Acum la Digi FM DAVID GUETTA - Beautiful People

Ministrul Sănătății, despre doctorița care a depus plângerile privind decesele suspecte: „Nu ne reglăm noi problemele personale pe spatele pacienţilor”

rafila1
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, a declarat vineri despre plângerile făcute de fosta şefă a Secţiei ATI din Spitalul Pantelimon, că ceea ce i se pare intolerabil este să pui în pericol încrederea în personalul medical dacă tu ai un interes personal. ”Nu spun că s-a întâmplat în acest caz, dar cred că nu sunt elemente care să justifice aceste plângeri”, a precizat ministrul, arătând că ”nu ne reglăm noi problemele de natură personală pe spatele pacienţilor”.

Ministrul a spus după vizita la Spitalul Pantelimon că încrederea reciprocă între personalul medical şi pacienţi este esenţială pentru reuşita actului terapeutic. ”Ăsta este răspunsul corect, coerent, şi dacă au fost lucruri care au ost în neregulă, atunci sigur că ele trebuie sancţionate, aduse în atenţia publică dar nu putem pe de altă parte, să blamăm şi să aducem în faţa opiniei publice lucruri care posibil nu s-au întâmplat. Trebuie să existe un echilibru în toate iar încrederea şi buna-credinţă trebuie să guverneze întreaga activiatte medicală”, a arătat ministrul.

Despre conflictele dintre cadrele medicale din spital, Rafila a precizat că fiecare om are o anumită personalitate, individualitate, îşi doreşte recunoaşterea calităţilor profesionale, umane.

”Ceea ce mie mi se pare intolerabil este să pui în pericol încrederea în personalul medical dacă tu ai un interes personal. Nu spun că s-a întâmplat în acets caz, dar cred că nu sunt elemente care să justifice aceste plângeri. Ne ocupăm să intrăm în legătură cu doamna doctor care a făcut această plângere, lipseşte astăzi”, a completat ministrul, potrivit News.ro. 

„Nu ne reglăm problemele de natură personală pe spatele pacienților”

Despre doctoriţa care a depus plângerea, fosta şefă a ATI, ministrul a declarat că vrea să le spună toate problemele pe care le are.

”Până la urmă acolo este un colectiv care cuprinde 13 medici, există anumite sesizări la Colegiul Medicilor, înţeleg, împotriva doamnei doctor care a făcut plângerea astăzi, au existat mai mult plângeri în decursul timpului. Este absolut intolerabil, nu ne reglăm noi problemele de natură personală pe spatele pacienţilor. Asta trebuie să fie foarte clar, pacienţii sunt prioritari, problemele noastre personale sunt pe planul doi”, a completat ministrul.

Preşedintele Colegiului Medicilor Bucureşti, Cătălina Poiană, a declarat, vineri, în legătură cu decesele suspecte din secţia de ATI a Spitalului Sfântul Pantelimon, că a ancheta instituţiei pe care o conduce este în derulare şi toate procedurile vor fi desfăşurate cu celeritate. Cătălina Poiană a menţionat că cel mai important element este stabilirea adevărului.

Citește și: Ministrul Alexandru Rafila, după ce a mers cu Corpul de Control la Spitalul Sf Pantelimon: “Mergem în continuare cu investigaţia”

