Acum la Digi FM Lucian Mindruta LIVE - ON AIR

MApN, reacție după apariția unor noi dezinformări: „Apărarea şi securitatea României nu sunt ameninţate de aliaţi şi parteneri”

3d,Rendering,Romania,Flag,Waving,In,The,Wind,On,Flagpole.
Steag România. Shutterstock

Ministerul Apărării Naţionale semnalează că au apărut noi dezinformări cu privire la apărarea spaţiului aerian al României şi precizează că "este cât se poate de evident" că apărarea şi securitatea României nu sunt ameninţate de aliaţi şi parteneri.

"Ministerul Apărării Naţionale reiterează faptul că, în ultima vreme, s-au înmulţit acţiunile de dezinformare şi manipulare răspândite în spaţiul public românesc, prin care se încearcă discreditarea acţiunilor de întărire a capacităţii de apărare şi de reacţie în faţa oricăror forme de agresiune luate la nivel naţional ori împreună cu aliaţii din NATO. Este cât se poate de evident că apărarea şi securitatea României nu sunt ameninţate de Aliaţi şi parteneri. Suveranitatea naţională nu este o frază sau un concept speculativ, ci un complex de principii şi acţiuni pe care statul român le exercită în mod suveran, atât prin acţiuni naţionale, cât şi în cadrul Alianţei Nord-Atlantice, cea mai puternică instituţie politico-militară cu caracter defensiv din istorie", se arată într-un comunicat de presă al MApN, publicat duminică pe Inforadar, potrivit Agerpres.ro. 

Potrivit sursei citate, niciodată România nu a avut garanţii mai puternice pentru suveranitate şi securitatea naţională, la nivelul asigurat de statutul de membru NATO, de care ne bucurăm de 20 de ani. NATO operează ca un instrument de amplificare şi protejare a suveranităţii fiecăruia dintre membrii săi, nu doar în domeniul apărării şi securităţii, ci în toate dimensiunile, subliniază MApN.

"Pe acest fond, revenim cu precizări suplimentare în legătură cu proiectele legislative iniţiate de Ministerul Apărării Naţionale, Legea privind controlul utilizării spaţiului aerian naţional, respectiv Legea privind desfăşurarea pe timp de pace a misiunilor şi operaţiilor militare pe teritoriul statului român, a căror transmitere către Parlamentul României a fost aprobată de Guvern în şedinţa din 12 decembrie. În plus faţă de dezinformările detectate în spaţiul public şi semnalate în postarea realizată în 13 decembrie, atragem atenţia asupra unei noi încercări de manipulare răspândită în platformele digitale şi de unele publicaţii on-line, prin care se acreditează ideea falsă că prevederile articolului 7 al proiectului Legii privind controlul utilizării spaţiului aerian naţional, prin care se reglementează modul în care, în scopul apărării colective, spaţiul aerian naţional este integrat în spaţiul aerian al Organizaţiei Tratatului Atlanticului de Nord, ar însemna un act de trădare a intereselor naţionale (!). O astfel de interpretare este falsă", se arată în comunicat.

MApN afirmă că gestionarea în comun a spaţiului aerian al ţărilor NATO reprezintă un exemplu concret prin care Alianţa Nord-Atlantică îşi îndeplineşte în mod eficient principala misiune asumată prin Tratatul de la Washington, aceea a apărării colective împotriva oricăror ameninţări şi provocări.

