Acum la Digi FM Alice și Mocanu ALFA - Vai!

Emmanuel Macron nu exclude trimiterea de trupe occidentale în Ucraina

Le président Emmanuel Macron donne une conférence de presse à l'issue de la conférence de soutien à l'Ukraine au palais de l'Elysée à Paris

Trimiterea de trupe occidentale în Ucraina "nu poate fi exclusă", a declarat luni preşedintele francez Emmanuel Macron, după ce a găzduit la Paris o conferinţă în care liderii europeni au discutat această perspectivă, relatează CNN.

Nu a existat "niciun acord în această seară pentru a trimite oficial trupe pe teren, dar nu putem exclude nimic", a declarat el reporterilor.

Conferinţa de ajutor pentru Ucraina a reunit reprezentanţi ai celor 27 de ţări membre ale Uniunii Europene, inclusiv 21 de şefi de stat şi de guvern, a precizat el.

"Vom face tot ce putem pentru a împiedica Rusia să câştige acest război", a spus Macron. "Şi spun acest lucru cu determinare, dar şi cu o umilinţă colectivă pe care trebuie să o avem, în lumina ultimilor doi ani."

Le président Emmanuel Macron donne une conférence de presse à l'issue de la conférence de soutien à l'Ukraine au palais de l'Elysée à Paris le 26 février 2024. © Stéphane Lemouton / Bestimage President Emmanuel Macron gives a press conference at the end of the conference in support of Ukraine at the Elysée Palace in Paris on 26 February 2024.,Image: 851296697, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

”Cei care au spus "niciodată, niciodată" astăzi au fost aceiaşi care au spus niciodată avioane, niciodată rachete cu rază lungă de acţiune, niciodată camioane. Ei au spus toate acestea acum doi ani. Mulţi din jurul acestei mese au spus că 'vom oferi căşti şi saci de dormit', iar acum spun că trebuie să facem mai mult pentru a obţine rachete şi tancuri. Trebuie să fim umili şi să ne dăm seama că (întotdeauna) am întârziat şase-opt luni", a declarat Macron.

Macron a anunţat, de asemenea, că va fi creată o nouă coaliţie pentru a furniza Ucrainei "rachete şi bombe" cu rază medie şi lungă de acţiune. Liderii UE şi reprezentanţii guvernelor "au decis să intensifice partea de muniţii şi să producă rezultate tangibile foarte rapid" în cadrul celor opt coaliţii care există deja, a spus el.

Emmanuel Macron a reunit luni, la Paris, peste 25 de ţări aliate Kievului, pe care le îndeamnă la un ”salt” împotriva unei ”înăspriri evidente” a Moscovei, într-un moment critic pentru Ucraina, care aşteaptă armament din Occident, necesar supravieţuirii sale, relatează AFP.

Le président français, Emmanuel Macron accueille les partipants à l'ouverture de la conférence de soutien à l’Ukraine, au palais présidentiel de l'Elysée à Paris

Înaintea acestei Conferinţe, la Palatul Elysée, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski şi-a pregătit scena de la distanţă, deplângând că a primit, ”din nefericire”, doar 30% din ”milionul de obuze pe care Uniunea Europeană (UE)” l-a ”promis” Ucrainei.

”Împreună trebuie să facem în aşa fel încât Putin să nu poată distruge ceea ce am realizat noi şi să nu poată să-şi extindă agresiunea în alte ţări”, a tunat Zelenski într-o înregistrare video înregistrată în avans şi difuzată în faţa a 21 de şefi de stat şi de guverne reuniţi de Macron, inclusiv germanul Olaf Scholz, polonezul Andrzej Duda şi slovacul Robert Fico, dar şi şeful diplomaţiei brtianice David Cameron şi reprezentanţi ai Statelor Unite şi Canadei.

”Ne aflăm cu siguranţă într-un moment al unui salt, care este necesar din partea noastră a tuturora”, a cerut şeful statului francez la începutul summitului, care s-a ţinut cu uşile închise, urmat de o conferinţă de presă.

