Acum la Digi FM MAROON 5 - Girls Like You (Beatmix Nou) - FEAT CARDI B

Un tânăr din cercul lui Vlad Pascu a intrat în Spitalul Floreasca pentru a căuta medicamente ca să se drogheze și a vandalizat mai multe zone

politia-masina-3-2
Mașină de poliție

Un tânăr din cercul lui Vlad Pascu, autorul accidentului de la 2 Mai, soldat cu moartea a două persoane, a intrat în Spitalul Floreasca pentru a căuta medicamente ca să se drogheze şi a postat imaginile pe o reţea de socializare.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului Floreasca, Bogdan Opriţa, a afirmat că tânărul a vandalizat zona serviciului administrativ şi pe cea de farmacie şi a furat soluţii perfuzabile deoarece nu a putut intra în depozitul de medicamente. Poliţia Capitalei a anunţat că face cercetări în acest caz, relatează News.ro.

Citește și: Vlad Pascu, tânărul care a provocat accidentul de la 2 Mai, primele declarații: „Îmi pare rău pentru tot ce s-a întâmplat!” Doi studenți au murit în urma accidentului

Bărbatul, cunoscut sub numele de Maru, face parte din cercul lui Vlad Pascu, autorul accidentului din data de 19 august de la 2 Mai, în urma căruia doi tineri şi-au pierdut viaţa, li a postat pe o reţea de socializare momentul când a intrat în Spitalul Floreasca. 

„Băi, sunt rupt în gură deja. Sunt şi beat. M-am strecurat în Spitalul Floreasca (…) Aţi înțeles. Ce medicamente fur şi eu de aici? Ia, ce-i asta oare?”, a povestit el în filmare.

De asemenea, într-o altă postare, afirmă că a intrat în unitatea medicală pentru a căuta droguri, potrivit relatărilor de presă, filmările nemaifiind accesibile.

“Am intrat prin efracție in Spitalul Floreasca. E gol, nu ştie nimeni că sunt aici. Mă duc să fur nişte droguri. Ăştia au toate drogurile încuiate pe undeva. Trebuie să găsesc un loc unde există droguri la spitalul Floreasca. Sunt în Spitalul Floreasca. Vreau să găsesc şi eu niște boxuri de ET-uri din alea. WOOW OXICOMANIII!!!”, afirmă tânărul.

Citește și: Mama lui Vlad Pascu, tânărul care a produs accidentul de la 2 Mai, vizată de perchezițiile DIICOT. A încercat să influențeze martori

Purtătorul de cuvânt al Spitalului Floreasca Bogdan Opriţa a declarat că angajaţii veniţi joi dimineaţă la serviciu au constatat că fusese vandalizată zona administrativă.  

“Astăzi dimineaţă, când lucrătorii Serviciului Administrativ au venit la serviciu, au constatat că zona administrativă fusese vandalizată, în sensul că s-au inscripţionat pereți cu graffiti se forțaseră nişte uși. A fost sesizată imediat Poliţia. Lucrătorii Serviciului s-au prezentat imediat. Au început să desfășoare activitatea specifică. După ce a apărut postarea aceea pe mediile de socializare, cercetările s-au extins către zona de farmacie, laborator de anatomie patologică, pentru că există suspiciuni serioase că este vorba de aceeaşi persoană care a vandalizat atât zona de serviciu administrativ, cât şi zona de farmacie”, a declarat purtătorul de cuvânt al Spitalului Floreasca. 

El a precizat că firma de pază a unităţii medicale a fost notificată de către conducerea spitalului pentru a prezenta un plan de măsuri ca astfel de evenimente să nu se mai întâmple. De asemenea, a fost deschisă şi o anchetă administrativă pentru a se stabili cauzele care au dus la apariţia acestui eveniment. 

Bogdan Opriţa a menţionat că acel tânăr nu a putut intra în depozitul farmaciei spitalului şi că ar fi luat soluţii perfuzabile. 

Citește și: VIDEO Percheziții la familia lui Vlad Pascu, tânărul drogat care a ucis doi oameni cu mașina la 2 Mai. Și prietenii cu care Pascu se afla pe litoral sunt vizați

“El nu a putut să intre în depozitul de medicamente al farmaciei, a intrat numai în depozitul de seruri de unde a sustras acele bidoane de soluţii perfuzabile”, a mai afirmat purtătorul de cuvânt al Spitalului Floreasca. 

Bogdan Opriţa a explicat că tânărul ar fi intrat în spital printr-o zonă destinată aparținătorilor. 

“Nu a intrat prin camera de gardă, a intrat printr-o o altă intrare a spitalului, cel mai probabil intrarea care este pentru aparţinători. Nu cunoaștem amănuntele, se desfăşoară o cercetare atât a spitalului, cât şi a organelor abilitate pentru a vedea exact traseul”, a mai transmis Bogdan Opriţa. 