"Spaţiul aerian al ţărilor NATO este gestionat într-o formă integrată, pentru utilizarea cât mai eficientă a capabilităţilor defensive aflate permanent la datorie. Aceste măsuri nu diminuează în niciun fel suveranitatea ţărilor membre asupra propriilor spaţii aeriene. (...) Răspândirea unor informaţii false pe acest subiect nu are legătură cu apărarea intereselor naţionale ale României. Încercările de a prezenta măsurile concrete de întărire a capacităţii de apărare a României şi a NATO drept acte de trădare naţională se înscriu în tiparul campaniilor de dezinformare desfăşurate în spaţiul public din România, inclusiv de actori statali cu o agendă contrară suveranităţii României şi împotriva NATO, prin care se încearcă inducerea unui climat de panică şi de slăbire a încrederii în capacitatea instituţiilor din sistemul naţional de securitate de a-şi îndeplini misiunile constituţionale. Astfel de dezinformări şi manipulări, prin care este atacat cel mai puternic instrument de garantare a acestora, constituie încercări de subminare a suveranităţii şi securităţii naţionale", precizează documentul citat.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
MIX MARATON DE REVELION 2025
Best of Mix Maraton 2025 - 2
giulia si vlad
De la prieteni la suflete pereche: Povestea de iubire dintre Giulia...
oana si vlad gherman
Oana Moșneagu și Vlad Gherman, declarații exclusive despre iubire...
simona si florin s
Cum s-au cunoscut Simona Țăranu și soțul ei, Florin? O relație...
Pe aceeași temă
Vladimir Putin/ Profimedia
Kremlinul recunoaşte „dreptul suveran” al Ucrainei de a adera la Uniunea Europeană, dar nu la...
Keir Starmer becomes new UK Prime Minister
Premierul britanic Keir Starmer spune că Europa ar trebui "să joace un rol mai important în...
Mark Rutte
Mark Rutte, secretarul general al NATO, mesaj pentru statele europene din alianță, după...
Pete Hegseth
Eliberarea completă a Ucrainei de Rusia şi intrarea ei în NATO sunt obiective „nerealiste”...
Te-ar putea interesa și
polonia (2)
Polonia susţine crearea unei „bănci pentru reînarmare” a UE
NATO Secretary General Mark Rutte
Anunțul făcut de NATO după ce Estonia a evocat articolul 4 al tratatului
Petteri Orpo
Rusia reprezintă o "ameninţare permanentă" pentru Uniunea Europeană, spune premierul Finlandei
Volodimir Zelenski / Profimedia
Volodimir Zelenski spune că aderarea Ucrainei la NATO este "realizabilă": "Doar dacă luptăm...
Partenerii noștri
Digi24 Riscul ca asteroidul 2024 YR4 să lovească Terra este la cel mai ridicat nivel. Data posibilei catastrofe: 22 decembrie 2032
Riscul ca asteroidul 2024 YR4 să lovească Terra este la cel mai ridicat...
DigiSport ”Marius Șumudică a ajuns la un acord cu noua echipă!”. Rapid are două variante de înlocuitor
”Marius Șumudică a ajuns la un acord cu noua echipă!”. Rapid are două...
PeRoz A slăbit 20 kg fără Ozempic și fără a renunța la mâncarea preferată. Ce este principiul 80/20, care a ajutat-o să arate ca Miss Fitness
A slăbit 20 kg fără Ozempic și fără a renunța la mâncarea preferată. Ce...
Film Now Jeremy Renner, relație secretă cu o influenceriță mult mai tânără. Experiențele dramatice care i-au unit
Jeremy Renner, relație secretă cu o influenceriță mult mai tânără...
Digi World Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi timp de o lună. Rezultatele surprinzătoare ale dietei extreme
Cum s-a schimbat corpul unui bărbat care a mâncat câte 30 de ouă pe zi...
Stirile Kanal D VIDEO Conspirații în urma ninsorilor. De ce nu se topește zăpada la foc?
VIDEO Conspirații în urma ninsorilor. De ce nu se topește zăpada la foc?
ProFM Cine va moșteni averea de sute de milioane de euro a lui Julio Iglesias. Are afaceri de succes, un avion de lux și chiar și o insulă
Cine va moșteni averea de sute de milioane de euro a lui Julio Iglesias...
Digi Life Sute de persoane deghizate în Marilyn Monroe, toate îmbrăcate identic, au plonjat în ocean, în Australia
Sute de persoane deghizate în Marilyn Monroe, toate îmbrăcate identic, au...
Ultimele știri din matinal
ana dumbrava
Ana Dumbravă, campioană mondială la Counter-Strike pentru al 3-lea an consecutiv. Povestea...
Mihail WhatsApp Image 2025-01-22 at 14.13.28
Mihail despre izolarea în pădure și experiența uluitoare a colegului care a „murit” și s-a...
Contele Tibor Kálnoky
Cu ce pleacă Regele Charles din România? Contele Tibor Kálnoky dezvăluie preferințele regale
ana si cezar
Ana Ularu și Cezar Grumăzescu, invitați speciali la matinalul Digi FM: povești, provocări din...
Ultimele știri
papa (2)
Episcopii italieni lansează un apel la rugăciune pentru Papa Francisc
Victor Ponta/ Profimedia
Victor Ponta anunţă că va candida la prezidenţiale: „Vă confirm că nu voi lăsa votanţii fără...
andrei pernes
Andrei Perneș, fost concurent în emisiunea Mireasa, a murit după ce s-a răsturnat cu mașina...
Papa Francisc/ Profimedia
Care este starea de sănătate a lui Papa Francisc, spitalizat de vineri la Roma. A petrecut o...