Acum la Digi FM Audiență Națională LIVE - ON AIR
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Atac la Moscova. Bilanţul victimelor a ajuns la 137 de morţi, dintre care trei sunt copii

Atac armat la o sală de concerte din Rusia (8)
Atac armat la o sală de concerte din Rusia / Profimedia Images

UPDATE: Bilanţul victimelor atacului terorist de la sala de concerte Crocus City Hall din Moscova a ajuns la 137 de morţi, a anunţat serviciul de presă al Comitetului de Investigaţii din Rusia, potrivit TASS.

"Identificarea celor decedaţi continuă. Până în prezent, au fost găsite 137 de cadavre. Trei dintre victime sunt copii. Ancheta la faţa locului continuă. Au fost identificate şaizeci şi două de cadavre", a precizat comitetul, potrivit News.ro. 

Potrivit serviciului de presă, "patru seturi de echipament de luptă, peste 500 de cartuşe şi 28 de încărcătoare, precum şi două pistoale Kalaşnikov aparţinând atacatorilor au fost recuperate de la locul tragediei". "Un pistol Makarov şi un încărcător Kalaşnikov au fost confiscate de la suspecţii care au fost reţinuţi într-o maşină Renault în regiunea Briansk".

În seara zilei de 22 martie, un atac terorist a vizat sala de concerte Crocus City Hall. Potrivit celor mai recente date, bilanţul victimelor este de 137 de morţi, dar ar putea creşte. 180 de persoane au fost rănite. 

Unsprezece suspecţi implicaţi în atacul terorist au fost reţinuţi, inclusiv patru asasini care încercau să fugă în direcţia frontierei ucrainene. 

Citește și: Patru suspecţi în atacul de la Moscova au fost arestaţi. Bilanţul persoanelor decedate a trecut de 90

Citește și: NATO, după atacul de la Moscova: „Nimic nu poate justifica astfel de crime abominabile!” Reacţia Ursulei von der Leyen

Citește și: Atacul de la Moscova: Putin declară zi de doliu naţional pentru duminică şi promite că vinovaţii vor fi "pedepsiţi"

Știrea inițială: 

Un atac armat comis de persoane neidentificate a avut loc vineri seară într-o sală de concerte din oraşul Krasnogorsk, situat la periferia Moscovei, în timp ce avea loc un concert al trupei ruseşti de rock "Picnik", ai căror membri au fost evacuaţi, transmit TASS şi EFE, care citează surse din cadrul poliţiei.

Patruzeci de oameni au fost ucişi şi peste 100 au fost răniţi vineri într-un atac armat comis de cinci bărbaţi înarmaţi, îmbrăcaţi în uniformă de camuflaj, care au deschis focul la sala de concerte Crocus City Hall de la periferia Moscovei, a relatat TASS, care a citat informaţii de la Serviciul federal de securitate, FSB, transmite Reuters.

Atac armat la o sală de concerte din Rusia / Profimedia Images

Potrivit datelor preliminare culese de agenţiile de presă locale care citează martori de la faţa locului, atacul ar fi fost efectuat cu arme automate şi s-a soldat cu răniţi şi morţi, în centrul comercial Crocus City Hall, unde a urmat o explozie şi a izbucnit un incendiu. Primarul Moscovei, Serghei Sobianin, a anunţat că mai multe persoane au murit în atac, potrivit Agerpres.ro. 

Fostul preşedinte rus Dmitri Medvedev a dat asigurări că Rusia îi va "distruge" pe liderii ucraineni dacă se dovedeşte că aceştia sunt responsabili de atacul armat asupra unei săli de concert comis, vineri seara, la periferia Moscovei, relatează AFP.

"Dacă se stabileşte că este vorba de terorişti ai regimului de la Kiev (...) toţi trebuie găsiţi şi distruşi fără milă ca terorişti. Inclusiv liderii statului care a comis o asemenea atrocitate", a declarat pe Telegram Medvedev, numărul doi în Consiliul de Securitate rus.
Preşedintele rus Vladimir Putin este informat "constant" şi a fost informat "încă din primele minute" despre atacul sângeros de vineri seară de la o sală de concerte de la periferia Moscovei, a declarat purtătorul său de cuvânt, Dmitri Peskov, informează AFP şi Reuters.

