Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu LIVE - ON AIR

Ginerele lui Trump vrea să construiască o staţiune pe litoralul Albaniei. De ce proiectul stârneşte deopotrivă teamă şi speranţă

ginere trump
Donald Trump, Ivanka Trump, Jared Kushner. Profimedia

Ornitologul Jon Vorpsi se teme că în curând s-ar putea să nu mai aibă parte de priveliştea spectaculoasă cu păsările flamingo şi pelicanii, din timpul migrației, care se opresc pe o limbă de pământ protejat de pe coasta sudică a Albaniei, dacă ginerele lui Donald Trump, Jared Kushner, va continua cu planurile sale de a construi o staţiune turistică în zona din apropierea oraşului Vlora. Este un loc iubit de localnici pentru pădurile sale de pini, pline de linişte, pentru măslini, pentru plajele pustii, măturate de vânt, relatează Reuters.

Kushner şi-a anunţat planurile luna trecută, parte a unei investiţii mai ample a companiei sale Affinity Partners în Balcani, care include un alt proiect pe o insulă din apropiere, tot în Albania, şi un al treilea într-un fost sediu al armatei din capitala Serbiei, Belgrad.

În vârstă de 43 de ani, Jared Kushner este soţul fiicei lui Trump, Ivanka. El a fost consilier de top al lui Trump, când socrul său era preşedinte al SUA şi a înfiinţat firma de investiţii după ce a plecat din funcţia de la Casa Albă în 2021.

Proiectele lui Kushner ar putea stimula economiile locale prin atragerea de vizitatori, dar s-au lovit de opoziţia localnicilor care se tem că vor afecta mediul înconjurător sau, în cazul Belgradului, vor ameninţa situri de importanţă culturală.

Kushner a prezentat planurile la câteva săptămâni după ce parlamentul albanez a modificat o lege ce permite guvernului să acorde autorizaţii de construcţie în zonele protejate pentru hoteluri sau staţiuni clasificate de cinci stele sau mai mult. El nu a spus atunci cât plănuia Affinity să investească.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

"Este o mare tristeţe să ştim că această zonă nu va mai servi generaţiilor următoare", a declarat Vorpsi, care lucrează pentru ONG-ul local de mediu PPNEA. "În 10 ani, acest loc va fi un loc cenuşiu, cu betoane", a adăugat el în timp ce căuta noi specii de păsări prin binoclul său, în apropiere de satul Zvernec.

Kushner şi Affinity Partners nu au răspuns la solicitările Reuters pentru comentarii.

De la căderea comunismului în 1990, Albania s-a confruntat cu instabilitate economică şi politică şi cu o emigraţie generalizată, în special în rândul tinerilor. Dar lacurile sale alpine şi coasta virgină au atras un număr tot mai mare de turişti care caută o alternativă mai liniştită şi mai ieftină la Grecia şi Croaţia, aflate în apropiere. Anul trecut, Albania a primit peste 10 milioane de turişti, cu 35% mai mulţi decât în 2022.

"Vilele Trump"

Primarul din Vlora, Ermal Dredha, a salutat proiectul lui Kushner, care include debarcadere pentru iahturi, piscine şi vile exclusiviste, spunând că intenţionează să transforme oraşul într-o "destinaţie turistică de nivel înalt". El a promis că nu va fi afectat mediul înconjurător.

"Fără investiţii cum vom atrage toţi aceşti oameni care vin aici şi aleg Vlora?" a spus Dredha.

Planurile lui Kushner, pe care localnicii le numesc "vilele Trump", fac deja valuri. Agentul imobiliar Flori Brahimaj a declarat că preţurile pentru apartamentele cu o potenţială vedere spre zona dedicată proiectului au crescut deja cu 100-200 de euro pe metru pătrat.

În Serbia, Affinity intenţionează să finanţeze un proiect de lux în centrul Belgradului, care ar urma să includă un hotel, apartamente, magazine şi spaţii de birouri pe locul unde a fost cândva, până în 1999, cartierul general al Armatei Populare Iugoslave, pe care NATO l-a bombardat în cadrul unei campanii aeriene împotriva atrocităţilor sârbeşti din Kosovo.

Peste 26.000 de persoane au semnat o petiţie online pentru a proteja cele două clădiri care alcătuiesc un sit cultural protejat.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
brittany miller
O influenceriță care a mințit că are cancer își cere iertare printre...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
Pe aceeași temă
Dragan Stojkovic
Antrenorul naționalei Serbiei și-a dat demisia după înfrângerea cu Albania din preliminariile...
Business Leaders Speak At FII Institute's Annual FII Priority Conference
Un funcţionar din Serbia recunoaşte că a falsificat un document despre un sit la care râvneşte...
Edi Rama/ Profimedia
Victorie istorică pentru Edi Rama. Al patrulea mandat, umbrit de acuzații de fraudă electorală
Popular Apps And IT Brands Photo Illustrations, Sulkowice, Poland - 15 Dec 2024
Albania interzice TikTok timp de un an. Măsura, decisă după ce un elev a fost înjunghiat...
Te-ar putea interesa și
Edi Rama
Albania va găzdui în 2027 summitul NATO
Uniunea Europeană
UE și-a dat acordul pentru deschiderea negocierilor de aderare cu Albania şi Macedonia de Nord
Bătrâni, pensionari, moș și babă pe o bancă, la mare, la soare, relaxați, turism, litoral
Cei mai expuși riscului de infectare cu COVID-19, pensionarii sunt primii care au plecat la...
rama
Albania trimite 30 de medici şi infirmiere în Italia: „Albanezii nu-şi abandonează niciodată...
Partenerii noștri
alexandru nazare ministrul finantelor
România a obținut aprobarea PNRR revizuit la Bruxelles. Planul revizuit...
Inspecția Judiciară, CSM
CSM sesizează CNA şi CNCD după ce viceprimarul Timişoarei a spus că...
The International Forum "World Atomic Week" at VDNKh.
Kremlinul susţine că 'mai devreme sau mai târziu' Ucraina va trebui să...
xi
După Trump şi Putin, Xi Jinping şi-a anulat şi el participarea la summitul...
Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy, din nou în fața justiției. Fostul președinte va fi...
Horia Moculescu/ Foto: Facebook
Compozitorul Horia Moculescu va fi înmormântat duminică, la Cimitirul Bellu
sfântul filip
Sf. Filip, sărbătoare pe 14 noiembrie. Cine a fost el
Bogdan Ivan/ Foto: Facebook
Bogdan Ivan: „Nu sunt condiții obiective care să justifice o creștere a...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
UEFA EURO 2028
EURO 2028. S-au stabilit datele și stadioanele pe care se joacă meciul de deschidere și finala
Donald Trump și Ahmed al-Sharaa
Donald Trump l-a întrebat pe preşedintele Siriei câte soţii are: ”Cu voi, băieţi, nu se ştie...
Bucharest, Romania - September 22, 2022: Emil Boc, Mayor of Cluj-Napoca, speak during a conference in Bucharest.
Emil Boc, după verificările DNA la Primăria Cluj-Napoca: "Suntem victime colaterale"
mihai dinvale
Actorul Mihai Dinvale a murit la 74 de ani. Era căsătorit cu iubita din liceu: "Mi-a dăruit...