Acum la Digi FM Alice și Mocanu NAUGHTY BOY FEAT SAM SMITH - La La La

Economist, despre protestele sindicaliştilor de la Finanţe: „Să spui că există riscul neplăţii pensiilor şi salariilor e deja prea mult. E o formă de şantaj!”

Adrian Negrescu

Economistul Adrian Negrescu crede că avertizările sindicaliştilor de la Ministerul Finanţelor potrivit cărora există riscul neplăţii pensiilor şi salariilor reprezintă o „formă de şantaj” care „nu are nicio legătură cu lupta sindicală” şi consideră că acest lucru „este deja prea mult”. „Loveşti în pensionari ca să îţi menţii privilegiile? Una e să protestezi legal, alta să ameninţi”, afirmă Negrescu.

„Să spui că există riscul neplăţii pensiilor şi salariilor dacă nu se revine asupra sporului e deja prea mult. E o formă de şantaj care nu are nicio legatură cu lupta sindicală. Loveşti în pensionari ca să îţi menţii privilegiile? Una e sa protestezi legal, alta să ameninţi”, afirmă economistul Adrian Negrescu într-o postare pe Facebook.

Economistul consideră că la ora actuală, România „trăieşte” din taxele şi impozitele pe care le adună şi că, din această perspectivă, toate reducerile de cheltuieli sunt „absolut salutare”, din punctul său de vedere, şi „trebuie făcute”, mai ales că „salariile bugetarilor au crescut anul trecut, în medie, cu 25%.”

Da, şi ei trebuie să sufere, cum suferim cu toţii, dar, atenţie, să nu ameniţi. Am văzut un mesaj absolut bizar din punctul meu de vedere al sindicaliştilor, de la Ministerul Finanţelor, cum că există riscul neplăţii pensiilor şi salariilor. Mi se pare o metodă de şantaj, din punctul meu de vedere”, a explicat Adrian Negrescu la Digi 24, potrivit News.ro. 

Potrivit acestuia, România a intrat „în zodia patimilor financiare” din perspectiva unor creşteri de preţuri în condiţiile eliminării plafoanelor la energie electrică şi „cam toată lumea” va avea de suferit.

„Pe de-o parte, din cauza acestor creşteri de tarife la energie, probabil şi la gaze, ale scumpirii carburanţilor, toate acestea vor pune, într-adevăr, gaz pe focul inflaţiei, vom avea creşteri de preţuri foarte, foarte mari în perioadele următoare, care vor afecta puterea de cumpărare, în special în rândul pensionarilor şi a celor cu salarii mici, acolo va fi marea problemă”, a explicat Negrescu.

Economistul a mai spus că, din punctul său de vedere, în contextul liberalizării pieţei de energie şi a posibilităţii ca unele companii precum Hidroelectrica să modifice preţul în timpul derulării contractului, în funcţie de condiţiile pieţei, „nici preţurile nu vor mai fi stabile”.

„Nu vom avea o predictibilitate în ceea ce priveşte preţurile, atât pentru populaţie, cât şi pentru mediul de afaceri. Şi acolo e marea problemă, pentru că preţurile în mediul de afaceri, la curent electric, cresc cu peste 50%, asta înseamnă scumpiri în lanţ în toată economia”, a avertizat Adrian Negrescu.

Despre riscul ca România să ajungă din nou la un acord cu FMI, economistul a spus că acest risc este „foarte mare”.

Anul trecut, am împrumutat 50 de miliarde de euro pentru a susţine cheltuielile statului, iar în acest moment, guvernul nu prea mai are de unde să se împrumute. De la populaţie nu mai reuşeşte să adune atât de mulţi bani din titlurile de stat vândute, iar din perspectiva împrumuturilor făcute din sistemul bancar deja s-a ajuns la un nivel de saturaţie. De pe pieţele externe nici n-am mai reuşi să împrumutăm bani. Altfel spus, acum trăim din taxele şi impozitele pe care le adunăm şi, din această perspectivă, toate reducerile de cheltuieli sunt absolut salutare şi tebuie făcute”, a conchis Adrian Negrescu.

Angajaţii din sistemul bugetar au declanşat, marţi, a doua zi de proteste, după aprobarea Ordonanţei de Urgenţă care plafonează la 300 de lei brut sporul pentru condiţii vătămătoare de muncă începând de la 1 iulie şi până la sfârşitul anului. Zeci de salariaţi ai Ministerului Finanţelor s-au dus la uşa ministrului Alexandru Nazare şi au discutat cu acesta.

”Cu calm, discutăm, analizăm situaţia împreună şi găsim cele mai bune soluţii, dar să ştiţi că nu ne ajută să facem...Situaţia e chiar gravă şi să mă credeţi pe cuvânt”, le-a spus ministrul.

