Acum la Digi FM ALOK FT JOHN MARTIN - Wherever You Go

Ministrul Sănătăţii, despre boala X: „Nu putem discuta de o alertă de sănătate, nu e niciun motiv să speriem populaţia din România!”

INSTANT_DECLARATII_MS_SF_PANTELIMON_03_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Ministrul sanatatii, Alexandru Rafila, face declaratii de presa la sediul ministerului in legatura cu situatia aflata in desfasurare la Spitalul Sfantul Pantelimon, in Bucuresti, 8 august 2024. Inquam Photos / Octav Ganea

Ministrul Sănătăţii Alexandru Rafila a declarat pentru News.ro, referitor la boala x sau de sindromul acut febril, aşa cum apare denumită afecţiunea în informarea publicată de Institutul Naţional de Sănătate Publică, că aceasta a apărut exclusiv într-o regiune izolată din Republica Democratică Congo şi nu prezintă în niciun fel caracteristicile unei boli care să pună probleme la nivel global. Alerta de sănătate publică este strict pentru regiunea în care aceste cazuri au fost înregistrate.

Într-o regiune din provincia Kwango din Congo au fost raportate peste 400 de cazuri de boală nediagnosticată, cu următoarele simptome: febră, cefalee, tuse, rinoree şi dureri musculare şi articulare. Au fost raportate, conform INSP, 31 de decese. Cazurile raportate au avut un vârf epidemiologic în săptămâna încheiată în data de 9 noiembrie, însă focarul este încă în desfăşurare. 71% dintre decese au fost raportate în cazul pacienţilor cu vârsta sub 15 ani, iar toate cazurile grave au fost înregistrate la persoane subnutrite. Decesele au avut loc în principal în comunităţile rurale, se mai arată în informarea INSP. Nivelul de alertă pentru comunităţile afectate este unul ridicat din cauza provocărilor logistice şi de infrastructură, conform INSP.

Ministrul Sănătăţii a precizat că încă nu se cunoaşte cauza acestei boli şi că o echipă OMS a verificat în zonele afectate modul în care se manifestă afecţiunea şi ce trebuie făcut astfel încât pacienţii să poată primi îngrijiri medicale, fiind vorba despre zone foarte greu accesibile. Alexandru Rafila mai spune şi că nu se poate discuta despre o alertă de sănătate care să îngrijoreze autorităţile din alte ţări, potrivit News.ro. 

„Această afecţiune care se pare că este o boală cu transmitere respiratorie a apărut exclusiv într-o regiune izolată din Republica Democratică Congo şi ea nu prezintă în niciun fel caracteristicile unei boli care să pună probleme la nivel global. Alerta de sănătate publică este strict pentru regiunea în care aceste cazuri au fost înregistrate, iar pentru întreaga ţară, pentru Republica Democratică Congo este vorba despre o avertizare de nivel moderat.

Nu se cunoaşte cauza acestei boli, se presupune că ar fi o infecţie virală, o infecţie bacteriană sau chiar o infecţie parazitară. Şi malaria este precizată ca una dintre cauzele posibile de către Organizaţia Mondială a Sănătăţii.

Prima notificare a fost făcută pe data de 29 noiembrie de autorităţile din sănătate din Republica Democratică Congo, între timp o echipă a Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii s-a deplasat la faţa locului, iar primele concluzii pe care le-a tras această echipă au fost că este o afecţiune care are ca şi caracteristici febra la peste 90% dintre persoanele afectate, un sindrom respirator cu tuse, cu strănut”, a explicat Dr. Rafila.

Cazurile grave, înregistrate în cazul persoanelor subnutrite, spune Ministrul Sănătăţii. În afară de etiologia încă necunoscută a bolii, există provocări mari legate de accesul specialiştilor în zonele afectate. Organizaţiile internaţionale fac însă eforturi pentru a asigura celor în suferinţă tratamentele de care au nevoie.

Ceea ce trebuie să înţelegem este că acele cazuri grave, mortale s-au înregistrat în totalitate la persoane subnutrite. Este clar că discutăm despre o boală care afectează o regiune izolată din Republica Congo unde nu există posibilităţi de diagnostic şi nici posibilităţi de tratament al pacienţilor, iar eforturile pe care organizaţiile internaţionale în frunte cu OMS le fac în momentul de faţă se referă la exact aceste două elemente care să ofere oamenilor din acea regiune capacitatea sau posibilitatea de a fi diagnosticaţi inclusiv din punctul de vedere al agentului patologic şi de a fi trataţi, iniţial cu simptomatice şi dacă se dovedeşte că este un microroganism care răspunde la o medicaţie specifică atunci să poată să fie administrată.

Nu putem discuta în niciun fel de o alertă de sănătate care să pună pe jar autorităţile din alte ţări pentru că această alertă se referă strict la Congo, iar informaţiile pe care le puteţi regăsi pe site-ul Institutului Naţional de Sănătate Publică, care provin de la Organizaţia Mondială a Sănătăţii sunt clarificatoare în acest sens.