"Încă de la primele minute ale incidentului de la Crocus City Hall, preşedintele a fost informat despre începerea atacului armat. Preşedintele este constant informat de către toate serviciile relevante despre ceea ce se întâmplă şi despre măsurile luate. Şeful statului a dat toate instrucţiunile necesare", a adăugat Peskov, citat de agenţiile de presă ruse.

Anchetatorii ruşi au deschis vineri o anchetă pentru "act terorist" privind atacul armat şi incendiul comise de bărbaţi înarmaţi într-o sală de concert în apropierea Moscovei, relatează AFP.

"Comitetul de anchetă rus a deschis un dosar penal pentru act terorist în regiunea Moscovei", a indicat pe Telegram acest organism responsabil cu principalele anchete penale din ţară.

Ucraina neagă orice implicare în atacul armat de la Moscova

Ucraina nu are absolut nicio legătură cu atacul armat care s-a soldat vineri cu zeci de morţi şi peste 100 de răniţi la Moscova, a declarat un consilier al preşedinţiei ucrainene, Mihailo Podoliak, calificându-l drept un "act terorist", transmite France Presse.

''Să fie clar, Ucraina nu are absolut nimic de-a face cu aceste evenimente", a declarat pe Telegram Podoliak, a cărui ţară luptă de doi ani împotriva invaziei ruse.

Şi Legiunea Libertatea Rusiei, un grup de luptători ruşi anti-Kremlin cu baza în Ucraina, a negat orice implicare în atacul armat ucigaş de vineri asupra unei săli de concerte de la periferia Moscovei.

Atac armat la o sală de concerte din Rusia / Profimedia Images

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 7
„One Battle After Another” a dominat la Oscar 2026 cu 6 premii/ Profimedia
Oscar 2026. „One Battle After Another” domină gala cu 6 premii...
Arina Sabalenka
Arina Sabalenka a câștigat Indian Wells pentru prima dată. Logodnă...
elton john (2)
Cum a forțat Elton John industria muzicală să inventeze Discul de...
Pe aceeași temă
DC: President Donald Trump speaks to the media before boarding Marine One
Moscova nu exclude invitarea lui Donald Trump la parada de 9 Mai: „Îl vom întreba dacă este...
Atac armat la o şcoală şi într-o locuinţă din Canada/ Profimedia
„E o situaţie neobişnuită”: Detaliul care i-a șocat pe anchetatori după atacul armat de la un...
Atac armat la o şcoală şi într-o locuinţă din Canada/ Profimedia
Atac armat la o şcoală şi într-o locuinţă din Canada. Cel puţin nouă persoane au murit, iar...
Români despre viața în Moscova
Cum arată viața în Moscova pentru doi români stabiliți acolo de 20 de ani: „A devenit un...
Te-ar putea interesa și
Zelenski și Putin
Kremlinul se arată dispus să organizeze o întâlnire între Putin şi Zelenski la Moscova
Brown University Shooting
Suspectul în cazul împuşcăturilor de la Universitatea Brown a fost găsit mort. Ar fi...
Polițiști surprinși în Australia, după atacul armat de pe plaja
Zece morţi şi cel puţin 12 răniţi în urma atacului armat de pe plaja Bondi din Australia
Mass shooting in Maryland
Atac armat la o universitate din SUA. Doi morţi, nouă răniţi, iar autorul atacului încă nu a...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
craioveanu marius sava c1b68d54-7272-45e1-b73f-427e6c013cd9
Mituri despre frig, alcool și somn + adevărul despre sforăit și apneea în somn | Dr. Marius...
bogdan farcas
Bogdan Farcaș, de la „mafiotul” din Clanul la Harap Alb: Pentru o scenă de 3 secunde, m-am...
tudor ionescu - flyproject
Tudor de la Fly Project dezvăluie cum a creat noul hit 'Lonely' și de ce singurătatea îl...
Ultimele știri
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
Meeting Of The Iranian Cabinet
Israelul anunţă „eliminarea” ministrului iranian al informaţiilor, într-un atac în cursul...
Elena Cârstea
Elena Cârstea, dezvăluiri despre moartea fiului vitreg. Brett s-a stins din viață la 30 de...
Ilan Laufer
Ilan Laufer, amendat drastic după accidentul cu copiii pe trotinetă: Cele 3 reguli pe care...