Acum la Digi FM JESSIE J FT ARIANA GRANDE & NICKI MENAJ - Bang Bang

Urșii le-au provocat bătăi de cap jandarmilor weekendul acesta. Oamenii legii au intervenit de cinci ori în Harghita pentru alungarea animalelor din zonele locuite

ursi

Jandarmii harghiteni au intervenit, în ultimele zile, în cinci cazuri în care a fost semnalată prezenţa urşilor în zona localităţilor Odorheiu Secuiesc, Sărmaş şi Şoimuşu Mic.

Potrivit informaţiilor furnizate de purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Harghita, plt adj şef Gheorghe Suciu, primul apel la numărul de urgenţă 112 a fost făcut vineri seara, din municipiul Odorheiu Secuiesc, un bărbat semnalând prezenţa unui urs la un saivan de oi. Din cele relatate de către bărbat, animalul revenise în zonă, după ce cu o seară înainte i-ar fi provocat pagube materiale, potrivit Agerpres

"Au fost direcţionate, pentru a interveni, două patrule de ordine publică, formate din poliţist şi jandarm, acestea reuşind ca împreună cu paznicul de vânătoare să alunge ursul", a precizat Gheorghe Suciu.

Sâmbătă, 11 martie, au fost primite trei apeluri la 112, fiind anunţată prezenţa unui urs în apropiere de Odorheiu Secuiesc - Băile Szejke, acelaşi bărbat sunând la două ore diferite. Dacă în primul caz semnalat patrula de ordine publică, formată din jandarm şi poliţist, nu a observat animalul sălbatic, în cel de-al doilea caz a fost nevoie de intervenţia acesteia pentru alungarea animalului sălbatic înspre zona împădurită.

Cel de-al treilea apel a fost făcut de către un bărbat din comuna Sărmaş, acesta semnalând prezenţa unui urs în grădina proprie, care i-ar fi provocat pagube materiale. Nu a fost nevoie de intervenţia jandarmilor, animalul sălbatic părăsind singur zona.

Ultimul apel prin care a fost solicitată intervenţia jandarmilor a fost făcut duminică seara, din Şoimuşu Mic, comuna Săcel.

La sosirea jandarmilor, ursul nu mai era în zona semnalată.

"Împreună cu toată echipa de intervenţie s-a căutat prin împrejurimi animalul sălbatic, dar acesta părăsise zona", mai menţionează purtătorul de cuvânt al IJJ Harghita.

În toate cazurile, patrulele au mai rămas în zonă pentru o perioadă, pentru a se asigura că pericolul nu mai este iminent.

Sursa citată a mai precizat că, de la începutul anului, au fost înregistrate la nivelul Dispeceratului Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Harghita şapte apeluri, făcute prin intermediul numărului de urgenţă 112, cu două mai multe faţă de anul trecut, prin care era semnalată prezenţa unor urşi în apropierea zonelor locuite. În toate situaţiile a fost trimis la faţa locului un echipaj de intervenţie.

În localitatea Şoimuşu Mic, un bărbat de 74 ani a fost atacat de un urs, duminică, în propria curte, a anunţat preşedintele Consiliului Judeţean Harghita, Borboly Csaba. Bărbatul se află internat în secţia de chirugie a Spitalului Municipal din Odorhei cu mai multe răni, starea sa fiind stabilă.

 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
digifm_untold_780x440
Digi FM la UNTOLD X: 10 ani de magie, 10 ani vrăjiți de muzică!
UNTOLD Universe
Untold 2025: Line-up-ul complet și artiștii care vor electriza cele 7...
510527075_18011357156757690_4766898171676840438_n
We Love Music Festival revine în forță la Râmnicu Vâlcea, în 15 – 16...
Pe aceeași temă
politist-mort
Poliția, Jandarmeria și Pompierii, la datorie de Paște. Zilnic acționează 9.600 de polițiști...
Front,View,Of,Brown,Bear,Isolated,On,Black,Background.,Portrait
Un urs a fost îndepărtat de jandarmi din apropierea unei cabane turistice din Neamţ
jandarm
Meciul FCSB – Olympique Lyon din Liga Europa. Măsuri anunţate de Jandarmerie pentru suporteri
Horaţiu Potra şi fiul său, ridicaţi de jandarmi de la protestul din Bucureşti/ Foto: Facebook Dan Mihai Balanescu
Horaţiu Potra şi fiul său, ridicaţi de jandarmi de la protestul din Bucureşti. Fiul fostului...
Te-ar putea interesa și
jandarm
Bărbat îmbrăcat în echipament militar, observat pe acoperișul Teatrului Naţional Bucureşti. Au...
Wild,Brown,Bear,(,Ursus,Arctos,)
Ministrul Mediului: Dacă tot trebuie să împuşcăm 426 de urşi anul acesta, să începem cu...
Front,View,Of,Brown,Bear,Isolated,On,Black,Background.,Portrait
Momentul în care un urs atacă o mașină pe Transfăgărășan. Șoferul automobilului: „S-a năpustit...
Wild,Brown,Bear,(,Ursus,Arctos,)
Tanczos Barna: Ursul poate fi din nou vânat în România. Astfel putem salva vieţi omeneşti
Partenerii noștri
DigiSport ”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea Craiova. Am luat feedback de la Steaua”
”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea...
PeRoz Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor neașteptată și abordarea lui curajoasă, la tragedia din Italia
Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor...
Film Now Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat publicul: „Una dintre cele mai proaste nopți din viața mea”
Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat...
Digi World Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ, vândute la licitație. Sumele, de-a dreptul fabuloase
Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ...
Stirile Kanal D „Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de libertate. A fost surprinsă în urmă cu puțin timp, de mână cu fiica ei! Ce are de gând să facă de acum înainte
„Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de...
ProFM Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția lui Chris Martin după ce i-a expus fără să-și dea seama
Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția...
Digi Life Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de perlă”
Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de...
felix baumgartner si mihaela radulescu (2)
Cine va moșteni averea lui Felix Baumgartner. Iubitul Mihaelei Rădulescu a...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Themenfoto: Felix Baumgartner, Extremsportler, Tod, Todesfall, Verunglueckt, Verstorben, Abgestuerzt, 18.07.2025
Fosta parteneră a lui Felix Baumgartner, mesaj după decesul sportivului: „Erai ca un...
andreea balan
"Furtuna a făcut ravagii și la mine". Andreea Bălan și-a găsit dulapul cu costumații de scenă...
Volodimir Zelenski și Donald Trump/ Foto: X
Zelenski spune că el şi Trump lucrează la un „mega-acord”: SUA ar urma să cumpere drone din...
Ion Ceban
Primarul Chişinăului, interzis în România, îi dă replica ministrului Oana Ţoiu şi acuză...