Acum la Digi FM Gabriel Cindea DR DRE FT SNOOP - Still Dre

Un cartier din Buzău a intrat în carantină din cauza unui bărbat care și-a vizitat rudele de Paște

Carantină de coronavirus, COVID-19

Cartierul Poşta din municipiul Buzău, cu o populaţie de circa 2.000 de locuitori, a intrat în carantină pentru 14 zile. Asta după ce, duminică, au fost confirmate 19 cazuri de îmbolnăvire cu COVID-19, a anunţat, luni dimineaţă, Prefectura.

„Instituţia Prefectului a luat decizia instituirii carantinei timp de 14 zile pentru cartierul Poşta din municipiul Buzău cu o populaţie de circa 2.000 de locuitori, la propunerea Direcţiei de Sănătate Publică", a declarat purtătorul de cuvânt al Prefecturii Buzău, Denisa Irimia, citată de Agerpres.

Purtătorul de cuvânt a mai spus că „cei 19 pacienţi au fost transferaţi la Spitalul Municipal Râmnicu Sărat şi la Institutul 'Victor Babeş' din Bucureşti, cartierul carantinat (...) urmând să fie aprovizionat cu alimente şi bunuri de strictă necesitate de către autorităţile locale".

Potrivit prefectului județului Buzău, Leonard Dimian, sursa focarului este un bărbat de 41 de ani, care nu a respectat ordonanțele militare și s-a deplasat în județul Ialomița, unde și-a vizitat rudele de Paște. Acolo a contactat virusul de la socrul său, confirmat cu coronavirus câteva zile mai târziu.

Prefectul a mai spus că „pacientul în vârstă de 41 de ani, după o vizită în ziua de Paște în județul Ialomița, a avut simptomatologie ușoară și s-a prezentat la o unitate sanitară, unde a primit recomandarea de a merge la Secția Pneumoftiziologie a Spitalului Județean de Urgență Buzău, unde i-au fost recoltate probe pentru testarea pentru coronavirus, iar rezultatul emis de Institutul 'Cantacuzino' din București a fost pozitiv".

