Acum la Digi FM LISA - Moonlit Floor

Armata Israelului încă nu deține controlul deplin de-a lungul frontierei cu Gaza

israel profimedia-0812196055
GAZA după un bombardament israelian / foto Profimedia

Israelul nu deţine controlul deplin al teritoriului său de-a lungul graniţei cu Gaza, a declarat duminică un purtător de cuvânt al Forţelor de Apărare Israeliene pentru CNN, în timp ce luni dimineaţă armata israeliană a spus că luptele continuă în şapte-opt zone şi există în desfăşurare o luare de ostatici la un kibbutz, relatează The Guardian.

"Încă îi vânăm pe ultimii terorişti din interiorul teritoriului israelian", a declarat la CNN locotenent-colonelul Jonathan Conricus. "Trupele noastre merg din uşă în uşă şi din casă în casă, căutând şi, în multe cazuri, angajându-se în luptă cu ultimii terorişti din interiorul Israelului", a afirmat purtătorul de cuvânt.   

Conricus a spus că încă mai există breşe la graniţă, dar acestea sunt "temporar închise şi păzite".

Evaluarea forţelor israeliene este că majoritatea militanţilor rămaşi probabil "au trecut mai întâi în Israel, iar apoi pur şi simplu nu au mai putut să se întoarcă şi au rămas blocaţi pe teren israelian, iar acum aleg probabil să iasă la luptă şi încearcă să ucidă civili israelieni sau să se angajeze în schimburi de focuri cu trupele israeliene", a spus Conricus.

Obiectivul forţelor de apărare israeliene este acum de a lăsa Hamas fără capacităţile sale militare de luptă şi de a-i împiedica pe militanţi să facă rău civililor israelieni şi, de asemenea, de a ajunge la situaţia în care Hamas nu mai are capacitatea de a controla Fâşia Gaza, a explicat el.

GAZA după un bombardament israelian / foto Profimedia

"Mâine dimineaţă, ei vor vedea o mare parte din infrastructura lor militară distrusă. Şi cred că vor exista pierderi semnificative pentru Hamas", a mai spus purtătorul de cuvânt.

În briefingul de presă de luni dimineaţă, armata israeliană a anunţat însă că există în continuare tiruri cu rachete şi artilerie în Ashkelon.

De asemenea, luptele continuă în şapte sau opt zone, existând inclusiv o situaţie în desfăşurare de luare de ostatici în kibbutzul Kfar Aza.

Celulele Hamas continuă să intre în Israel sau să facă scurte incursiuni. Nu toate breşele de la frontieră au fost securizate încă.

De asemenea, este probabil să existe un tunel în zona Be'eri, unde 70 de militanţi Hamas au luptat acolo peste noapte.

Pe de altă parte, 25 de persoane au fost ucise în urma unui atac asupra unei singure clădiri din Rafah, în Gaza. Nu a existat în prealabil un foc de avertisment înainte de efectuarea acestui atac aerian, ceea ce ridică suspiciunea că Israelul a încetat această practică folosită anterior.

Purtătorul de cuvânt al armatei israeliene, locotenent-colonelul Richard Hecht, a declarat că evenimentele din ultimele trei zile au reprezentat "o schimbare de paradigmă" şi nu a făcut niciun comentariu cu privire la utilizarea raportată a fosforului alb în Gaza, menţionează The Guardian.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
KV Parteneri - DIGI FM_4x5web
Cel mai mare eveniment de diversitate și incluziune din România are...
parlamentul romaniei
Sașe deputați POT și-au dat demisia din partid: "Direcția impusă de...
george simion (9)
Reacții după ce George Simion a spus că a recunoscut victoria lui...
Pe aceeași temă
Khalil Al-Hayya/ Profimedia
Hamas afirmă că este gata să îi elibereze pe toţi ostaticii rămaşi în schimbul terminării...
Middle East News - June 25, 2023
Hamas anunță că șeful guvernului din Fâșia Gaza a fost ucis în atacurile israeliene
Ilie Bolojan, new interim president of the National Liberal Party, Bucharest, Romania - 26 Nov 2024
Preşedintele Bolojan: „România salută eliberarea celor şase ostatici israelieni din Gaza”
captura-de-ecran-2025-02-22-121557
Unul dintre ostaticii care urmează a fi eliberaţi sâmbătă de Hamas are şi cetăţenie română...
Te-ar putea interesa și
Tentativă de atentat major în Israel/ Foto: X
Tentativă de atentat major în Israel. Trei bombe au explodat în autobuze goale în apropiere de...
eliberare ostatici israelieni
Hamas a eliberat încă trei ostatici israelieni, după aproape 500 de zile de captivitate
Hamas
Hamas anunţă că va elibera încă trei ostatici, aşa cum era planificat, deschizând calea spre...
trump (49)
Trump spune că „se va dezlănţui iadul” dacă Hamas nu eliberează ostaticii până sâmbătă la prânz
Partenerii noștri
DigiSport Mohamed Salah nu s-a abținut după finala Europa League. Mesaj pentru Ange Postecoglou
Mohamed Salah nu s-a abținut după finala Europa League. Mesaj pentru Ange...
PeRoz Cum a început iubirea dintre Nicușor Dan și Mirabela Grădinaru. Au avut o primă întâlnire atipică: "A fost foarte ciudat"
Cum a început iubirea dintre Nicușor Dan și Mirabela Grădinaru. Au avut o...
Film Now Jason Momoa, atent cu Adria Arjona pe covorul roșu. Actorul nu se sfiește să-și arate sentimentele în public
Jason Momoa, atent cu Adria Arjona pe covorul roșu. Actorul nu se sfiește...
Digi World Câtă apă ar trebui să bem zilnic? Specialiștii spun că depinde de mai mulți factori
Câtă apă ar trebui să bem zilnic? Specialiștii spun că depinde de mai...
ProFM Roxana Nemeș e însărcinată cu gemeni și a aflat și sexul copiilor: "Tot ce am visat și chiar mai mult"
Roxana Nemeș e însărcinată cu gemeni și a aflat și sexul copiilor: "Tot ce...
Digi Life FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs. bucuria de a rata ceva
FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs...
Anamaria Gavrilă
Anamaria Gavrilă de la POT: "Dacă vom fi invitați la consultări la domnul...
Oasis Superfan Travels From Madrid To Have Photo In Front Of Famous Mural Outside Sifters Record Shop - 27 Aug 2024
Fanii vor cheltui peste un miliard de lire sterline la concertele trupei...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Ilie Bolojan
Bolojan: Am avut alegeri desfăşurate în bune condiţii
Reacția lui Dan Negru când a văzut prețul cireșelor din piețe/ Foto: Facebook/ Shutterstock
Reacția lui Dan Negru când a văzut prețul cireșelor din piețe: „Ciocolata Dubai e pentru...
George Simion și Gigi Becali/ Profimedia
George Simion, replică tăioasă pentru Gigi Becali, după declarațiile latifundiarului: „Eu mă...
Donald Trump, alături de fiul lui cel mare și de JD Vance
Fiul cel mare al lui Donald Trump nu exclude să candideze într-o zi la preşedinţia SUA...