El a subliniat că această reuniune, organizată în pripă, imediat după marcarea a doi ani de la invazia rusă a Ucrainei, la 24 martie 2022, vizează ”să vadă pe plan naţional şi colectiv cum putem face mai mult” atât în ”susţinerea bugetară”, cât şi ”militară” a Kievului.

După ce l-a primit pe Volodimir Zelenski, în urmă cu zece zile, la Palatul Elysée, cu care a semnat un Acord de Securitate bilateral, Emmanuel Macron zugrăveşte un tabou foarte sumbru al intenţiilor omologului său rus Vladimir Putin şi încearcă să se poziţioneze în prima linie a susţinerii Kievului.

French President Emmanuel Macron opens a conference in support of Ukraine with European leaders and government representatives at the Elysee presidential palace in Paris, on February 26, 2024.//04SIPA_sipa.0011/Credit:Stephane Lemouton -Pool/SIPA/2402262213,Image: 851129933, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

”Vedem, mai ales în ultimele luni, o înăsprire a Rusiei”, ”care s-a ilustrat din nefericire şi în mod crud prin moartea lui Aleksei Navalnîi”, principalul opozant rus, a reiterat luni Macron.

El şi-a reiterat acuzaţiile cu privire la atacuri cibernetice şi campanii de dezinformare.

”Pe frontul ucrainean, poziţiile sunt tot mai dure şi ştim că Rusia pregăteşte noi atacuri, mai ales pentru a înmărmuri opinia ucraineană”, a avertizat el.

El a anunţat un ”consens” al multor lideri şi personalităţi europene asupra faptului că, ”în câţiva ani, va trebui să ne aşteptăm ca Rusia să ne atace” ţările.

O victorie sau o înfrângere a Ucrainei ”depinde de voi”, le-a spus duminică aliaţilor săi preşedintele ucrainean, care şi-a multiplicat apleurile urgente.

Ucrainenii acumulează de câteva săptămâni înfrângeri în est, inclusiv pierderea în urmă cu o săptămână a fortăreţei Avdiivka şi retragerea, luni, din satul Lastocikîne, situat în apropiere de Avdiivka.

În momentul în care războiul total al Rusiei împotriva Ucrainei a intrat în al treilea an, iar un ajutor american crucial destinat Kievului este blocat în Congres de către republicanii lui Donald Trump, europenii vor să facă ”mai mult şi mai bine”, potrivit Palatului Elysée.

”Rusia preşedintelui Putin nu trebuie să conteze pe vreo oboseală a europenilor”, dădea asigurări sâmbătă pe X Emmanuel Macron.

”Este vorba despre contrazicerea impresiei că lucrurile sunt pe cale să se destrame, despre reafirmarea faptului că nu suntem obosiţi şi că suntem hotărâţi să facem să eşueze agresiunea rusă. Vrem să-i transmitem un mesaj clar lui Putin că nu va prevala în Ucraina”, subliniază preşedinţia franceză.

În centrul discuţiilor se află problema furnizării de armament.

”Armamentul promis trebuie să ajungă pe front. Susţinerea noastră pe termen lung trebuie să continue”, a subliniat pe X, la sosirea la Paris, premierul eston Kaja Kallas.

Mai multe ţări, inclusiv Franţa, Germania şi Italia, au semnat acorduri de securitate bilaterale cu Ucraina în ultimele săptămâni, însă UE - care a livrat de la începutul războiului ajutoare militare în valoare de 28 de miliarde de euro - întâmpină dificultăţi în a-şi respecta angajamentele, mai ales în privinţa obuzelor.

”Europenii au mijloacele de a face lucruri semnificative”, sublinia vineri fosta diplomată americancă Debra Cagan într-o conferinţă de presă la centrul american de reflecţie The Atlantic Council.

