Acum la Digi FM JO - Fatata (BEATMIX)

Cine este John Ion Banu, candidat independent la alegerile prezidențiale. A emigrat în SUA înainte de Revoluție și a pledat ca românii să deţină arme

Ion Banu - candidat la alegerile prezidențiale / Credit foto: Facebook
Ion Banu - candidat la alegerile prezidențiale / Credit foto: Facebook

Printre cei 11 candidați la funcția de președinte al României se numără și Ion Banu (64 de ani), care este de profesie inginer mecanic.

Deși BEC a sesizat organele de urmărire penală cu privire la nereguli în listele de semnături, acesta va fi prezent pe buletinele de vot. În vârstă de 64 de ani, Banu a absolvit Universitatea Politehnică din Bucureşti, iar în 1985 a emigrat în SUA.

Nu am trecut Dunărea înot, nu am fugit noaptea pe fâşie, cu grănicerii pe urmele mele. Îi admir pe cei care au făcut-o, dar drumul meu a fost altfel. Am emigrat oficial, cu soţia şi fiica mea, din motive politice. În acte, evident, am trecut motive economice, nu se putea altfel”, rememora Banu, într-un interviu acordat publicaţiei România Liberă, potrivit News.ro. 

Ajuns în SUA, Ion Banu şi-a luat nume american: ”John”. Ulterior, a adăugat şi ”Muscel” la numele său de familie ”ca un omagiu” pentru oraşul Câmpulung Muscel, locul în care a copilărit. Aşadar, numele complet al candidatului: John Ion Banu Muscel. În America, s-a aşezat în statul Florida. Primul său job a fost la o firmă specializată în cercetări şi echipamente oceanografice, iar în 1990 şi-a lansat propria afacere în acelaşi domeniu.

În plan civic, a fondat mai întâi Liga Româno-Americană, apoi chiar o formaţiune politică: Partidul Naţiunea Română. S-a întors ocazional în România, pentru a candida la alegerile prezidenţiale din 2019, unde a obţinut cel mai mic număr de voturi dintre toţi candidaţii: doar 25.769 (0,3%). John Ion Banu va candida din nou la alegerile prezidenţiale din mai, deşi asupra sa planează suspiciunea că a falsificat o parte a semnăturilor de susţinere. Conform legii, BEC i-a acceptat candidatura, dar concomitent a sesizat Parchetul, pe motiv că apare acelaşi scris de mână în dreptul mai multor susţinători.

Într-un interviu din 2017, Banu dezvăluia că a votat cu Donald Trump la alegerile prezidenţiale din 2016, când actualul preşedinte american reuşea să câştige primul mandat. De asemenea, Banu pleda ca românii să deţină arme. „Dacă aş avea putere de decizie, le-aş da oamenilor dreptul să deţină arme şi în România. Trebuie să te poţi apăra, dacă eşti în pericol. Eu am cinci arme, acasă, în Florida. Nu umblăm cu ele la vedere, nu facem paradă, dar ştim că ne putem baza pe ele, la nevoie“, spunea Banu, care cerea şi introducerea pedepsei cu moartea. ”Corupţia ţine România în loc. Eu aş introduce pedeapsa cu moartea pentru cei care provoacă daune foarte mari statului. Şi pentru cei care omoară oameni, evident“, arăta Banu.

Cine sunt cei 11 candidați la alegerile prezidențiale din 2025

Alegătorii vor avea de ales, pe 4 mai, dintre următorii candidați:

* Nicușor Dan (independent)

* Crin Antonescu (Alianța România Înainte)

* Victor Ponta (independent)

* Elena Lasconi (USR)

* George Simion (AUR)

* Lavinia Șandru (PUSL)

* Cristian Terheș (Partidul Național Conservator Român)

* John-Ion Banu-Muscel (independent)

* Silviu Predoiu (Partidul Liga Acțiunii Naționale)

* Daniel Funeriu (independent)

