Acum la Digi FM ALOK, BHASKAR , JETLAG MUSIC FEAT ANDRE SARATE & ADOLFO CELDRAN - Bella Ciao

Crin Antonescu, întrebat dacă simte că are sprijinul total al coaliţiei la alegerile prezidențiale: "Nu am nici o îndoială în această privinţă"

crin antonescu
Crin Antonescu / Foto: Facebook

Candidatul coaliţiei de guvernare la alegerile prezidenţiale, Crin Antonescu, a afirmat că nu are nicio îndoială că are susţinerea conducerilor PSD, PNL, UDMR în această bătălie electorală şi că sprijinul din partea acestora este total.

Crin Antonescu a fost întrebat, marţi, la RFI România, dacă simte că are sprijinul total al coaliţiei în această campanie. ”Da, nu am nici o îndoială în această privinţă, dacă prin coaliţie înţelegem conducerile, decidenţii, la sensul cel mai larg, până la Congres, al forurilor acestor trei partide şi un grup parlamentar, cel al minorităţilor, care mi-au acordat această susţinere şi mi-au propus această candidatură. Dacă asta înţelegem prin coaliţie, da, sprijinul e total, nu a avut nicio fisură, nu a avut niciun dubiu. Dacă înţelegem totalul votanţilor posibili, estimabili, ai acestor formaţiuni politice, aici cred că nimeni nu poate să aibă pretenţia totalităţii, unanimităţii, nu poate să aibă pretenţia că ştie ce va vota fiecare. Este o dispută mai mare ca niciodată pe nişte alegători care nu mai respectă de bună vreme consemnele de partid. Nici înainte nu le-au respectat întru totul şi am exemple celebre. Deci este o bătălie absolut deschisă şi sigur că este rolul meu de candidat să discut, să câştig votul fiecărui alegător PSD-ist, alegător liberal sau alegător UDMR”, a declarat Antonescu, potrivit News.ro.

El a mai fost întrebat dacă vocile din PNL şi PSD care i-au cerut retragerea din cursa prezidenţială în favoarea lui Ilie Bolojan nu îi slăbesc poziţia. ”Nu. În interiorul partidelor au existat foarte puţine voci care au cerut acest lucru. (...) Nu, nu îmi slăbeşte poziţia. Sigur că există în structura unor partide încă mari, cu ramificaţii teritoriale, cu vreo 3.000 de primari, sigur că pot să existe opinii diverse, pot să existe grade diferite de angajare într-o astfel de campanie. Nimeni nu este absurd, nimeni nu-şi face iluzii, nu ar mai fi trebuit să facem alegeri dacă toate aceste structuri politice, cu toată ramificaţia şi influenţa lor, erau decisive. Eu vorbesc doar de ce m-aţi întrebat, de sprijinul politic al Coaliţiei”, a spus Crin Antonescu.