Însă, ”dacă Ucraina ar fi avut avioanele de luptă (de tip) F-16, dacă ar fi avut (rachete de tip) Taurus de la Germania, am vedea un conflict cu totul diferit azi”, a subliniat ea.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
marea finala 2025 770x440
MAREA FINALĂ! 10 ani de Digi FM și un premiu pe măsură: O MAȘINĂ DE...
ploaie
Meteorologii anunţă ploi însemnate cantitativ şi intensificări ale...
FRANKENSTEIN Premiere
Sebastian Stan spune că Marvel l-a ajutat să se dezvolte ca actor...
Pe aceeași temă
Le président Donald Trump reçoit le président ukrainien Volodymyr Zelensky à la Maison Blanche à Washington
Zelenski se deplasează în Suedia pentru un acord privind exportul de arme
Emmanuel Macron, nicolas sarkozy
Emmanuel Macron, întâlnire cu Nicolas Sarkozy, înainte ca fostul președinte să ajungă la...
Sebastien Lecornu, Emmanuel Macron
Emmanuel Macron l-a pus din nou premier pe Sebastien Lecornu, la patru zile după demisia...
Emmanuel Macron (président de la République Française), et son homologue ukrainien Volodymyr Zelensky en conférence de presse lors du sommet de la Coalition des Volontaires, au palais présidentiel de l'Elysée à Paris
Emmanuel Macron, îndemnat să demisioneze și de foștii aliați, pentru a pune capăt crizei...
Te-ar putea interesa și
Russian Troops Strike Intercity Train Depot - Kyiv
Cel puţin un mort şi 30 de răniţi după ce trenuri de pasageri au fost lovite într-un atac al...
Warsaw Security Forum 2025 Day 1, Poland - 29 Sep 2025
Premierul Poloniei avertizează cu privire la consecinţele globale în cazul în care Ucraina...
macron (24)
Macron, despre premiul Nobel pentru Pace, dorit de Trump: Este posibil doar dacă opriţi...
emmanuel macron oprit de politisti in new york (1)
Semnal de forță sau gafă de protocol? Macron, blocat în stradă de trecerea mașinilor lui...
Partenerii noștri
Digi24 Răsturnare de situație în cazul accidentului auto de pe A2: femeia găsită moartă era decedată de ore bune. Ce s-a întâmplat
Răsturnare de situație în cazul accidentului auto de pe A2: femeia găsită...
DigiSport Neverosimil: ”Louis Munteanu vrea 5.000.000 € la semnătură!”
Neverosimil: ”Louis Munteanu vrea 5.000.000 € la semnătură!”
PeRoz Cum a fost umilită o mireasă chiar în ziua nunții, de proaspătul soț: „M-am simțit invizibilă, am fost ținta glumelor lui!”
Cum a fost umilită o mireasă chiar în ziua nunții, de proaspătul soț...
Film Now Cine gestionează averea imensă a lui Bruce Willis, bolnav de demență. A devenit stâlpul principal al familiei
Cine gestionează averea imensă a lui Bruce Willis, bolnav de demență. A...
Digi World A fost creat un antibiotic care învinge tuberculoza rezistentă. Ar putea salva milioane de vieți
A fost creat un antibiotic care învinge tuberculoza rezistentă. Ar putea...
ProFM Katy Perry pare să vorbească despre despărțirea de Orlando Bloom, într-o piesă lansată recent: „Jur pe Dumnezeu, am încercat!”
Katy Perry pare să vorbească despre despărțirea de Orlando Bloom, într-o...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
toamna, banca
Două tinere din Mizil au furat scândura din care urmau să fie făcute...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Romania v Canada – International Friendly Match
Mircea Lucescu a anunţat lotul pentru ultimele meciuri ale României din preliminariile CM 2026
Sorin Grindeanu
Congresul PSD. Sorin Grindeanu, candidat unic la șefia partidului: "Nu mai vreau un PSD...
Robert De Niro-Celebrity Sightings In Rome
Robert De Niro a primit cea mai înaltă distincţie civilă a Romei, Lupa Capitolina. „Să fiu...
Travel Photos France: Paris, OrlÃAns, Bordeaux, Lusignan, Mont-Saint-Michel, And Normandy.
Primăria din Paris a lansat o tombolă pentru locuri de veci lângă mormântul lui Jim Morrison...