Acum la Digi FM Alex Vidia DOJA CAT - Vegas (From motion picture soundtrack Elvis)

IPS Teodosie, despre propunerea ca Paștele să fie celebrat la aceeași dată de toți creștinii: Au catolicii Sfântă Lumină? N-au

IPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului
Foto: Captură video Digi24

Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, a reacționat în discuția privind celebrarea Paștelui la aceeași dată de către întreaga creștinătate. „Acolo este Paştele adevărat unde vine Sfânta Lumină. Au catolicii Sfântă Lumină? N-au”, a susținut IPS Teodosie, spunând că îi „compătimește” pe catolici.

În cadrul unei conferințe de presă, Arhiepiscopul Tomisului a fost întrebat ce părere are despre propunerea fostului ministru Teodor Baconschi ca ortodocşii să celebreze Paştele în aceeaşi zi cu catolicii şi protestanţii.

„Cred că nu ştie ce spune. Noi respectăm toate cele trei condiţii de la Sinodul I Ecumenic înscrise într-un canon al sărbătoririi Paştelui. Adică să fie după echinocţiul de primăvară, după Paştele evreilor şi după Lună plină.

Dacă una din aceste condiţii nu se împlinește, se amână o lună ca să fie toate împlinite. De aceea, perioada la care variază data Paştelui este de 5 săptămâni.

Catolicii, în primul rând, au uneori Paştele înainte de Paştele evreilor. Adevărat este că noi sărbătorim Paştele după calendarul neîndreptat, că aşa a hotărât Sinodul de la 1923 de la Constantinopol, când s-a îndreptat calendarul în partea de răsărit. În partea de apus, a îndreptat calendarul în secolul al XVII-lea

Catolicii nu au lumină sfântă

Dar acolo este Paştele adevărat unde vine Sfânta Lumină. Au catolicii Sfântă Lumină? N-au.

Alţii? N-au.

Toţi se adună la lumina ortodocşilor şi strigă adevărata lumină a ortodocşilor. Dar nu îndrăznesc să vină, că e greu la ortodocşi, că sunt posturi mari, aspre, metanii, rânduieli de slujbă mai lungi. Le place să proclame într-un cuvânt. Dar e greu să ţii rânduiala, căci cere jertfă multă.

Totul este simbol. Au lumină materială, Lumina care coboară la noi e realitatea, nu-i simbol. În sfârşit, nu vreau să-i judec, că nu-i treaba mea, doar îi compătimesc”, a afirmat Arhiepiscopul Tomisului, potrivit News.ro.

Biserica Ortodoxă a reacționat la propunerea ca Paștele să fie celebrat la aceeași dată de către întreaga creștinătate. Soluționarea acestei probleme, care nu este una de natură dogmatică, ci una de unitate inter-bisericească, presupune reînceperea unor consultări între Bisericile Ortodoxe și decizia unui viitor și necesar Sinod pan-ortodox, transmite Patriarhia.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, analiza alegerilor la Digi FM: Cum a ajuns România...
Bucharest, Romania. 10th Apr, 2025: Dominic Fritz, vice president of the Save Romania Union (USR), holds a press conference after USR voted, in an informal Political Committee meeting, to support Nicusor Dan in the 2025 Romanian presidential race against
Dominic Fritz preia interimar funcţia de preşedinte al USR, anunță...
paleologu 45464WhatsApp Image 2025-02-03 at 08.59.13 2 yt
Theodor Paleologu i-a oferit lui Nicușor Dan o carte despre arta...
Pe aceeași temă
IPS Teodosie
Procesul în care Arhiepiscopul Tomisului este acuzat de cumpărare de influență poate...
Arhiepiscopul Teodosie/ Foto: Facebook
ÎPS Teodosie, sancţionat cu „dojană scrisă” de către Sinodul BOR după ce l-a lăudat pe Călin...
Papa Francisc
Papa Francisc spune că Biserica Catolică e gata să accepte o dată comună pentru Paște
banescu
Vasile Bănescu: „A reflecta la Naşterea lui Hristos nu e chiar totuna cu a vâna reduceri. Vine...
Te-ar putea interesa și
Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie
ÎPS Teodosie, cercetat de Sfântul Sinod după ce s-a implicat, cu declarații, în campania...
Facade,Of,The,Patriarchal,Cathedral,In,Bucharest,,Romania,-,Europe
Patriarhia: BOR apără valorile credinţei creştine şi ale democraţiei europene, spre binele...
banescu
Vasile Bănescu critică susținerea lui Călin Georgescu de către preoții Bisericii Ortodoxe...
The,Romanian,Orthodox,Patriarchal,Cathedral,(also,Known,As,The,Metropolitan
Biserica Ortodoxă Română nu recomandă susţinerea vreunui partid politic sau vreunei ideologii...
Partenerii noștri
Digi24 Ce condiții le pune Victor Ponta lui Nicușor Dan și lui George Simion pentru a-i sprijini în turul doi
Ce condiții le pune Victor Ponta lui Nicușor Dan și lui George Simion...
DigiSport Elias Charalambous a fost întrebat de titlu și a amintit ce a pățit Barcelona în Champions League
Elias Charalambous a fost întrebat de titlu și a amintit ce a pățit...
PeRoz Nicole Kidman nu mai arată așa! Și-a schimbat din nou look-ul, la trei zile după Met Gala, și s-a distrat cu soțul pe covorul roșu
Nicole Kidman nu mai arată așa! Și-a schimbat din nou look-ul, la trei...
Film Now Cum arată azi, la 58 de ani, Dean Cain, interpretul lui Superman din Lois & Clark. Ce spune despre relația cu colega din serial
Cum arată azi, la 58 de ani, Dean Cain, interpretul lui Superman din Lois...
Digi World Cea mai bătrână persoană din lume e o britanică de 115 ani. Povestea ei de viață și secretele simple ale longevității sale 
Cea mai bătrână persoană din lume e o britanică de 115 ani. Povestea ei de...
ProFM Cum arată Anamaria Ferentz la 49 de ani, după 15 ani trăiți în America. E logodită cu un bărbat cu șapte copii
Cum arată Anamaria Ferentz la 49 de ani, după 15 ani trăiți în America. E...
Digi Life FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs. bucuria de a rata ceva
FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs...
victor rebengiuc digi24
Victor Rebengiuc a donat bani pentru campania lui Nicușor Dan: "Cu...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
nicusor dan si george simion dezbatere
George Simion și Nicușor Dan, la dezbaterea electorală: "Sunt mai bun ca dumneavoastră la...
nicusor dan si george simion dezbatere
George Simion, pus în dificultate pe tema caselor de 35.000 de euro şi de 1 leu pentru...
The 267th head of the Roman Catholic Church, Pope Leo XIV, has been elected
Papa Leon al XIV-lea, extrem de conectat pe reţelele sociale. Nu a ezitat să abordeze subiecte...
Tree,During,Heavy,Wind
Cod galben de vânt puternic, în Vaslui, Galaţi, Bacău şi Vrancea. De sâmbătă, vremea va fi...