Acum la Digi FM JAMIE WOON - Shoulda
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Prognoza meteo pentru următoarele două săptămâni. Regiunea cu maxime de până la 18 grade Celsius

The,Sun,Shining,Through,The,Puffy,Clouds.,3d,Ceiling,Decoration
Soare, nori, prognoza meteo. Foto: Shutterstock

Vremea va fi oscilantă, dar în general mai caldă decât ar trebui să fie în mod normal pentru data din calendar, cu maxime termice de până la 18 grade Celsius în Crişana, precum şi cu minime de 6 grade în majoritatea regiunilor, în timp ce la nivel de precipitaţii, acestea îşi vor face simţită prezenţa spre finalul lunii ianuarie şi început de februarie, se menţionează în prognoza Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), valabilă pentru perioada 27 ianuarie - 9 februarie.

În Banat, vremea va fi deosebit de caldă în raport cu data calendaristică la care ne aflăm până în data de 30 ianuarie, cu medii ale maximelor de 16 grade. După acest interval se va răci treptat până în 4 februarie, când maximele vor ajunge la medii de 6 grade, apoi vor mai avea mici variaţii, cu tendinţă de creştere. Regimul termic nocturn, în valori mediate regional, va creşte de la 2 spre 6 grade în primele nopţi, apoi va scădea la -4 grade până în 5 februarie, iar la finalul intervalului va atinge -2 grade. Precipitaţii se vor semnala izolat în aproape fiecare zi, însă probabilitatea ca acestea să fie mai extinse va fi mai mare în 30 ianuarie şi din nou între 1 şi 6 februarie.

În Crişana, valorile termice vor creşte uşor în primele zile, astfel că mediile vor urca la maxime de la 14 la 18 grade, iar la minime de la 2 spre 6 grade, însă din 30 ianuarie vor scădea treptat, dar semnificativ şi vor ajunge la 6 grade ziua şi -4 grade noaptea, mediat regional. Ulterior acestei date, nu se vor mai înregistra variaţii majore. Probabilitatea ca precipitaţiile să se semnaleze pe areale mai mari va fi în intervalul 30 ianuarie - 3 februarie. În rest, acestea se vor semnala sporadic şi slab cantitativ.

În Transilvania, regimul termic se va situa mult peste normalul perioadei până la finalul lunii ianuarie, cu medii ale maximelor între 10 şi 14 grade, iar ale minimelor între -4 şi 0 grade. Până în data de 4 februarie se va răci treptat, astfel că maximele vor ajunge la 2 grade, iar minimele la -6 grade mediat regional, apoi se va mai încălzi uşor, spre medii maxime de 6 grade. Probabilitatea de apariţie a precipitaţiilor va fi mai ridicată în perioada 31 ianuarie - 6 februarie.

În Maramureş, regimul termic nu va avea variaţii semnificative în intervalul 27 - 31 ianuarie, astfel încât maximele vor fi în medie între 10 şi 16 grade, iar minimele între 0 şi 4 grade, valori cu mult peste normalul acestei perioade calendaristice. Până în data de 4 februarie se va răci treptat, iar temperaturile diurne vor scădea spre 4 grade, în timp ce minimele la -4 grade mediat regional şi ulterior nu vor mai varia semnificativ. Probabilitatea ca precipitaţiile să fie mai extinse va fi ridicată între 31 ianuarie şi 3 februarie, iar în rest acestea se pot semnala izolat.

În Moldova, în primele zile din interval se va încălzi treptat, astfel că vremea va deveni cu mult mai caldă decât în mod caracteristic acestei perioade în cea mai mare parte a regiunii, cu medii ale maximelor între 12 şi 16 grade şi ale minimelor în jurul a 2 grade. După data de 29 ianuarie şi până în 4 februarie se va răci semnificativ, iar maximele vor coborî la 2 grade şi minimele la -4 grade mediat regional, valori ce nu vor mai varia semnificativ până la finalul estimat. Probabilitatea pentru precipitaţii va începe să crească din data de 1 februarie.

În Dobrogea, media maximelor termice va creşte de la 12 până la 16 grade în primele zile de prognoză, iar din data de 31 ianuarie va scădea semnificativ spre 4 grade şi ulterior nu va mai varia semnificativ. Minimele vor avea în medie valori între 4 şi 6 grade până în 31 ianuarie, apoi vor scădea spre -2 grade în data de 5 februarie şi vor rămâne relativ staţionare. Probabilitatea de precipitaţii va fi mai ridicată între 1 şi 6 februarie.

