Acum la Digi FM Alice Tudor ANDIA - As fi iubit-o (Beatmix)
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

De ce a fost respinsă candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale. Motivarea BEC

Diana Șoșoacă
Diana Șoșoacă / Foto: Profimedia

Biroul Electoral Central (BEC) a respins candidatura preşedintei S.O.S. România, Diana Şoşoacă, luând în considerare hotărârea Curţii Constituţionale (CCR) de anul trecut, se arată în decizia publicată sâmbătă de BEC.

"Atât timp cât instanţa de contencios constituţional a statuat deja prin Hotărârea nr. 2/2024, raportat la acest ciclu electoral, cu privire la atitudinile, conduitele, luările de poziţie ale acestui candidat, constatând că sunt contrare principiilor şi valorilor constituţionale, Biroului Electoral Central îi revine obligaţia de a da eficienţă aspectelor reţinute de Curtea Constituţională", arată BEC într-un comunicat citat de Agerpres.

În egală măsură, arată Biroul Electoral Central, în acest context, "îndeplinirea celorlalte condiţii de înregistrare a candidaturii şi a semnului electoral, apare ca irelevantă".

Totodată, BEC aminteşte în argumentaţia deciziei că Dianei Şoşoacă i-a fost respinsă de către CCR, anul trecut, candidatura la scrutinul prezidenţial - ulterior anulat.

"Prin Hotărârea 2 din 5 octombrie 2024, Curtea Constituţională (...) a constatat că 'înregistrarea candidaturii doamnei Diana Iovanovici-Şoşoacă la alegerile pentru Preşedintele României din anul 2024 încalcă condiţiile de eligibilitate prevăzute de dispoziţiile constituţionale (...) cu referire la valorile democraţiei, la statul de drept, la respectarea Constituţiei corelate cu garanţia politico-militară a acestora, respectiv apartenenţa României la UE şi NATO'", se arată în decizia BEC.

În consecinţă, "statuările Curţii Constituţionale din Hotărârea nr. 2 din 5 octombrie 2024, obligatorii şi pentru Biroul Electoral Central, conduc la concluzia că, în ceea ne priveşte candidatura doamnei Diana Iovanovici-Şoşoacă, nu sunt întrunite condiţiile pentru înregistrare în cadrul acestui proces electoral".

De asemenea, în decizia BEC se arată că alegerile prezidenţiale din mai 2025 sunt parte a aceluiaşi ciclu electoral cu cele programate iniţial în noiembrie-decembrie 2024 şi în contextul cărora CCR a decis, în octombrie 2024, respingerea candidaturii Dianei Şoşoacă, iar acele aspecte reţinute în privinţa acesteia la acel moment rămân valabile.

"De altfel, conform considerentelor cuprinse în paragraful nr. 126 din Hotărârea Curţii Constituţionale nr. 7/11.03.2025 ,'cu privire la aspectul referitor la valorificarea în timp a anumitor atitudini/conduite/luări de poziţie contrare principiilor şi valorilor constituţionale, Curtea subliniază că încălcarea acestora nu conduce la o sancţionare perpetuă a persoanei prin prisma dreptului de a fi ales în funcţia de Preşedinte al României. Aceste aspecte se analizează de la caz la caz şi au o anumită temporalitate raportată la ciclicitatea alegerilor şi la evaluarea respectării de către candidaţi a principiilor şi valorilor constituţionale'.

În concluzie, atât timp cât instanţă de contencios constituţional a statuat deja prin Hotărârea nr. 2/2024, raportat la acest ciclu electoral cu privire la atitudinile, conduitele, luările de poziţie ale acestui candidat, constatând că sunt contrare principiilor şi valorilor constituţionale, Biroului Electoral Central îi revine obligaţia de a da eficienta aspectelor reţinute de Curtea Constituţională. În egală măsură, în acest context, îndeplinirea celorlalte condiţii de înregistrare a candidaturii şi a semnului electoral, apare ca irelevantă", se argumentează în decizia BEC.

Diana Şoşoacă este unul dintre cei cinci candidaţi la alegerile prezidenţiale din mai ale căror candidaturi au fost respinse în şedinţa de sâmbătă a BEC.

Preşedinta S.O.S. România a anunţat că va contesta decizia.

