Acum la Digi FM Alice și Mocanu FRENCH MONTANA FEAT. SWAE LEE - Unforgettable

În spitalele arhipline, bolnavii își împart măștile de oxigen. Afară, ambulanțele stau la coadă

Terapie Intensivă cu pacient infectat cu COVID-19, Coronavirus, SARS-CoV-2 pe pat ATI de spital, ventilat mecanic de o asistentă de medicină sanitară cu combinezon
Pacienti la terapie intensivă. Foto: Shutterstock

"România e acum în scenariul Italiei", a spus joi Valeriu Gheorghiţă, iar ce se întâmplă în spitalele din România îi dă dreptate coordonatorului campaniei de vaccinare. Ambulanţele cu bolnavi de COVID stau la coadă la Spitalul Sfântul Pantelimon din Bucureşti. În curte a fost amenajat un cort în care să fie îngrijiți pacienții, pentru că în spital nu mai e niciun loc liber. Aceeași situație este și la Iași.

În fiecare minut, în curtea Spitalului Sfântul Pantelimon din București intră câte o ambulanță.

Joi, curtea unității sanitare este plină de echipaje ale ambulanței și de tuburi de oxigen.

Tot acolo a fost amenajat și un cort unde sunt 19 pacienți. Sunt ținuți acolo deoarece la secția ATI – care are 16 locuri – nu mai e niciun pat liber.

Medicii spun că zilnic văd scene dramatice în spital. Ei povestesc că pacienții se uită unii la alții ca să vadă care are mai mare nevoie de masca de oxigen. Dacă unul se simte mai bine, îi dă masca lui pacientului care este în stare mai gravă.

Cei care ajung la Unitatea de Primiri Urgențe, dacă se simt mai bine, le spun medicilor că nu vor să fie transferați la alte spitale din alte părți ale țării.

La Spitalul Sfântul Pantelimon e și o morgă mobilă.

În curtea spitalului este și un centru de vaccinare, dar în câteva ore, o singură persoană a venit să întrebe unde se poate vaccina. Aspectul este relevant, deoarece 95% dintre pacienții care ajung în spital cu forme medii sau grave sunt nevaccinați.

În prezent, în România sunt peste o mie de pacienți care ar trebui să ajungă în secții Covid – secții normale sau de terapie intensivă. În ATI însă nu mai e însă niciun loc liber.

Ambulanțe pline cu pacienți în curțile spitalelor din Iași: "Nu mai avem niciun loc"

Nu mai sunt locuri pentru pacienții cu COVD-19, nici măcar pentru cei care nu au nevoie de oxigen, în spitalele din Iași, astfel că s-a apelat la spitalele non-COVID, iar ambulanțele așteaptă în curțile unităților medicale preluarea bolnavilor când se eliberează câte un loc.

Directorul DSP Iași, Vasile Cepoi, a spus, joi, că nu mai sunt locuri în spitalele din Iași nici pentru persoanele care nu au nevoie de oxigen.

"Persoanele simptomatice care nu au nevoie de oxigen nu au loc în spital. Acum am discutat cu Spitalul CFR, cu Spitalul de Recuperare, cu Spitalul de Boli Infecțioase, să vedem, să evalueze care dintre cazuri ar putea fi externate ca să mai preluăm din UPU, care este plină. Nu mai știu câte zeci sunt acolo", a spus dr. Cepoi.

Potrivit acestuia, la Spitalul de Boli Infecțioase sunt în prezent încă 5 ambulanțe cu pacienți care au nevoie de oxigen, dar există niciun loc în spital pentru ei.

"Stau în continuare în ambulanțe până când o să reușim să găsim un loc în altă parte. Azi-noapte, la ora 2.30 erau 7 ambulanțe în curtea spitalului de Boli Infecțioase. Pacienții au fost puși în ambulanțe pentru transport victime multiple câte doi până când s-a reușit să găsim locuri în UPU la Militar și la Spitalul de Neurochirurgie din locurile pentru pacienții non COVID", mai spune dr. Vasile Cepoi.

În judeţul Iaşi au fost confirmate până miercuri 51.449 de cazuri cu persoane infectate cu COVID-19, din care 614 în ultimele 24 de ore. Dintre cazurile confirmate pozitiv și internate, în ultimele 24 de ore s-au efectuat 94 externări și s-au înregistrat 11 decese, numărul deceselor de la debutul pandemiei fiind de 1.096.

 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 9
_Digi x Polul Colosseum Mall (770 x 440 px)
Spectacolul de magie cu Robert Tudor ajunge la Polul Colosseum Mall...
Inspecția Judiciară, CSM
Secţia pentru judecători a CSM a decis să sesizeze Inspecţia...
Brazi iarna, vreme rece cu soare, frig, munte, lac
Crăciun cu temperaturi ridicate. Meteorologii anunță vreme mai caldă...
Pe aceeași temă
Blur,Hospital,Corridor,In,Hospital
Nouă spitale din Bucureşti şi Serviciul de Ambulanţă vor asigura asistenţa medicală de urgenţă...
Rogobete
Ministrul Sănătăţii: „Nu mai muşamalizaţi infecţiile nosocomiale, nu mai ascundeţi aceste...
ungurenu
„Nu există nicio cameră video în ATI unde au murit șase copii!” Emanuel Ungureanu acuză lipsa...
Bucharest, Romania. 21st July, 2025: Alexandru Rogobete, Romanian Minister of Health, speaks during a press conference presenting the health reform package at Victoria Palace, Romanian Government Headquarters. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Ministerul Sănătăţii cere pază şi atenţie sporită în spitale, în contextul ameninţărilor...
Te-ar putea interesa și
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
E-mail de ameninţare trimis la mai multe unităţi de învăţământ şi medicale din Bucureşti. ”Voi...
Albita,,Romania,-,February,09,,2023:,Raed,Arafat,,The,State
Raed Arafat, întrebat dacă sistemul medical ar face faţă unei catastrofe: „Am făcut faţă unei...
Alexandru Rogobete
Ministrul Sănătăţii, controale în spitale începând de săptămâna viitoare. Rogobete: „Unele...
Horațiu Moldovan, președinte CNAS
Horațiu Moldovan: „Jumătate din bugetul CNAS, destinat finanțării spitalelor, nu se regăsește...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan, la dezbaterea moțiunii contra Guvernului: "Semnatarii ei livrează doar haos și...
Radu Marinescu
Ministrul Justiţiei, întrebat dacă a vorbit cu Lia Savonea şi dacă aceasta ar trebui să-şi dea...
parcul IOR din București
Vremea în următoarele două săptămâni. Din weekend temperaturile scad, iar din 22 decembrie...
SiriusXM Presents Conan O'Brien Needs A Friend Live With The Cast Of "Spinal Tap 2"
Moartea cunoscutului regizor Rob Reiner şi a soţiei sale. Cine este principalul suspect în...