* Sebastian-Constantin Popescu (Partidul Noua Românie)

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
woofest Vizual 3
Cu Digi FM, Bobiță dă din coadă de bucurie! Cum care Bobiță?
Lucy Guo Profimedia Images
Cum a ajuns Lucy Guo cea mai tânără miliardară ”self-made” din lume...
Cum se calculează cele mai importante tipuri de pensie/ Shutterstock
Contribuția la Pilonul 2 de pensii. Ce sumă plătește anual un angajat
Pe aceeași temă
Coreea de Sud votează pentru un nou preşedinte/ Profimedia
Coreea de Sud votează pentru un nou preşedinte, după şase luni de haos politic
Rafal Trzaskowski și Karol Nawrocki/ Profimedia
Cursă prezidenţială strânsă în Polonia. Candidatul guvernării are un mic avantaj înaintea...
ccr, ilie bolojan, nicusor dan
CCR a validat rezultatul alegerilor prezidențiale: Nicușor Dan e președintele României: Vreau...
george simion (7)
Cererea de anulare a alegerilor prezidențiale, depusă de George Simion, respinsă de CCR cu...
Te-ar putea interesa și
CCR
Curtea Consituţională a înregistrat o contestaţie care vizează alegerile. Când va fi judecată
George Simion și Gigi Becali
Gigi Becali, după ce George Simion a spus că va contesta rezultatul alegerilor prezidențiale...
George Simion și Gigi Becali
Gigi Becali, în vizită la George Simion, după ce liderul AUR a pierdut alegerile...
Nicușor Dan
Nicușor Dan, în mijlocul susținătorilor, după ce a fost ales președinte: "E victoria voastră...
Partenerii noștri
Digi24 Cine s-ar afla în spatele asasinatului fostului președinte al parlamentului din Ucraina. Anunțul Kievului
Cine s-ar afla în spatele asasinatului fostului președinte al...
DigiSport Fotbalist român, transferat de la Juventus de o multiplă campioană din Europa
Fotbalist român, transferat de la Juventus de o multiplă campioană din...
PeRoz Cea mai bogată prințesă a Europei, nuntă cu un tânăr venezuelean, care nu e de viță nobilă. Locuiesc la Londra și au studii de top
Cea mai bogată prințesă a Europei, nuntă cu un tânăr venezuelean, care nu...
Film Now Robin Wright descrie plecarea din SUA „eliberatoare”. S-a mutat într-o țară din Europa, unde și-a cunoscut și actualul iubit
Robin Wright descrie plecarea din SUA „eliberatoare”. S-a mutat într-o...
Digi World Misterul Triunghiului Bermudelor, în sfârșit rezolvat, susține un cercetător britanic. Explicația e mai simplă decât s-ar crede
Misterul Triunghiului Bermudelor, în sfârșit rezolvat, susține un...
ProFM Enrique Iglesias și Anna Kournikova, apariție rară în Miami. Cum au fost surprinși înainte să se afle că așteaptă al patrulea copil
Enrique Iglesias și Anna Kournikova, apariție rară în Miami. Cum au fost...
Digi Life Număr record. Peste 55 de milioane de turişti străini au vizitat Spania în primele şapte luni ale anului
Număr record. Peste 55 de milioane de turişti străini au vizitat Spania în...
tudor duma
Tudor Duma, zis Maru, trimis în judecată după moartea unui tânăr de 20 de...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Filmul atacului de la Cluj, în urma căruia un muncitor nepalez a ajuns în comă, la spital...
Stelian Bujduveanu
Bujduveanu susține un candidat comun al coaliției la Primăria Capitalei, pentru a nu fragiliza...
Barron Trump (2)
Barron Trump, fiul de 19 ani al lui Donald Trump, și-a petrecut vara făcând planuri de...
cutremur în Afganistan
Bilanţul cutremurului din Afganistan creşte la peste 800 de morţi şi peste 2.500 de răniţi...