"V-am zis că o să o respingă. (...) Noi nu mai avem o ţară, ne-am bătut joc de ea, am lăsat-o în mâna lor. (...) Voi depune iarăşi contestaţie. (...) Voi depune plângere penală împotriva celor de la BEC, împotriva celor de la CCR, acesta este un stat stalinist", a afirmat Diana Şoşoacă sâmbătă, într-un live video pe pagina sa de Facebook, în care dialoghează cu susţinători ai săi.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
President Trump Campaigns With Congressman Mike Lawler In New York
Trump acuză China de 'cel mai mare atac cibernetic asupra datelor electorale din istorie'
Diana Ivanovici Șoșoacă
Diana Şoşoacă, trimisă în judecată pentru sechestrarea unei jurnaliste din Italia
MAE
Reacția MAE după ce Diana Șoșoacă l-a elogiat pe Putin la Sankt Petersburg: „Excepții jenante”.
diana sosoaca la concertul lui jennifer lopez
Diana Șoșoacă, fericită că a fost la concertul lui Jennifer Lopez: "Nu mi-am închipuit că din...
Te-ar putea interesa și
diana sosoaca
Diana Șoșoacă, prezentă la o recepție la Ambasada Rusiei la București: "Niciodată Rusia nu va...
Coreea de Sud votează pentru un nou preşedinte/ Profimedia
Coreea de Sud votează pentru un nou preşedinte, după şase luni de haos politic
Rafal Trzaskowski și Karol Nawrocki/ Profimedia
Cursă prezidenţială strânsă în Polonia. Candidatul guvernării are un mic avantaj înaintea...
ccr, ilie bolojan, nicusor dan
CCR a validat rezultatul alegerilor prezidențiale: Nicușor Dan e președintele României: Vreau...
Partenerii noștri
Digi24 Ce a făcut preşedintele Nicuşor Dan după ce a participat la slujba de Sfânta Maria. Șeful statului, surprins în momente de relaxare
Ce a făcut preşedintele Nicuşor Dan după ce a participat la slujba de...
DigiSport Nepotul lui Mircea Rednic a murit în noaptea dinaintea nunții sale
Nepotul lui Mircea Rednic a murit în noaptea dinaintea nunții sale
PeRoz Li s-a spus că șansele de a deveni părinți sunt aproape zero. Ce a urmat i-a uimit chiar și pe medici: „A fost copleșitor”
Li s-a spus că șansele de a deveni părinți sunt aproape zero. Ce a urmat...
Film Now O actriță din Harry Potter, metodă surprinzătoare de a-și întreține cei patru copii: "Am câștigat mai mult decât în toată cariera mea"
O actriță din Harry Potter, metodă surprinzătoare de a-și întreține cei...
Digi World De ce unii oameni sunt „magnet” pentru ţânţari, în timp ce alţii par să fie ocoliţi de aceste insecte. Cercetătorii au răspunsul
De ce unii oameni sunt „magnet” pentru ţânţari, în timp ce alţii par să...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM De ce îi punea Michael Jackson pe copiii lui să poarte măști în public. Fiica lui povestește: "Atunci avea sens"
De ce îi punea Michael Jackson pe copiii lui să poarte măști în public...
Digi Life O carte a fost returnată unei biblioteci după 150 de ani. Ce s-a întâmplat cu amenda de 28.000 de dolari australieni
O carte a fost returnată unei biblioteci după 150 de ani. Ce s-a întâmplat...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
David Popovici și Taisia Nițuleasa/ Foto: Instagram
Iubita lui David Popovici, declarație de dragoste după victoria de la Paris: „Îl iubesc prea...
Madonna arrives at the Dolce & Gabbana after party in Milan!
Madonna, aniversare de lux în Grecia. Artista a zburat cu elicopterul la Meteora pentru o...
Patru opere ale lui Antonello da Messina, furate dintr-un muzeu/ Profimedia
Patru opere ale lui Antonello da Messina, furate dintr-un muzeu. Hoții au dat lovitura chiar...
Iranul înăsprește sancțiunile pentru cei care vorbesc cu presa/ Profimedia
Iranul înăsprește sancțiunile pentru cei care vorbesc cu presa. Interviurile „ostile”...