Acum la Digi FM Gabriel Cindea BUG MAFIA FT FELI - Sa Cante Trompetele

Mesajul unui polițist pentru Cătălin Rădulescu: „Noi întemniţăm hoţii, voi îi amnistiaţi”

catalin radulescu 1

Un poliţist i-a transmis un mesaj lui Cătălin Rădulescu, după ce deputatul a spus că medicii ar trebui să dea salariile înapoi, iar profesorii să plece la cules de fructe afară, pentru că au votat împotriva PSD. „Aberantule, îmi câștig salariul prin muncă, nu prin vot”, scrie Ionuţ Rasica.

Ionuţ Rasica menţionează că el este poliţist, ceea ce înseamnă, potrivit agentului, că diferenţa majoră dintre locul său de muncă şi locul de muncă al deputatului PSD Cătălin Rădulescu este că primii prind infractori, iar cei din urmă îi eliberează. De asemenea, polițistul îl ironizează pe deputat și scrie că „la probele pe care le-am trecut eu tu, cu nivelul tău de gramatică și de școală, n-ai fi luat 5”.

Iată postarea integrală a lui Ionuț Rasica:

„Aberantule, îmi câștig salariul prin muncă, nu prin vot. Votul e un drept constituțional exprimat în conformitate cu convingerile fiecărui cetățean, numai o aberație a mediului politic, cum ești tu și cei ca tine, îi pot asocia o valoare patrimonială. Știu că ți-e imposibil să concepi, dar nici locul de muncă nu mi l-am câștigat prin vot, ci prin examene și studii. La școala unde mi-am dobândit eu formația profesională am fost mai mult de 10 pe loc, locurile nu se obțineau prin lipit de afișe, condus mașina șefului, sau lingușirea acestuia, iar probele au fost mult mai dificile decât este rostirea emfatică de minciuni la televizor. La mine a fost cu note, nu cu păcălit electorat. La probele pe care le-am trecut eu tu, cu nivelul tău de gramatică și de școală, n-ai fi luat 5.

Sunt polițist, ceea ce înseamnă că diferența majoră dintre locul meu de muncă și locul tău de muncă este că aici prindem infractori, acolo îi eliberați. La noi, ieșirea din închisoare a unui infractor care nu a terminat de ispășit pedeapsa se numește evadare și e cel mai usturător eșec profesional, la voi se intitulează "recurs compensatoriu" și e un triumf. Pentru noi, infractorii aflați în libertate sunt prilej de alertă, n-avem liniște până nu-i prindem, pentru voi e un deziderat, n-aveți liniște până nu le dați definitiv drumul. În mâinile pe care noi le încătușăm, voi încredințați demnități înalte ale statului. Ziua noastră de muncă tinde neîncetat spre aplicarea legislației penale, a voastră, spre masacrarea ei. Noi ne zbatem să recuperăm prejudiciile, voi vă căzniți să le disimulați în cimitire, bungalow-uri și pereți. Noi întemnițăm hoții, voi îi amnistiați. Noi instrumentăm dosare penale bazându-ne cercetarea penală pe probe care să incrimineze, cum ne cere legea — adică dincolo de orice îndoială, voi legiferați prolific excepții procesuale.

Noi le trimitem magistraților, spre judecare, mii de volume, ticsite cu dovezi pe care, din cauza legilor pe care le faceți voi, am ajuns să le strângem din ce în ce mai greu, voi le trimiteți magistraților, pe cap, inspectori judiciari care să îi intimideze și îi revocați abuziv din funcții. În plus, eu, dacă aberez in exercițiul funcțiunii cum aberezi tu cu Soros, protocoale, state paralele și alte bazaconii, sunt trimis în secunda doi la testare psihologică, la tine bag seamă că delirul fără nicio stavilă e atribuție de serviciu și sursă de apreciere printre colegi.

Aberantule, îți dau oricând banii înapoi. Ai dat lege în 2017 cum că îmi mărești salariul cu 25% în fiecare an și de atunci, când se face timpul să aplici legea, dai in fiecare decembrie OUG ca să nu o mai aplici. Așa se face că în total, abia dacă mi-ai crescut leafa cu 3-400 lei, sumă pentru care lumea, tot din cauza minciunilor tale, mă urăște astăzi considerându-mă bugetar de lux, din aceeași categorie cu medicii și funcționarii din primăriile și agențiile tale ministeriale. Între timp, fiindcă eliberezi cu sârg infractori mi-a crescut și volumul de muncă cu vreo 50%, dar pentru că mi-i ceri public, fac un efort și îți dau toți banii, și când îți promit asta te rog să ai în vedere că, spre deosebire de tine eu sunt om de cuvânt. Suport cu bucurie inflația, chiar cu zâmbetul pe buze, cu singura condiție ca tu și cei ca tine să dispăreți cu totul. Te aștept, așa facem, mergem la bancomat și apoi tu ieși din politică, ok?”

