Două staruri de la Hollywood au împărtășit un moment special și emoționant la Social Impact Summit, organizat de THR. Harrison Ford l-a celebrat pe Michael J. Fox, prietenul său de ani de zile, lăudându-i rezistența și optimismul în lupta sa de zeci de ani împotriva bolii Parkinson.
În timp ce înmâna „Fundației Michael J. Fox pentru Cercetarea Parkinson” premiul „Organizația Filantropică a Anului”, Ford, în vârstă de 84 de ani, a reflectat asupra momentului care a schimbat pentru totdeauna viața lui Michael (65 de ani) și a modului remarcabil în care actorul din „Back to the Future” a reacționat după ce a primit diagnosticul.
„Acum 35 de ani, Michael J. Fox a primit niște vești foarte proaste”, a declarat Ford publicului. „Cei mai mulți oameni care trec prin așa ceva îndură; Michael s-a apucat imediat de treabă.”
Fox a fost diagnosticat cu boala Parkinson în 1991, la vârsta de 29 de ani. A ținut însă totul secret timp de câțiva ani înainte de vorbi public despre asta în 1998. De atunci, și-a dedicat o mare parte din viață creșterii gradului de conștientizare și finanțării cercetării acestei boli, prin intermediul Fundației Michael J. Fox, pe care a lansat-o în 2000.
Ford l-a admirat pe Fox pentru că avut puterea de a transforma o provocare personală atât de dificilă într-o misiune globală, subliniind impactul oragnizației lui în avansarea cercetărilor privind boala Parkinson.
„Prin intermediul lui, am văzut ce face fundația sa: umple golurile din cercetare, aduce oamenii potriviți în încăpere, strânge 3 miliarde de dolari”, a subliniat Ford.
Starul din „Indiana Jones” a făcut câteva dezvăluiri și despre modul în care propria sa carieră de actor l-a ajutat să înțeleagă mai bine teribila boală. Ford îl interpretează pe Paul Rhodes, un terapeut diagnosticat cu această afecțiune, în serialul „Shrinking”.
„Interpretarea lui Paul Rhodes în Shrinking mi-a oferit o oarecare înțelegere a ceea ce înseamnă să trăiești cu Parkinson”, a spus Ford. „Mi l-a oferit și pe Michael - ca actor, ca prieten și ca cel mai încăpățânat optimist pe care îl cunosc.”
Ford a continuat să-i laude pe Fox și pe cofondatoarea fundației, Deborah W. Brooks, pentru angajamentul și determinarea lor în găsirea unui leac pentru Parkinson.
„Încă din prima zi, au fost clari în privința obiectivului: să găsească un leac, apoi să închidă ușa definitiv”, a spus Ford. „Aceasta este promisiunea pe care a făcut-o milioanelor de oameni care trăiesc cu această boală.”
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!