Acum la Digi FM ZERB FT TY DOLLA SIGN AND WIZ KHALIFA - Location
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Ce salariu avea Mircea Geoană la NATO: „Nu era un secret, dar nu vorbeam despre asta”

Mircea Geoana

Mircea Geoană a dezvăluit în cadrul unui interviu care era salariul său ca secretar general-adjunct al NATO. Întrebat despre câștigurile sale, Geoană a explicat că, deși informația nu era secretă, nu obișnuia să vorbească despre ea.

Nici atunci nu era un secret, dar nu vorbeam despre asta. Erau în jur de 20.000 de euro pe lună, plus anumite cheltuieli de protocol. Dacă invitai pe cineva, dacă ofereai unui lider important sau unor delegații importante o masă, ți-o decontau cei de la NATO. Deci undeva pe acolo. O parte din banii ăștia erau și pentru un fel de alocație pentru locuință”, a declarat Mircea Geoană în cadrul emisiunii, potrivit Libertatea.

Citește și: „Așa vrei să conduci și țara?” Mircea Geoană, viral pe TikTok, după ce a fost ironizat pentru aptitudinile de șofer. Cum a reacționat în fața criticilor

Mircea Geoană a fost secretar general-adjunct al Alianței Nord-Atlantice timp de cinci ani, între iulie 2019 și septembrie 2024. La doar o zi după încheierea mandatului său, Geoană și-a anunțat candidatura pentru alegerile prezidențiale din România, iar depunerea candidaturii la Biroul Electoral Central a avut loc joi, 3 octombrie. Aceasta este a doua sa încercare de a câștiga fotoliul de președinte, după tentativa din 2009.

Prima candidatură a lui Mircea Geoană la alegerile prezidențiale a avut loc în 2009, când a pierdut în fața președintelui în funcție, Traian Băsescu. După primul tur al alegerilor, Geoană, pe atunci președinte al PSD, a obținut 31% din voturi, situându-se foarte aproape de Traian Băsescu, care a fost votat de 32% dintre alegători.

Citește și: Mircea Geoană, întrebat ce numere de telefon trebuie să aibă un preşedinte al României pentru apelare rapidă: „Ceva de suflet, ceva de familie şi ceva de naţiune”

Turul al doilea al alegerilor din 2009 a fost marcat de o serie de evenimente controversate. Vizita lui Mircea Geoană la Sorin Ovidiu Vîntu înainte de dezbaterea finală televizată a fost folosită de Băsescu pentru a sugera că Geoană ar fi fost influențat de interesele afaceristului. În ciuda faptului că exit-poll-urile îl dădeau câștigător, Geoană a pierdut în fața lui Băsescu, care a câștigat cu 50,33% din voturi.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 12
Vladimir Putin/ Profimedia
Ce se întâmplă la Moscova de Ziua Victoriei. Ce lideri vor fi...
The Eurovision Song Contest 2013 - Day 2 Rehearsals and Photocalls
Bonnie Tyler, plasată în comă indusă. Interpreta piesei „Total...
Shakira Performs At Copacabana In A Mega Show
După succesul „Waka Waka”, Shakira revine la Cupa Mondială. Cum sună...
Pe aceeași temă
German Chancellor Friedrich Merz and French President Emmanuel Macron attend the 25th Franco-German Ministerial Council at Fort de Bregancon, the French presidential residence in Bormes-les-Mimosas, France, on August 28, 2025. The two leaders met ahead of
Puterea NATO este dată nu doar de numărul soldaţilor, subliniază cancelarul german Friedrich...
Tusk And Macron Meet At Polish-French Intergovernmental Meeting In Gdansk
Premierul Poloniei avertizează: Ultimul lucru de care avem nevoie este un conflict în cadrul...
Warsaw Security Forum 2025 Day 1, Poland - 29 Sep 2025
Tusk: Principalul pericol pentru comunitatea transatlantică vine nu de la duşmanii externi, ci...
Nato,Flag.,National,3d,Rendering,North,Atlantic,Treaty,Organization,Flag
NATO: Lucrăm cu SUA pentru a înţelege detaliile deciziei lor de a retrage trupe din Germania
Te-ar putea interesa și
Mariana Miclăuș/ Foto: Facebook
Ce salariu are Mariana Miclăuș, șefa Metrorex. Radu Miruță i-a cerut demisia pentru 60 de...
elena lasconi
Elena Lasconi își caută consilier personal. Anunțul postat pe rețelele sociale a stârnit...
Bucharest, Romania. 15th May, 2024: Mugur Isarescu, the Governor of the National Bank of Romania (BNR), presents the Quarterly Inflation Report, at the headquarters of the BNR in Bucharest. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Cât câștigă Mugur Isărescu în fiecare lună. Lista completă a salariilor din conducerea BNR
Donald Trump
Trump critică din nou NATO şi avertizează că va face o „evaluare foarte serioasă” după ce nu a...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
Tusk And Macron Meet At Polish-French Intergovernmental Meeting In Gdansk
Macron asigură că Franţa nu avut "niciodată în vedere" o "desfăşurare" în Strâmtoarea Ormuz
President Trump Participates In A Small Business Summit At The White House
Iranul 'nu-și va mai bate joc' de America, afirmă Trump în pline negocieri
Rareș Bogdan
Rareş Bogdan afirmă că nu va pleca nimeni din PNL şi nici nu se va scinda partidul
Chisinau,,Moldova,-,June,18,,2023:,A,Police,Car,Pictured
Tânăr de 18 ani, arestat preventiv după ce a atacat un bărbat, într-un parc din Lugoj. Victima...