Acum la Digi FM Lucian Mindruta LIVE - ON AIR
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Petre Daea susține că prețurile alimentelor au început să scadă. Ce spune despre situația din piețe

petre daea
Petre Daea / Foto: Profimedia

Ministrul Agriculturii susţine că preţurile produselor alimentare s-au liniştit şi vor continua să scadă, în condiţiile în care unele supermarketuri au anunţat reduceri de preţuri în această perioadă.

"Eu spun că preţurile s-au liniştit, o parte din ele au scăzut. Dumneavoastră la televizor daţi în fiecare seară şi iată că aseară era la un post de televiziune, nu spun la care şi nici nu spun care supermarket a anunţat că s-au făcut reduceri de preţuri, iar dumneavoastră aţi făcut această publicitate şi bine că aţi făcut-o, ca să ştie oamenii. Iată un semnal bun şi din acest punct de vedere am siguranţa că şi celelalte preţuri vor avea acelaşi comportament de scădere la produsele care sunt acum pe piaţă", a declarat, miercuri, Petre Daea, la Târgul de Primăvară din curtea ministerului.

Întrebat care este părerea sa în legătură cu preţurile ridicate din pieţele româneşti, Daea a răspuns că are nu doar o părere, ci şi o explicaţie şi o îngrijorare, notează Agerpres.

"Sigur că am o părere, am şi o explicaţie în acelaşi timp, am şi o îngrijorare vizavi de cele spuse dumneavoastră, cum fiecare dintre noi o are. Eu spun aşa: în momentul în care apar trufandalele şi oferta este mică pe piaţă şi este dorinţa de câştig - uneori este o dorinţă legitimă având în vedere faptul că se obţin cu efort aceste produse în momentele în care temperatura este asigurată artificial şi costurile sunt ridicate - este normal să fie un preţ, dar unul al respectului faţă de muncă şi să nu ne lăcomim cu preţurile în pieţe gândindu-ne că vom câştiga. Le-am spus şi producătorilor, cum de altminteri îi asigur şi pe consumatori că de aceea facem aceste târguri tocmai pentru a se realiza schimbul de marfă şi pentru a genera acest interes spre produsele româneşti, în aşa fel încât să ne asigurăm consumul zilnic şi să mărim interesul fermierilor pentru a cultiva culturile respective", a explicat el.

În acest context, ministrul Agriculturii nu a exclus faptul că sunt şi situaţii în care preţurile produselor alimentare au crescut din cauza speculei, unul dintre exemple fiind cel al cepei.

"Uneori există din nefericire şi această situaţie, dar lucrurile acestea se aşază cu noi, prin noi şi cu reguli bine stabilite. Ministerul Agriculturii şi statul român dau subvenţii pentru agricultura României, pentru a menţine în stare de funcţionare din punct de vedere al confortului financiar pentru fermieri, în aşa fel încât să producem în ţară şi să producem tot timpul şi fără întrerupere şi să valorificăm întreaga producţie pe care o obţinem. Sunt preţuri în respect faţă de muncă. E adevărat că acum este un sortiment, este această ceapă, dar nu trebuie să ne învârtim în jurul cepei şi să absolutizăm că preţurile au luat-o razna. E adevărat că au speculat un moment şi am spus foarte clar: nu trebuie să speculaţi acest moment. Noi suntem legaţi acum de toate informaţiile de pe planetă şi dacă într-o parte se spune că au crescut preţurile, iată că unii se gândesc, că dacă au crescut acolo, de ce să nu crească şi aici", a subliniat şeful de la Agricultură.

Acesta a făcut apel către români pentru a cumpăra produse româneşti pentru a întări legătura între cumpărători şi producătorii români.

"Aş face apel prin intermediul dumneavoastră către toţi românii: unde văd un produs românesc să se ducă să îl cumpere şi uite aşa întărim legătura între cumpărătorul şi producătorul român şi de aici creşterea producţiei, o ofertă mai mare şi un preţ mai mic în condiţiile în care valorificăm rapid şi pot să câştige în aşa fel încât să-şi reia ciclu de producţie(...)Pe aceşti producători de hrană eu îi iubesc şi trebuie să-i iubim şi în acelaşi timp să-i şi ajutăm, cumpărând de la ei şi mâncând produsele româneşti, chiar dacă mâncăm mai puţin, merită să mâncăm de la ei, merită să fim alimentaţi cu produse bune pe care le avem în România şi merită să ajutăm semenii noştri care o duc greu şi fac cu mare greutate produsele pe care le vedem şi care sunt extrem de gustoase", a mai spus Daea.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 7
primavara e in floare Digi FM 2026 (62)
Realizatorii Digi FM au dăruit aproape 4.000 de lalele doamnelor și...
2026 Formula 1 Australian Grand Prix - Sunday
Formula 1 la Shanghai: Program, schimbări de regulament și echipele...
EXCLUSIVE: ‘We’re identical twins and BOTH had babies on our BIRTHDAY – we do everything together’
Întâmplare sau destin? Povestea surorilor gemene care au născut în...
Pe aceeași temă
Bogdan Ivan/ Foto: Facebook
Ministrul Energiei, despre creşterile de preţuri la carburanţi din România: „Sunt şi de...
Plin de benzină sau motorină, alimentarea mașinii cu carburanți sau combustibili
În ce condiții ar putea crește, în România, prețul carburanților cu până la 4,5 lei/litru...
The 2026 FIFA World Cup Countdown Clock Is Unveiled In Mexico City
Cupa Mondială 2026. După polemica privind preţurile „astronomice”, FIFA anunţă bilete la 60 de...
Târgul de Crăciun din Piața Universității/ Foto: Facebook
Cât plătesc bucureștenii pentru un hot dog la Târgul de Crăciun din Piața Universității...
Te-ar putea interesa și
apa, automat apa si sucuri aeroport
Preţ maxim impus la apa vândută în aeroport, metrou sau gară. Amenzi serioase pentru...
Romania, coalition for stability, modernization and reaffirmation of European and Euro-Atlantic path, Bucharest, Romania - 04 Dec 2024
Ilie Bolojan, despre plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază: "Săptămâna viitoare...
Un american a fost uimit de ce a cumpărat cu 206 lei / Captură video TikTok
Un american stabilit în România a fost uimit de ce a cumpărat cu doar 206 lei: „Nu-mi vine să...
petre daea
Petre Daea, primele declarații după ce soția sa a cerut un ordin de protecție împotriva lui...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
craioveanu marius sava c1b68d54-7272-45e1-b73f-427e6c013cd9
Mituri despre frig, alcool și somn + adevărul despre sforăit și apneea în somn | Dr. Marius...
bogdan farcas
Bogdan Farcaș, de la „mafiotul” din Clanul la Harap Alb: Pentru o scenă de 3 secunde, m-am...
tudor ionescu - flyproject
Tudor de la Fly Project dezvăluie cum a creat noul hit 'Lonely' și de ce singurătatea îl...
Ultimele știri
parlament
Parlamentul a aprobat scrisoarea președintelui referitoare la dislocarea temporară în România...
strâmtoarea Ormuz
Iranul avertizează că nu va permite trecerea petrolului prin Strâmtoarea Ormuz pentru SUA...
Mark Rutte
Rutte: Republica Moldova are un parcurs ambiţios de reforme, iar NATO este gata să ofere...
Dan Negru/ Foto: Facebook
Dan Negru reacționează dur la scumpirea benzinei: „Nu e paradox, e fiscalitate românească”