În Muntenia, până la sfârşitul lunii ianuarie, valorile termice vor mai creşte uşor şi se vor situa cu mult peste normele climatologice specifice acestei perioade, cu maxime mediate între 14 şi 16 grade şi minime între 0 şi 4 grade. Luna februarie va debuta cu un proces de răcire treptată, dar semnificativă, ce va aduce maximele la 4 grade, iar minimele la -4 grade, mediat regional, apoi vor mai creşte doar foarte puţin. În zilele de 3 şi 4 februarie va creşte probabilitatea de extindere a precipitaţiilor, iar în rest se vor semnala doar pe alocuri şi trecător.

În Oltenia, în perioada 27 - 31 ianuarie, valorile termice vor fi într-un proces de creştere şi vor deveni cu mult mai ridicate decât normalul perioadei în cea mai mare parte a regiunii. Mediile maximelor se vor situa între 12 şi 16 grade, iar ale minimelor între -2 şi 4 grade. Până în 4 februarie se va răci semnificativ, iar maximele vor ajunge la medii de 6 grade şi minimele de -4 grade, apoi vor mai creşte foarte puţin. Probabilitatea de precipitaţii va fi ridicată după data de 3 februarie.

La munte, vremea va fi deosebit de caldă pentru finalul lunii ianuarie, cu medii ale maximelor între 6 şi 10 grade şi ale minimelor între 0 şi 2 grade, dar se va răci treptat din 31 ianuarie până în 4 februarie, astfel că maximele vor ajunge la -4 grade, iar minimele la -10 grade, mediat regional, după care regimul termic diurn va mai urca puţin, spre medii de 0 grade. Probabilitatea de precipitaţii va fi ridicată pe aproape tot parcursul intervalului, dar între 1 şi 6 februarie acestea vor fi pe arii mai extinse.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 18
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
daianu
Daniel Dăianu lansează un avertisment dur: „România riscă să intre cu...
mihai tatulici
Mihai Tatulici, prima voce din seria „Ca să știi ce se întâmplă”: O...
Pe aceeași temă
furtună
Vremea se schimbă brusc după 10 iunie. Sunt anunțate ploi, furtuni și temperaturi mai scăzute...
ploaie, vremea, meteo
Atenționare ANM. Cod galben de averse și vijelii, luni, în mai multe zone din țară
Vijelie, furtună, ploi torențiale, averse, nori, fulgere, descărcări electrice, ploaie, tunete, vreme rea
Weekend cu vreme extremă în România. ANM anunță ploi torențiale, vijelii și descărcări...
Rain clouds are moving, in the good weather.
Vreme capricioasă în aproape toată țara săptămâna aceasta, anunță ANM. Cum vor fi temperaturile
Te-ar putea interesa și
Beautiful cumulus clouds in blue sky with dark clouds on the edges and green trees below. Summer weather background for nature, relaxation, and enviro
Cod galben de vânt în aproape toată ţara, sâmbătă. Cum va fi vremea în București
sun and rain
Cum va fi vremea de Rusalii și 1 Iunie. Zonele cu ploi și intensificări ale vântului. Prognoza...
Bucharest, Romania. 08th July, 2017. Storm lightning in Bucharest, Romania Credit: Andreea Constantinescu/Alamy Live News
Vijelii şi ploi torenţiale în mai multe regiuni din ţară până joi seara. Zonele vizate de...
Shallow,Focus,Of,Water,Droplets,Seen,On,A,Conservatory,Double
Ploi torențiale şi vânt puternic în România până sâmbătă seara. Ce zone sunt vizate de noua...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
Romania Politics
Eugen Tomac, despre demersul AUR de suspendare a preşedintelui Nicuşor Dan: „Evident că Rusia...
Simona Halep, Roland Garros 2018
Simona Halep, mesaj emoționant la 8 ani de când a câștigat Roland Garros și viața ei s-a...
Parchetul Curţii de Apel Constanţa/ Foto: Facebook
Procurorii extind ancheta în cazul dronei maritime care a explodat în Portul Constanța
Soferul de TIR care a provocat accidentul din Constanța
Primele declarații ale șoferului de TIR care a avariat mai multe autovehicule în Constanța...