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
ROMANIA BUCHAREST NEW GOVERNMENT INVESTITURE VOTE
Florin Negruțiu, despre privilegiile bugetarilor și austeritatea...
andreea marin
Andreea Marin, mărturisire din vacanța în Capri: "Știu că sunt cam...
Iulia Putințeva / Profimedia
Scandal la Wimbledon. Iulia Putințeva a cerut evacuarea unui...
Pe aceeași temă
INSTANT_DECLARATII_MS_SF_PANTELIMON_03_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Ministrul Sănătăţii, despre boala X: „Nu putem discuta de o alertă de sănătate, nu e niciun...
Bucharest, Romania. 4th Sep, 2024: Alexandru Rafila, the Romanian Minister of Health, speaks during the press briefing after the government meeting at the Victoria Palace, the Romanian Government headquarters. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Rafila: Ceea ce s-a întâmplat la Pantelimon sau în alte spitale ţine foarte mult de...
elena lasconi
Elena Lasconi, apel către premierul Ciolacu: „Demiteţi-l pe Rafila, ministrul mincinos de la...
INSTANT_DECLARATII_MS_SF_PANTELIMON_06_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Ministrul Alexandru Rafila vrea audit internațional la Spitalul Pantelimon: „Nu este vorba de...
Te-ar putea interesa și
medici spitalul sf pantelimon bucuresti (2)
Consiliul de Medicină Legală: Scăderea dozei de noradrenalină a cauzat decesul pacientului de...
Bucharest, Romania - July 04, 2022: Alexandru Rafila, Romanian Health Minister, holds a press conference.
Alexandru Rafila spune că activitatea secțiilor ATI din 18 spitale din țară sunt înregistrate...
INSTANT_DECLARATII_MS_SF_PANTELIMON_05_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Rafila, după scandalul de la Spitalul Pantelimon: „Nu am de ce să demisionez. Nu cred în...
Doctor,Prepares,Operating,Room,To,The,Beginning,Of,Surgery
Şefa secţiei ATI de la Spitalul Pantelimon, despre doctoriţele acuzate de moartea unui...
Partenerii noștri
DigiSport ”Gigi Becali are o frică teribilă de Steaua!” / ”100%, sunt de acord!”. Noi acuzații în războiul cu FCSB
”Gigi Becali are o frică teribilă de Steaua!” / ”100%, sunt de acord!”...
PeRoz Poze superbe cu familia Irinei Loghin, de acum zeci de ani. Solista și soțul ei, Ion Cernea, alături de cei doi copii ai lor
Poze superbe cu familia Irinei Loghin, de acum zeci de ani. Solista și...
Film Now De ce a lipsit Salma Hayek de la nunta lui Jeff Bezos. Soțul ei, miliardarul François-Henri Pinault, a mers singur la eveniment
De ce a lipsit Salma Hayek de la nunta lui Jeff Bezos. Soțul ei...
Digi World “Un „nor-rulou” rar, observat în largul Portugaliei. „A fost foarte ciudat. Am început să ne strângem lucrurile și să fugim. Arăta ca un tsunami”” is locked Un „nor-rulou” rar, observat în largul Portugaliei. „A fost foarte ciudat. Am început să ne strângem lucrurile și să fugim. Arăta ca un tsunami”
“Un „nor-rulou” rar, observat în largul Portugaliei. „A fost foarte...
ProFM Rihanna, apariție spectaculoasă la un club din Paris. Într-o rochie mulată și sfâșiată de sus până jos, și-a expus burtica de gravidă
Rihanna, apariție spectaculoasă la un club din Paris. Într-o rochie mulată...
Digi Life O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei năstrușnice, a murit la 97 de ani. A pozat pe mătură ca Harry Potter, în costum de câine sau de zână
O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei...
mihai leu
Mihai Leu a murit. Fostul campionul mondial avea 56 de ani
Dua Lipa "Radical Optimism" At Aviva Stadium, Dublin
Turiştii care au mers la concertele și festivalurile muzicale din Marea...
Ultimele știri din matinal
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
Ultimele știri
Rezultate la Evaluarea Națională
Când vor fi afișate rezultatele la Evaluarea Națională 2025. Ce schimbări au fost implementate...
Fun time for children in summer camp
Reprezentanții MAI, recomandări pentru părinții ce își pregătesc copiii de plecare în tabără...
Adrian Negrescu
Economist, despre protestele sindicaliştilor de la Finanţe: „Să spui că există riscul neplăţii...
Elena Udrea cu polițiști lângă ea
Judecătorii au decis eliberarea Elenei Udrea din închisoare. DNA poate face recurs în trei zile