În judeţul Buzău au fost confirmate, până acum, 40 de cazuri de infectare cu COVID-19.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
sfantul dumitru
Tradiții și obiceiuri de Sfântul Dumitru. Ce este Focul lui Sâmedru
Flag during the EU-Ukraine Association Council in the the European Council an institution of the European Union in Brussels in Belgium the 9th of Apri
Liderii UE fac un prim pas spre utilizarea activelor ruseşti în...
Meeting of the European Political Community (EPC)
Nicuşor Dan, despre candidații la alegerile pentru Primăria...
Pe aceeași temă
Două cutremure de magnitudini 3,3 şi 3,1 pe Richter/ Shutterstock
Un cutremur de magnitudine 4 s-a produs luni dimineaţa în judeţul Buzău
ambulanta-112-dsu-1
Alegeri parlamentare 2024. Preşedintele unei secţii de votare din Buzău, la spital în comă...
Cutremur/ Shutterstock
Cutremure în Buzău. Cel mai intens a avut magnitudinea 4
Image,Of,Floating,Macro,Covid-19,Cells,Over,Doctor,Taking,Sample
Un nou studiu dezvăluie speciile de animale cel mai probabil implicate în declanşarea...
Te-ar putea interesa și
cutremur
Cutremur produs luni dimineața în judeţul Buzău. Ce magnitudine a avut seismul
masina politie noaptea
Un pacient a fugit din Spitalul de Neuropsihiatrie Săpoca, secţia Ojasca. Bărbatul fusese...
Colegiul Naţional ”B.P. Haşdeu” din Buzău trebuie să plătească unui fost elev daune morale de 3.000 de euro, după ce, în 2018, acesta a primit media 2 la purtare pe primul semestru, în urma unei postări pe Facebook. Ulterior, elevul a luat Bacalaureatul cu 9.05, iar părinţii săi au acţionat unitatea şcolară în instanţă. Decizia pronunţată de magistraţii Curţii de Apel Ploieşti este definitivă. În anul 2018, elevul Andrei Voicu din clasa a XI-a a postat pe un grup de Facebook al liceului un videoclip în care apărea profesoara lui de desen însoţit de mesajul: ”Colegiul «Bogdan Petriceicu Hasdeu» este liceul în care este interzisă purtarea bărbii şi a părului lung, dar unde predă una dintre cele mai luminate minţi ale sistemului de învăţământ, această struţo-cămilă a artei, care se zbate între vocaţia de a cânta şi de a desena.” Fapta sa a fost analizată în Consiliul Profesoral care a decis scăderea mediei la purtare, însă părinţii copilului au susţinut nevinovăţia acestuia şi au deschis o acţiune în instanţă. Ulterior, elevul a promovat examenul de bacalureat cu nota 9.05. ”În urma eforturilor noastre susţinute, Colegiul a fost obligat să radieze menţiunile din evidenţele şcolare ale lui Andrei, inclusiv nota injustă de 2 la purtare, şi să revizuiască media pe semestrul 1. Mai mult, justiţia i-a acordat clientului nostru daune morale în valoare de 3.000 de euro, marcând astfel recunoaşterea impactului emoţional şi psihologic pe care abuzul de putere îl poate avea asupra unui elev”, au transmis, miercuri, reprezentanţii cabinetului de avocatură care l-a reprezentat pe elev pe toată durata procesului în instanţă. De asemenea, reprezentanţii cabinetului de avocatură au mai transmis că victoria nu este doar a lui Andrei, ci a tuturor elevilor care se confruntă cu nedreptăţi în sistemul educaţional. ”Suntem emoţionaţi şi încurajaţi de acest succes şi ne reafirmăm angajamentul de a apăra drepturile şi libertăţile elevilor. Fiecare tânăr merită un mediu educaţional corect şi pozitiv, unde drepturile elevilor sunt respectate şi apărate”, au mai transmis reprezentanţii cabinetului de avocatură. În luna aprilie a anului 2023, Tribunalul Buzău pronunţao primă decizie pe fond, prin care obliga Colegiul Naţional ”B.P. Hasdeu” să radieze ”menţiunile din evidenţele şcolare în ceea ce îl priveşte pe reclamant cu privire la aplicarea notei 2 la purtare pe semestrul I al anului şcolar 2018-1019” şi să-I plătească elevului 3.000 de euro daune morale şi cheltuieli de judecată de 2.800 de lei. Marţi, Curtea de Apel Ploieşti a respins definitiv recursurile formulate de Colegiu şi de reclamant menţinând decizia Tribunalului Buzău din 2023. ”Respinge recursurile, ca nefondate. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 30.01.2024”, este decizia instanţei.
Colegiul Naţional ”B.P. Haşdeu” din Buzău, bun de plată în fața unui elev, după ce acesta a...
Details,Of,A,Paramedic,Uniform,From,The,Romanian,Emergency,Rescue
7 copii au ajuns la spital, după un accident la ieșire din Buzău. Planul Roșu de Intervenție a...
Partenerii noștri
Digi24 Ce spune Grindeanu, după ce Bolojan i-a spus că ”poate să facă alianță cu AUR"
Ce spune Grindeanu, după ce Bolojan i-a spus că ”poate să facă alianță cu...
DigiSport Gianluigi Donnarumma a ales între Kylian Mbappe și Erling Haaland
Gianluigi Donnarumma a ales între Kylian Mbappe și Erling Haaland
PeRoz Neptun retrograd în Pești ne obligă să confruntăm trecutul. Nicio zodie nu poate scăpa de adevăr
Neptun retrograd în Pești ne obligă să confruntăm trecutul. Nicio zodie nu...
Film Now Pasiune extremă între Kim Basinger și Alec Baldwin, în anii 90: "Gândiți-vă la cele mai murdare lucruri pe care vi le puteți imagina"
Pasiune extremă între Kim Basinger și Alec Baldwin, în anii 90...
Digi World De ce ni se albește părul? Explicații științifice, mituri demontate și ce putem face pentru a încetini procesul
De ce ni se albește părul? Explicații științifice, mituri demontate și ce...
ProFM Paula Seling, despre prima întâlnire cu fetița pe care a adoptat-o: "Era foarte sigură pe ea, foarte șmecheră la trei anișori"
Paula Seling, despre prima întâlnire cu fetița pe care a adoptat-o: "Era...
Digi Life Nasul îi acoperea jumătate din față. Nu putea să bea dintr-un pahar sau să-și sărute soția. Operația care i-a schimbat viața unui pensionar
Nasul îi acoperea jumătate din față. Nu putea să bea dintr-un pahar sau...
Deadly Gas Explosion Hits Residential Building in Bucharest, Romania
Ministrul Sănătăţii, noi detalii despre pacientul cu arsuri de la cazul...
Ultimele știri din matinal
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
anamaria vartolomei
Anamaria Vartolomei: copilăria din România, succesul în Franța și „Jaful secolului”
jo la matinal 2025
JO, despre „Iartă-mă tu”: „E o piesă pentru suflet, nu pentru topuri”
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
Ultimele știri
Rogobete
Ministrul Sănătăţii, mesaj către personalul ATI: „Renunţaţi la verighetă sau plecaţi din ATI...
AFI FEST 2025 Presented By Canva “Jay Kelly” Premiere
Clooney, la premiera filmului în care joacă alături de Adam Sandler: „Nu sunt pregătit să...
Fuego / Foto: Facebook
De ce nu sărbătorește Fuego Crăciunul cu mama lui: „Nici nu o voi ruga să împodobească...
grindeanu1
Grindeanu: „Armata Română are nevoie de investiții serioase și de o salarizare demnă de...