaturi extrem de...
Te-ar putea interesa și
The International Forum "World Atomic Week" at VDNKh.
Lavrov afirmă că „planurile” Moldovei de a unire cu România i-ar distruge statalitatea, în...
King Charles III celebrates his 75th birthday in London, UK **FILE PHOTOS**
Prinţul Harry va depune mărturie într-un nou proces împotriva tabloidelor din Londra. Elton...
European Political Community summit
Partidul Socialiștilor cere demisia Maiei Sandu, după ce aceasta a spus că ar vota pentru...
Eurovision 2026
Eurovision 2026. România va concura în a doua semifinală, în 14 mai
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
Bucharest, Romania. 6th Dec, 2024: CCR president Marian Enache (R), and Laura Iuliana Scantei (L), judge of the Constitutional Court of Romania (CCR), leaves at the end of the session in which the Court ruled to annul the entire presidential election proc
CCR a primit de la Bolojan o informare privind consecințele amânării unor decizii în legătură...
2026-02-05-0677
Angajații Primăriei Sectorului 3 discutau de pericolul construirii de străzi peste conducte de...
68th GRAMMY Awards - Show
Bad Bunny promite să pună Puerto Rico în lumina reflectoarelor la Super Bowl 2026. Spectatorii...
Coach Mircea Lucescu in the grass again portrait image
Burleanu, despre starea de sănătate a lui Mircea Lucescu: „Va fi externat, dar vrea și o a...