Şi Poliţia Capitalei face cercetări în acest caz. ”În această dimineaţă, Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti - Secţia 1 Poliţie a fost sesizată, prin SNUAU 112, de către reprezentanţi ai unei unităţi medicale din Sectorul 1, cu privire la săvârşirea unei infracţiuni de distrugere. La faţa locului, s-au deplasat poliţişti din cadrul Biroului de Ordine Publică, care au relaționat cu apelantul, acesta sesizând faptul că, în cursul nopţii, un bărbat ar fi pătruns în incinta instituţiei, în zona administrativă ( depozitul farmaceutic) unde s-a semnat cu un marker pe fişete, uşi, precum şi pe alte bunuri din incintă. Ulterior, la plecare, ar fi sustras două pungi cu ser fiziologic, dintr-o cutie aflată pe hol”, anunţă poliţiştii.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
gabriela comanesti burse de 10
O Bursa de 10 pentru Gabriela! Din Comănești spre podium: copilul...
Washington, United States. 02nd Apr, 2025. US President Donald Trump arrives to announce reciprocal tariffs against US trading partners in the Rose Garden of the White House in Washington, DC, USA, 02 April 2025. Trump has branded the day ‘Liberation Day'
Tensiuni la Washington. Congresul critică Pentagonul pentru...
Ionuț Moșteanu
Moșteanu: „Prezența americană este și va rămâne aici; SUA sunt...
Pe aceeași temă
daniel-david-ministrul-educatiei-1
Ministrul Educaţiei, despre prevenirea consumului de droguri în şcoli: „Contează foarte mult...
toto dumitrescu
Expertiza INML a stabilit că Toto Dumitrescu a consumat cocaină. Procurorii cer arestarea lui...
copil suparat
Constatarea alarmantă a unui medic: "Observăm o tendinţă privind consumul de droguri chiar la...
tudor duma
Tudor Duma, zis Maru, trimis în judecată după moartea unui tânăr de 20 de ani, a scăpat de...
Te-ar putea interesa și
Vlad Pascu
Cum motivează Curtea de Apel condamnarea lui Vlad Pascu la zece ani de închisoare „Nu s-a...
Vlad Pascu
Reacția părinților tinerilor uciși de Vlad Pascu: „E o decizie sfidătoare, peste trei ani îl...
vlad pascu
Vlad Pascu, autorul accidentului de la 2 mai, soldat cu doi morți, sentință definitivă: 10 ani...
vlad pascu
Curtea de Apel Constanţa amână pentru 21 august pronunţarea în cazul lui Vlad Pascu, acuzat...
Partenerii noștri
Digi24 Scandal într-o comună din România: imagini cu un primar care ar agresa sexual o femeie în biroul său. Edilul spune că sunt făcute cu AI
Scandal într-o comună din România: imagini cu un primar care ar agresa...
DigiSport Mesajul celor de la UEFA după moartea lui Emeric Ienei
Mesajul celor de la UEFA după moartea lui Emeric Ienei
PeRoz Miss Universe, radicală când organizatorul concursului i-a spus unei concurente "Nu ți-am dat dreptul să vorbești". Gestul ei, aplaudat
Miss Universe, radicală când organizatorul concursului i-a spus unei...
Film Now Prietenia lor se întinde pe decenii. Johnny Depp și Al Pacino au făcut atmosferă pe covorul roșu la premiera „Modi”
Prietenia lor se întinde pe decenii. Johnny Depp și Al Pacino au făcut...
Digi World Top cinci plante care purifică aerul și previn mucegaiul din casă. Metodele naturale pentru un interior curat și aer sănătos
Top cinci plante care purifică aerul și previn mucegaiul din casă...
ProFM Dua Lipa este „cea mai frumoasă femeie din lume”. Logodnicul ei, un actor în vogă la Hollywood, dezvăluie secretul relației lor
Dua Lipa este „cea mai frumoasă femeie din lume”. Logodnicul ei, un actor...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
sara campeni burse de 10
Turul „Bursele de 10 Digi FM” a ajuns în Câmpeni: povestea Sarei Buștan
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
emeric ienei, gheorghe hagi
Gheorghe Hagi, mesaj după moartea lui Emeric Ienei: "Am pierdut un om de o extraordinară...
Verdict in the trial against a nurse in Aachen
Un infirmier din Germania, condamnat la închisoare pe viaţă pentru uciderea a zece pacienţi
FC Barcelona v Real Betis - LaLiga Santander
Lamine Yamal, starul de la FC Barcelona, evaluat la 350 de milioane de euro. Cel mai scump...
2025-11-05-9795
Mark Rutte, despre reducerea numărului de soldați americani în România: "Ajustările la...