Acum la Digi FM NEIKED FT MAE MULLER AND POLO G - Better Days

„Rabla pentru electrocasnice” se amână. Ministrul Mediului vrea revocarea șefului Administrației Fondului de Mediu

Nu merge Rabla pentru electrocasnice

Programul „Rabla pentru electrocasnice”, care trebuia să înceapă marți, a fost amânat. Drept urmare, ministrul Mediului a cerut revocarea din funcție a președintelui Administrației Fondului pentru Mediu. 

Mircea Fechet a transmis deja premierului propunerea de a-l demite pe Dan Vatamanu. 

Este inadmisibil ca un program atât așteptat de cetățeni, la care s-a lucrat atât de mult timp, să nu poată funcționa, deși avea toate premisele să o facă! În ultima lună am primit asigurări constante, inclusiv ieri (luni, n.r.), că nu există probleme tehnice care ar putea împiedica demararea programului. În opinia mea, o astfel de atitudine este imposibil de tolerat: să anunți populația cu câteva minute înainte de startul programului că sistemul nu este apt pentru preluarea și înregistrarea solicitărilor celor care aplică pentru vouchere electronice, indiferent de motiv. Rabla pentru electrocasnice este un program care anul acesta are un buget dublu față de cel din 2018 și o listă de echipamente cu mult extinsă față de edițiile anterioare. Un astfel de program, gândit la scară atât de largă și cu finanțare pentru cel puțin 100.000 de români, nu poate fi împiedicat de cei care și-au asumat un sistem electronic de emitere a voucherelor și care astăzi este nefuncțional, spune Fechet. 

Ministrul a mai spus că Administrația Fondului pentru Mediu a dat informații cum că sistemul este pregătit oricând pentru începerea programului. 

Am transmis către premierul României cererea de revocare din funcție a președintelui AFM. Între timp, aștept ca AFM să-mi comunice urgent termenul la care „Rabla pentru electrocasnice” poate începe, a subliniat Mircea Fechet. 

AFM a anunțat pe site-ul instituției că a amânat înscrierea persoanelor fizice în program, până la o dată ce va fi comunicată ulterior, din cauza contextului general de instabilitate a securității cibernetice și a încercărilor anterioare de fraudare a procesului de înscriere prin clonarea unor informații specifice programului „Rabla pentru electrocasnice”. 

Programul „Rabla pentru electrocasnice” ar fi trebuit să permită înscrierea persoanelor fizice de marți, de la ora 12:00. 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
MIX MARATON DE REVELION 2025
Best of Mix Maraton 2025 - 2
Andreea Marin
Andreea Marin, apariție ca la Hollywood la un eveniment din Capitală...
remus pricopie
Rectorul SNSPA a sesizat organele de anchetă cu privire la săvârșirea...
Gal Gadot
Gal Gadot, înconjurată cu dragoste de soț și cele patru fiice ale...
Pe aceeași temă
Bucharest, Romania. 1st Oct, 2024: Toni Grebla, president of the Romanian Permanent Electoral Authority (AEP), hold a press conference about the preparations made by the institution for the presidential and parliamentary elections. Romanians are called to
Revocarea din funcţie a şefului AEP, Toni Greblă, aprobată de Parlament
Vlad Pascu
Nouă amânare în dosarul lui Vlad Pascu. Următorul termen a fost stabilit pentru 6 decembrie
Judecată/ Shutterstock
Instanţa supremă amână pronunţarea în cazul privind introducerea unui prag pentru conducere...
Wild,Brown,Bear,(,Ursus,Arctos,)
Ministrul Mediului: Dacă tot trebuie să împuşcăm 426 de urşi anul acesta, să începem cu...
Te-ar putea interesa și
mircea-fechet-gov (3)
Mircea Fechet, întrebat dacă gardurile electrice sunt o soluţie împotriva urşilor: „Dacă ai o...
mircea-fechet-gov (2)
Mircea Fechet: „Populaţia de urs brun în România este scăpată de sub control, relocarea nu...
Volodimir Zelenski/ Profimedia
Zelenski l-a demis pe şeful securităţii cibernetice
ministrul mediului fechete
Ministrul Mediului dezamăgit de Sistemul de Garanţie-Returnare: Eu personal nu sunt mulţumit...
Partenerii noștri
Digi24 Anamaria Gavrilă a chemat poliția, susținând că e agresată de jurnaliști. Polițiștii au sancționat-o însă tot pe ea
Anamaria Gavrilă a chemat poliția, susținând că e agresată de jurnaliști...
DigiSport Decizie-fulger: Emma Răducanu i-a spus ”adio”!
Decizie-fulger: Emma Răducanu i-a spus ”adio”!
PeRoz Gwyneth Paltrow rupe tăcerea despre Meghan Markle: „Nu suntem prietene”. Adevărul despre acuzațiile că ducesa de Sussex a copiat-o
Gwyneth Paltrow rupe tăcerea despre Meghan Markle: „Nu suntem prietene”...
Film Now Cine este Owen Cooper, actorul debutant de 15 ani care a impresionat în miniseria "Adolescence". Personajul pe care visează să-l joace
Cine este Owen Cooper, actorul debutant de 15 ani care a impresionat în...
Digi World A urmat dieta carnivoră și a ajuns de urgență la spital. Cu ce probleme s-a confruntat
A urmat dieta carnivoră și a ajuns de urgență la spital. Cu ce probleme...
ProFM Prince, fiul lui Michael Jackson, imagini rare alături de iubita lui: „Nu aș fi putut să cer o parteneră mai bună”
Prince, fiul lui Michael Jackson, imagini rare alături de iubita lui: „Nu...
Digi Life Căsnicia triplează riscul de obezitate la bărbaţi, dar nu afectează femeile. De ce se îngrașă ei mai mult după ce s-au căsătorit
Căsnicia triplează riscul de obezitate la bărbaţi, dar nu afectează...
calistrat cuțov
Calistrat Cuțov, fost boxer medaliat la Jocurile Olimpice, a murit la 76...
Ultimele știri din matinal
ana dumbrava
Ana Dumbravă, campioană mondială la Counter-Strike pentru al 3-lea an consecutiv. Povestea...
Mihail WhatsApp Image 2025-01-22 at 14.13.28
Mihail despre izolarea în pădure și experiența uluitoare a colegului care a „murit” și s-a...
Contele Tibor Kálnoky
Cu ce pleacă Regele Charles din România? Contele Tibor Kálnoky dezvăluie preferințele regale
ana si cezar
Ana Ularu și Cezar Grumăzescu, invitați speciali la matinalul Digi FM: povești, provocări din...
Ultimele știri
2025-03-15-8013
Anamaria Gavrilă s-a retras din cursa pentru alegerile prezidențiale în favoarea lui George...
2025-03-09-4117
Crin Antonescu: "Astăzi este foarte clar că preşedintele României voi fi ori eu, ori Nicuşor...
Demonstration for Pro-Russian Politician Calin Georgescu Under Criminal Investigation in Romania, Bucharest - 26 Feb 2025
După zece ani de procese, Marian Vanghelie scapă de condamnarea de 11 ani în dosarul mitei de...
Volodimir Zelenski
Zelenski anunţă, la Helsinki, că urmează să discute cu Trump. El cere să nu se facă nicio...