Acum la Digi FM SAM SMITH - How Do You Sleep (Beatmix Nou)

Eurostat: Aproape jumătate din populația din România trăiește în case supraaglomerate

Bloc cu apartamente case garsoniere aglomerate, fără spațiu, îngrămădite, imobiliar, blocuri vechi
Foto: Shutterstock

Aproape jumătate din populația din România trăiește în locuințe cu foarte puțin spațiu, iar 7,7% trăiește în case considerate a fi prea mari. Așa arată datele Eurostat, care subliniază că mediile supraaglomerate prezintă un risc mai mare de răspândire a coronavirusului. 

17,2% din locuitorii Uniunii Europene trăiesc în locuințe supraaglomerate, care nu au suficiente camere în comparație cu dimensiunea familiei. Într-o astfel de situație, copiii se joacă în aceeași cameră cu părinții care încearcă să lucreze de acasă în timpul carantinei. 

Pe de altă parte, a rămâne singur acasă zile în șir aduce și propriul set de provocări. În UE, mai mult de una din trei persoane (32,7%) locuiau în locuințe subocupate în 2019, ceea ce înseamnă că acestea erau considerate a fi prea mari pentru nevoile locatarilor. 

Dintre statele membre UE, aproape jumătate din populația din România (45,8%) trăia în locuințe supraaglomerate în 2019. La fel și pentru aproximativ două din cinci persoane din Letonia (42,2%), Bulgaria (41,1%), Croația (38,5%) și Polonia (37,6%). Comparativ cu anul precedent, ponderea populației care locuiește în locuințe supraaglomerate a scăzut ușor în toate aceste țări, cea mai puternică scădere înregistrându-se în Polonia (-1,6 pp). 

La capătul opus al scalei, cele mai scăzute rate de aglomerare s-au înregistrat în Cipru (2,2%), Irlanda (3,2%), Malta (3,7%) și Țările de Jos (4,8%). 

În 2019, aproape trei sferturi din populație locuiau în locuințe subocupate în Malta (72,6%), Cipru (70,5%) și Irlanda (69,6%). În Spania (55,4%), Luxemburg (54,0%), Belgia (53,9%) și Țările de Jos (53,4%) mai mult de jumătate din populație locuia în locuințe considerate prea mari. Din 2018 până în 2019, ponderea populației care locuiește în locuințe subocupate a scăzut în majoritatea acestor țări, cu excepția Luxemburgului, care a înregistrat o mică creștere (+0,3 pp), cu cea mai pronunțată scădere în Belgia (-4,7 pp).

În schimb, mai puțin de 15% din populație locuia în locuințe considerate a fi prea mari în România (7,7%), Letonia (9,6%), Grecia (10,7%), Bulgaria (11,5%), Croația (12,0%), Slovacia (14,0%) și Italia (14,2%). 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
digifm_untold_780x440
Digi FM la UNTOLD X: 10 ani de magie, 10 ani vrăjiți de muzică!
UNTOLD Universe
Untold 2025: Line-up-ul complet și artiștii care vor electriza cele 7...
510527075_18011357156757690_4766898171676840438_n
We Love Music Festival revine în forță la Râmnicu Vâlcea, în 15 – 16...
Pe aceeași temă
Concept,Of,Four-day,Work,Week.,Printed,Calendar,For,A,4
Eurostat: Românii sunt printre europenii cu cel mai mare număr de ore lucrate săptămânal
simion
George Simion, vizat de procese colective. Un avocat din Cluj anunță că îi va reprezenta...
Construction,Cranes,On,The,Background,Of,The,Flag,Of,Germany.
Cea mai mare economie a Europei, afectată de deficitul de locuinţe
Cum a reușit o româncă din Germania să-și cumpere cinci apartamente și un teren în cinci ani/ Foto: Shutterstock
Cum a reușit o româncă din Germania să-și cumpere cinci apartamente și un teren în cinci ani...
Te-ar putea interesa și
Lei,Money,Banknotes,,Detail,Photo,Of,Ron.,Romanian,Currency
Inflaţia din România este cea mai mare din UE pentru a zecea lună la rând, arată Eurostat
Romania,Money,In,Shopping,Cart.,A,Man,Holding,A,Basket
România, cea mai ridicată rată anuală a inflaţiei din UE şi în august
Stack,Of,Old,Hardcover,Books,On,Wooden,Background,,Closeup
Eurostat: România, cea mai scăzută pondere în UE a cititorilor de cărţi
Croatian,Police,Forces,Car.,Emblem,And,Name,Of,Croatian,Police.
Doi români, suspectaţi că au intrat prin efracţie în zeci de apartamente din Croația, arestați...
Partenerii noștri
DigiSport ”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea Craiova. Am luat feedback de la Steaua”
”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea...
PeRoz Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor neașteptată și abordarea lui curajoasă, la tragedia din Italia
Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor...
Film Now Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat publicul: „Una dintre cele mai proaste nopți din viața mea”
Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat...
Digi World Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ, vândute la licitație. Sumele, de-a dreptul fabuloase
Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ...
Stirile Kanal D „Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de libertate. A fost surprinsă în urmă cu puțin timp, de mână cu fiica ei! Ce are de gând să facă de acum înainte
„Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de...
ProFM Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția lui Chris Martin după ce i-a expus fără să-și dea seama
Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția...
Digi Life Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de perlă”
Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de...
felix baumgartner si mihaela radulescu (2)
Cine va moșteni averea lui Felix Baumgartner. Iubitul Mihaelei Rădulescu a...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Themenfoto: Felix Baumgartner, Extremsportler, Tod, Todesfall, Verunglueckt, Verstorben, Abgestuerzt, 18.07.2025
Fosta parteneră a lui Felix Baumgartner, mesaj după decesul sportivului: „Erai ca un...
andreea balan
"Furtuna a făcut ravagii și la mine". Andreea Bălan și-a găsit dulapul cu costumații de scenă...
Volodimir Zelenski și Donald Trump/ Foto: X
Zelenski spune că el şi Trump lucrează la un „mega-acord”: SUA ar urma să cumpere drone din...
Ion Ceban
Primarul Chişinăului, interzis în România, îi dă replica ministrului Oana Ţoiu şi acuză...