El a mai explicat de ce sprijinul coaliţiei este un avantaj, dar de ce poate reprezenta şi un dezavantaj. ”De altfel, sprijinul politic al Coaliţiei este un avantaj în sensul logisticii, în sensul susţinerii campaniei, în sensul circuitelor de transmitere a unui mesaj, dar poate fi şi un dezavantaj atunci când te gândeşti la faptul că un om care nu a fost zece ani în politica românească, deci nu are niciun merit, dar nicio vină, pentru tot ceea s-a întâmplat în ultimii ani, un deceniu, în politica românească poartă totuşi, vrând nevrând, şi povara imaginii nu foarte atrăgătoare a guvernelor din ultimii ani şi din momentul de faţă”, a mai declarat Crin Antonescu.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
MIX MARATON DE REVELION 2025
Best of Mix Maraton 2025 - 2
Andreea Marin
Andreea Marin, apariție ca la Hollywood la un eveniment din Capitală...
remus pricopie
Rectorul SNSPA a sesizat organele de anchetă cu privire la săvârșirea...
Gal Gadot
Gal Gadot, înconjurată cu dragoste de soț și cele patru fiice ale...
Pe aceeași temă
2025-03-15-8013
Anamaria Gavrilă s-a retras din cursa pentru alegerile prezidențiale în favoarea lui George...
2025-03-09-4117
Crin Antonescu: "Astăzi este foarte clar că preşedintele României voi fi ori eu, ori Nicuşor...
Crin Antonescu, Pro-European Candidate For The Presidency Of Romania, Bucharest - 26 Jan 2025
Crin Antonescu: „Nu trupe aş vrea să trimit în Ucraina, ci firme, dacă se poate. Companii din...
elena lasconi, nicusor dan
Partidul REPER cere USR să o retragă pe Elena Lasconi din cursa prezidențială și să-l susțină...
Te-ar putea interesa și
Crin Antonescu, Pro-European Candidate For The Presidency Of Romania, Bucharest - 26 Jan 2025
Crin Antonescu: Ursula von der Leyen nu trebuia, după părerea mea, să mai ia încă un mandat”
Diana Șoșoacă/ Profimedia
Diana Șoșoacă a făcut contestație la CCR după decizia BEC de a-i respinge candidatura la...
anamaria gavrila
Anamaria Gavrilă și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale și spune că a strâns...
Diana Șoșoacă
De ce a fost respinsă candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale. Motivarea BEC
Partenerii noștri
Digi24 Anamaria Gavrilă a chemat poliția, susținând că e agresată de jurnaliști. Polițiștii au sancționat-o însă tot pe ea
Anamaria Gavrilă a chemat poliția, susținând că e agresată de jurnaliști...
DigiSport Prima reacție a Sorinei Grozav, după ce s-a prăbușit pe teren la Suedia - România: ”N-au putut să ia legătura”
Prima reacție a Sorinei Grozav, după ce s-a prăbușit pe teren la Suedia...
PeRoz Gwyneth Paltrow rupe tăcerea despre Meghan Markle: „Nu suntem prietene”. Adevărul despre acuzațiile că ducesa de Sussex a copiat-o
Gwyneth Paltrow rupe tăcerea despre Meghan Markle: „Nu suntem prietene”...
Film Now Cine este Owen Cooper, actorul debutant de 15 ani care a impresionat în miniseria "Adolescence". Personajul pe care visează să-l joace
Cine este Owen Cooper, actorul debutant de 15 ani care a impresionat în...
Digi World A urmat dieta carnivoră și a ajuns de urgență la spital. Cu ce probleme s-a confruntat
A urmat dieta carnivoră și a ajuns de urgență la spital. Cu ce probleme...
ProFM Prince, fiul lui Michael Jackson, imagini rare alături de iubita lui: „Nu aș fi putut să cer o parteneră mai bună”
Prince, fiul lui Michael Jackson, imagini rare alături de iubita lui: „Nu...
Digi Life Căsnicia triplează riscul de obezitate la bărbaţi, dar nu afectează femeile. De ce se îngrașă ei mai mult după ce s-au căsătorit
Căsnicia triplează riscul de obezitate la bărbaţi, dar nu afectează...
Demonstration for Pro-Russian Politician Calin Georgescu Under Criminal Investigation in Romania, Bucharest - 26 Feb 2025
După zece ani de procese, Marian Vanghelie scapă de condamnarea de 11 ani...
Ultimele știri din matinal
ana dumbrava
Ana Dumbravă, campioană mondială la Counter-Strike pentru al 3-lea an consecutiv. Povestea...
Mihail WhatsApp Image 2025-01-22 at 14.13.28
Mihail despre izolarea în pădure și experiența uluitoare a colegului care a „murit” și s-a...
Contele Tibor Kálnoky
Cu ce pleacă Regele Charles din România? Contele Tibor Kálnoky dezvăluie preferințele regale
ana si cezar
Ana Ularu și Cezar Grumăzescu, invitați speciali la matinalul Digi FM: povești, provocări din...
Ultimele știri
Volodimir Zelenski
Zelenski anunţă, la Helsinki, că urmează să discute cu Trump. El cere să nu se facă nicio...
Simona Halep
Simona Halep: Mă bucur că nu mai am presiunea antrenamentelor şi a turneelor. Viitorul meu nu...
Ploiesti,,Romania,-,July,8,2023,-,Supercupa,Romaniei,Is
Ciprian Marica: Grupa de calificare la CM 2026 a fost un cadou de care trebuie să profităm
Rising,Gold,Prices.,Money,In,Hands,Of,Man.,Gold,Bars
Aurul a atins un nou maxim istoric înaintea deciziei de politică monetară a Fed