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Sursă foto: Libertatea

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, analiza alegerilor la Digi FM: Cum a ajuns România...
Bucharest, Romania. 10th Apr, 2025: Dominic Fritz, vice president of the Save Romania Union (USR), holds a press conference after USR voted, in an informal Political Committee meeting, to support Nicusor Dan in the 2025 Romanian presidential race against
Dominic Fritz preia interimar funcţia de preşedinte al USR, anunță...
paleologu 45464WhatsApp Image 2025-02-03 at 08.59.13 2 yt
Theodor Paleologu i-a oferit lui Nicușor Dan o carte despre arta...
Pe aceeași temă
Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu și-a dat demisia din funcția de premier, PSD iese de la guvernare. Partidul nu...
Bucharest,,Romania.,22th,Aug,,2024:,Lia,Olguta,Vasilescu,,Mayor,Of
Olguţa Vasilescu: Nu mă interesează să plec din Craiova în următorii patru ani, cel puţin...
Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu, dispus să îşi dea demisia din fruntea Guvernului? Un anunţ, aşteptat după...
Ambulance,Emergency,Service,Car,On,The,Streets,Of,Bucharest,During
Bebeluș de trei luni decedat într-un spital din Craiova. Tatăl reclamă erori medicale
Te-ar putea interesa și
Interior,Of,Airplane,With,Passengers,On,Seats,And,Stewardess,In
Ce salariu are o stewardesă româncă angajată la o companie din Orientul Mijlociu: „Devine...
Spitalul „Sfântul Spiridon” din Iași
Medicii din Iași încearcă să găsească răspunsuri după ce doi tineri rezidenţi au murit la...
Highway,2,Bucharest,-,Constanta,,Romania,-,10,August,,2021:
IPJ Timiş, după ce şeful Secţiei de Poliţie a fost reţinut pentru consum de droguri...
Mihai Trăistariu/ Foto: Facebook
Cât câștigă camerista lui Mihai Trăistariu? Salariul surprinzător pe care i-l oferă pentru...
Partenerii noștri
Digi24 VIDEO George Simion a mulțumit Statelor Unite că au scos România din programul Visa Waiver: „Mesajul a fost puternic și corect”
VIDEO George Simion a mulțumit Statelor Unite că au scos România din...
DigiSport Gigi Becali trebuie să scoată o avere din ”buzunar” pentru a scăpa de jucătorii aflați pe ”lista neagră” la FCSB
Gigi Becali trebuie să scoată o avere din ”buzunar” pentru a scăpa de...
PeRoz Sora prințesei Diana, într-o apariție-surpriză alături de familia regală. Lady Sarah a avut o relație cu regele Charles
Sora prințesei Diana, într-o apariție-surpriză alături de familia regală...
Film Now Tom Cruise dezvăluie câte ouă mănâncă la micul dejun, ca să-și poată realiza cascadoriile: „E nevoie de multă energie”
Tom Cruise dezvăluie câte ouă mănâncă la micul dejun, ca să-și poată...
Digi World Săritul corzii, exercițiul complet care îți transformă corpul în doar câteva minute pe zi. Ce beneficii aduce pentru sănătate
Săritul corzii, exercițiul complet care îți transformă corpul în doar...
ProFM Ioana Ignat a locuit mai bine de un an la o mănăstire: "Am vrut să rămân acolo. Am făcut un fel de armată"
Ioana Ignat a locuit mai bine de un an la o mănăstire: "Am vrut să rămân...
Digi Life FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs. bucuria de a rata ceva
FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs...
Ambulance,Emergency,Service,Car,On,The,Streets,Of,Bucharest,During
Accident grav în Braşov. Zece copii aflați într-un microbuz și trei adulți...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Donald Trump
Donald Trump ia în considerare suspendarea habeas corpus, dreptul unei persoane de a contesta...
Nor toxic de clor în Catalonia/ Profimedia
Nor toxic de clor în Catalonia. Peste 160.000 de persoane au fost îndemnate să se izoleze
Team Romania v World Stars - Friendly Match, Cluj-Napoca - 12 Jun 2022
Copilul lui Ionel Ganea, în comă indusă după accident. Medicii sunt rezervați: „Este în stare...
The opening ceremony for traffic along the entire length of the Northern Bypass of the city of Tver on the M-11 Neva highway and the bypass of the city of Togliatti.
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului: Ucraina doreşte să evite discuţiile privind soluţionarea...