Proteste ample au avut loc în mai multe oraşe din ţară, iar protestatarii au ameninţat cu blocarea totală a activităţii şi cu riscul de a nu mai putea fi plătite pensiile şi salariile românilor.

„România va fi blocată. Nu vor fi bani de pensii, nu vor fi bani să decoleze avioane, nu vor fi bani să plătim salarii... În fiecare zi creşte numărul celor care protestează. Dacă ieri am avut n stradă în jude de cinci mii, astăzi avem în stradă în jur de opt mii de oameni. O să ajungem la 20.000 de oameni dacă creşte furia şi după aceea nu vor mai veni la muncă. N-o să venim la muncă în ziua în care se dau salarii, pensii, n-o să venim! închidem instituţia şi ne ducem acasă!”, a avertizat Vasile Marica, preşedintele Alianţei Naţionale a Sindicatelor Bugetarilor „Sed Lex”.

Acesta a adăugat că până se ajunge la preşedinte şi la premier, sunt „o mie de indivizi care-şi dau cu părerea despre o hârtie, dacă o pun de o parte sau nu”.

”Noi vom continua protestele atât timp cât este necesarşi ăână ne ascultă cineva şi încearcă să rezolve problemele majore cu care ne confruntăm”, a mai avertizat liderul sindical.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 2
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: Evaziunea fiscală în stil mare nu se poate face...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
Pe aceeași temă
Adrian Negrescu
Adrian Negrescu, despre „gafa cu gemul” a șefului ANAF: Problema reală e evaziunea fiscală, nu...
Bucharest, Romania. 12th July, 2025: Ilie Bolojan, president of the National Liberal Party (PNL) and Romanian Prime Minister, gives his speech during the Extraordinary Congress of the National Liberal Party. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Bolojan, întrebat dacă e de acord că judecătorii îşi merită banii având în vedere volumul de...
Spital, asistentă
Asistentă din Vâlcea, mesaj viral: „Dacă nu aţi tras niciodată fermoarul la saci de cadavre...
Radu Miruţă
Radu Miruţă, întrebat dacă vreun şef de companie este dispus să renunţe de bunăvoie la...
Te-ar putea interesa și
Tanczos Barna
Tanczos Barna: "Nu există niciun risc de neplată a salariilor și a pensiilor"
Tanczos Barna/ Profimedia
Ministrul Finanţelor: Anul acesta, cu siguranţă, nu putem vorbi de creşteri salariale
simona halep si parintii ei
Tatăl Simonei Halep, acuzat de rude că nu le-a plătit salariile de aproape 4 ani. Ce sumă au...
ciprian ciucu - captura
Ciucu: „Guvernul trebuie să oprească indexarea salariilor şi a pensiilor, acestea nu vor...
Partenerii noștri
Călin Georgescu
Călin Georgescu, la primul termen al procesului în care e judecat alături...
Andrius Kubilius
Comisarul european pentru apărare avertizează că Rusia ar putea testa NATO...
Mircea Lucescu
Mircea Lucescu: "Pentru necalificare eu am cea mai mare vină. Eu mă demit...
2024 MusiCares Person of the Year Honoring Jon Bon Jovi - Inside
Paul McCartney lansează o melodie „silenţioasă” în semn de protest faţă de...
Iulia Vîsoțkaia și Andrei Koncealovski
Fiica unei actrițe și a unui regizor, în comă de 12 ani: "Viața merge...
President Trump And SSA Commissioner Frank Bisignano Mark 90th Anniversary Of Social Security Act In Oval Office - 14 Aug 2025
Trump este deschis la adoptarea de noi sancţiuni americane împotriva...
Le président Emmanuel Macron accueille le président Volodymyr Zelensky sur la base aérienne de Vélizy Villacoublay
Macron îl primeşte pe Zelenski, înainte de a semna un acord „istoric” în...
paleologu 45464WhatsApp Image 2025-02-03 at 08.59.13 2 yt
Theodor Paleologu, la Digi FM: Competiția reală la Primăria Capitalei e...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
O navă încărcată cu GPL a fost lovită de dronă pe malul ucrainean al Dunării/ Foto: Captură video
Localitatea Plauru din judeţul Tulcea, evacuată. O navă încărcată cu GPL a fost lovită de...
Benone Matei/ Foto: Facebook
Scandal în Poliție după crima din Teleorman. 14 polițiști, anchetați pentru neglijență în...
Ninsoare
Iarna lovește brusc România. Ninsoare puternică și viscol în toată țara, cu rafale de vânt de...
Nitto ATP Finals 2025 - Day 8
Sinner, după triumful de la Turneul Campionilor: Sunt un jucător mai bun decât în 2024...