Eu consider că nu este niciun fel de motiv să speriem populaţia din România, mai ales într-o perioadă, dacă vreţi, foarte agitată, din punct de vedere social, din punct de vedere politic. Pe de altă parte, ne apropiem de sărbători şi inducerea panicii în populaţie nu este justificată nici de datele de la organizaţiile internaţionale, nici de considerente de natură medicală care să genereze o panică în populaţie. Ca în fiecare an, România, după cum ştiţi, face supravegherea infecţiilor respiratorii în acest sezon, inclusiv a gripei, care reprezintă pricipala patologie care este responsabilă de o posibilă epidemie în această perioadă, nu este cazul în momentul de faţă, Institutul Naţional de Sănătate Publică monitorizează situaţia şi în mod evident, aşa cum facem în fiecare an împreună cu autorităţile locale de sănătate publică şi spitalele de profil luăm măsurile necesare ca să asigurăm asistenţa medicală inclusiv medicaţia antivirală specifică pentru pacienţii care ar putea să aibă gripă sau o infecţie cu noul coronavirus.

Aş vrea să vă spun că între agenţii etiologici virali implicaţi, inclusiv virusul rujeolic sau noul coronavirus sunt luaţi în considerare de către cei de la Organizaţia Mondială a Sănătăţii”, a explicat Ministrul Sănătăţii pentru News.ro.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
gabriela comanesti burse de 10
O Bursa de 10 pentru Gabriela! Din Comănești spre podium: copilul...
grindeanu
Grindeanu, despre cursa pentru preşedinţia PSD: Mi-aş fi dorit să...
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Scandal în plină stradă la Constanța. Un preot a fost încătușat după...
Pe aceeași temă
Ştefania Szabo
Ministrul Sănătăţii, după decesul medicului Ștefania Szabo: "De ce făcea şapte gărzi pe lună...
Rogobete Speaks After Seven Children Die in Iasi Hospital, Bucharest, Romania
Ministrul Sănătății: În România nu se face screening aşa cum ar trebui. Pregătim prima...
Rogobete
Ministrul Sănătăţii, mesaj către personalul ATI: „Renunţaţi la verighetă sau plecaţi din ATI...
Alexandru Rogobete
Ministrul Sănătăţii, despre rezultatele controlului la spitalul privat din Constanţa...
Te-ar putea interesa și
Rogobete
Ministrul Sănătăţii: „Nu mai muşamalizaţi infecţiile nosocomiale, nu mai ascundeţi aceste...
Rogobete
Ministrul Sănătăţii, după vizita la spitalul din Iaşi unde au murit şase copii: „Un haos mai...
ministrul sanatatii din suedia a lesinat in direct
Noul ministru al Sănătății din Suedia a leșinat în direct, chiar în prima zi de mandat: "Nu a...
Bucharest, Romania. 29th Aug, 2025: Alexandru Rogobete, Romanian Minister of Health, makes a press statement briefly presenting the reform package aimed at reducing the deficit, which the government will assume in next week's parliamentary plenary session
Ministrul Sănătății, după conferinţa de contestare a vaccinurilor, de la Braşov: Colegiul...
Partenerii noștri
Digi24 Ce spune jandarmul care a dat amenda la comemorarea Colectiv: „Nici nu vă imaginați ce mesaje am primit”
Ce spune jandarmul care a dat amenda la comemorarea Colectiv: „Nici nu vă...
DigiSport ”De ce?”. Cristi Chivu a făcut toata sala să izbucnească în râs, cu un singur răspuns
”De ce?”. Cristi Chivu a făcut toata sala să izbucnească în râs, cu un...
PeRoz Anthony Hopkins nu a mai vorbit de 24 de ani cu fiica sa: Îi doresc tot binele din lume
Anthony Hopkins nu a mai vorbit de 24 de ani cu fiica sa: Îi doresc tot...
Film Now De ce s-au despărțit Tom Cruise și Ana de Armas. „Ea a simțit nevoia să facă un pas înapoi”
De ce s-au despărțit Tom Cruise și Ana de Armas. „Ea a simțit nevoia să...
Digi World Cum îi afectează fumatul pe oamenii care-și fac implanturi dentare. Și cei cu dinți naturali au de suferit
Cum îi afectează fumatul pe oamenii care-și fac implanturi dentare. Și cei...
ProFM Dua Lipa este „cea mai frumoasă femeie din lume”. Logodnicul ei, un actor în vogă la Hollywood, dezvăluie secretul relației lor
Dua Lipa este „cea mai frumoasă femeie din lume”. Logodnicul ei, un actor...
Digi Life Sagrada Familia din Barcelona a devenit cea mai înaltă biserică din lume. Construcția a început în 1882 și încă nu e finalizată
Sagrada Familia din Barcelona a devenit cea mai înaltă biserică din lume...
Kastrup/Copenhagen/ Denmark/12 SEPTEMBER 2025/.Denmarks weather daerk clouds over Kastrup Copenhagen Denmark. (Photo.Francis Joseph Dean/Dean Pictures) (Not for commercial use)
De marți, vremea se răcește în toată ţara. Cum vor evolua temperaturile...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Nicușor Dan
Redimensionarea trupelor americane. Nicuşor Dan: Este un gest cu anumită simbolistică, dar nu...
2025 LACMA Art & Film Gala, Los Angeles, California, USA - 01 Nov 2025
Zâmbitori și îndrăgostiți. Salma Hayek, la brațul soțului ei, la o gală în LA. Actrița din...
King Charles III And Queen Camilla Visit Newmarket
Regele Charles se declară „îngrozit şi şocat” de atacul care a avut loc într-un tren din Anglia
ALDE Party Council Bucharest 2023, Bucharest, Romania - 20 Oct 2023
Cătălin Drulă și-a lansat candidatura la Primăria Capitalei. Discurs al președintelui Nicușor...