Acum la Digi FM IMANY - Don-t be so shy (Filatov and Karas Rmx)
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Marian Godină a fost amenințat cu cuțitul. Acțiunea Poliției l-a șocat

marian godina

Marian Godină a fost amenințat cu un cuțit chiar de Ziua Națională. El povestește, pe blog, cum a fost atacat cu un cuțit în timp ce încerca să salveze o femeie agresată, dar și modul în care a acționat colegul său de la Poliție, pe care l-a chemat în ajutor.

Iată întâmplarea lui Marian Godină:

„Pentru că laptopul tot dădea erori, am chemat la mine un prieten care se pricepe, pentru a mă ajuta. A ajuns la concluzia că hard-ul ssd pe care îl cumpărasem ieri este defect, așa că l-am demontat și ne-am dus împreună la magazin, cu bonul, pentru a îl schimba.
Am ajuns în fața magazinului, am parcat și ne-am îndreptat spre intrare.
De undeva din dreapta, am auzit niște plânsete. Am observat o femeie care plângea, fiind ținută de braț de un bărbat. Ne-am oprit și ne-am uitat spre ei, încercând să ne dăm seama dacă bărbatul o duce cu forța sau dacă doar o consolează după vreun necaz care îi provocase plânsul. Ne-am uitat insistent spre femeie, dându-i ocazia să ne ceară ajutorul. Nu a făcut-o, astfel că am luat în calcul varianta a doua, așa că am intrat în magazin. Întorcând totuși capul spre cei doi, am observat că bărbatul a îmbrâncit-o, motiv pentru care i-am spus lui Claudiu (prietenul meu) să ne întorcem să vedem ce se întâmplă. Am abordat-o pe femeie și aceasta ne-a spus că abia ce și-a luat două palme.
Prietenul meu l-a îndepărtat pe bărbat împingându-l. Am observat că bărbatul și-a băgat mâna în buzunar, moment în care i-am spus că sunt de la poliție, că voi suna la poliție și că îl rog să scoată mâna din buzunar și să o țină la vedere. Bărbatul s-a conformat, a scos mâna din buzunar, dar cu tot cu un briceag pe care l-a și deschis. Din celălalt buzunar a scos un spray, iar acum stătea amenințator spre noi, având într-o mână briceagul, iar în cealaltă spray-ul.
Oricâte antrenamente aș face, știu că cea mai bună apărare împotriva cuțitului e fuga, așa că m-am îndepărtat de el, am strigat la Claudiu să facă același lucru, iar pe femeie am luat-o lângă mine. I-am spus omului să se calmeze și să lase cuțitul jos, timp în care am scos telefonul și am sunat la 112. Se întâmpla asta azi, 1 decembrie, la ora 16.33. Am fost foarte explicit, am indicat parcarea marelui magazin în care ne aflam și faptul că un bărbat amenință cu cuțitul. Operatoarea 112 mi-a făcut legătura la Poliție, unde am spus același lucru. După maxim două minute, așteptam să aud deja sirena mașinii de poliție, mai ales că magazinul e unul foarte mare și destul de aproape de secția arondată. Nimic…

Am păstrat distanța în continuare față de bărbat, acesta încercând să plece de la fața locului.
După fix 15 minute, cronometrate, am observat venind loganul de poliție. Mergea frumos în coloana de mașini, fără girofaruri măcar, fără sirene. Cuminte ca toți ceilalți. A oprit lângă noi și a coborât un polițist care a întrebat ce s-a întâmplat. I-am zis, iar polițistul i-a cerut persoanei să scoată briceagul și să-l pună pe capota mașinii. Bărbatul a băgat mâna în buzunar, a scos briceagul și l-a pus unde i s-a indicat. Recunosc că dacă aș fi fost de serviciu nu mi-ar fi trecut prin cap să-i spun unuia despre care știu că are un cuțit, să-l scoată singur din buzunar.
Claudiu i-a spus polițistului „am și filmat ceva, îți arăt dacă vrei”.
Atât i-a trebuit polițistului. Să-i vorbească cineva per tu. Imediat i-a retezat-o, cu o viteză de reacție de mii de ori mai mare decât cu cea care se deplasase spre eveniment.
„-Eu v-am vorbit la persoana a doua!” s-a răstit el pe un ton arogant.
Nu m-am putut abține și i-am zis că și lui i se vorbise tot la persoana a doua și că face o confuzie. Asta pentru că ar fi imposibil să te adresezi folosind o altă persoană. Milițianul analfabet, vrând să fie și fudul, dacă prost grămadă tot e, nu știe că „dumneavoastră”, așa cum avea el pretenția să audă, e un pronume de politețe. În plus, după ce stai 15 minute să-i aștepți, să spună mersi că nu i s-a adresat lumea cu „bă”, care, de altfel, tot la persoana a doua e.
Deci problema milițianului era modul de adresare, așa că l-am întrebat cum e posibil să vină după 15 minute când e vorba de o persoană care, în parcarea unui magazin aglomerat, amenință cu un cuțit. Cum e posibil să vină fără sirene și girofar.
Răspunsul m-a dat pe spate. Fiți atenți aici, omul a zis că nu merge cu sirene ca să nu atragă atenția presei. Repet: „nu mergem cu sirene să ne audă presa.” Apoi mi-a spus să las impresiile.
Au legitimat persoanele implicate, precum și un martor care declarase că a văzut când femeia fusese strânsă de gât.
M-au întrebat dacă vreau să fac plângere, le-am spus că nu și au plecat cu persoanele.
Am intrat și noi în magazin, unde produsul ne-a fost schimbat, cel pe care îl cumpărasem ieri fiind unul care fusese în service și care nu ar fi trebuit să se afle la vânzare.
Mândru că sunt român!”

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 18
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
daianu
Daniel Dăianu lansează un avertisment dur: „România riscă să intre cu...
mihai tatulici
Mihai Tatulici, prima voce din seria „Ca să știi ce se întâmplă”: O...
Pe aceeași temă
Ukraine says Russian attack kills 13 in capital Kyiv
Bilanţul atacului rus asupra Kievului a crescut la 20 de morţi. Moscova transmite că va...
Marian Godină/ Foto: Facebook
Ce note a luat Marian Godină la BAC? Polițistul era la un pas să rămână corigent: „Nu mă...
atac de amploare iin moscova
Moscova a fost ţinta celui mai amplu atac cu drone ucrainene din ultimii ani. Circa 200 de...
American,Flag,Waving,In,The,Wind.
SUA au vizat baze de lansare a rachetelor şi ambarcaţiuni iraniene în cadrul unor atacuri de...
Te-ar putea interesa și
Sergei Mikhailov
Soldat rus întors din războiul din Ucraina, atac șocant cu acid asupra fostei iubite. Tânăra...
atac dineu donald trump
Procurorii americani au făcut publice noi imagini cu atacul de la dineul găzduit de Donald...
dronă
Atac intens al Rusiei în Ucraina. Fragmente de dronă au distrus anexa unei gospodării din...
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Un ucrainean şi un român, arestaţi preventiv după ce au atacat o sală de jocuri din Galaţi şi...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
Business Leaders Speak At The Semafor World Economy Summit
Gianni Infantino ia în considerare extinderea Cupei Mondiale la 64 de echipe: "Dacă nu le...
Novak Djokovic
A ratat finala Wimbledon de anul acesta, dar nu se dă bătut. Novak Djokovic: "Mi-aş dori să...
minge cm 2026
Franța, Spania, Anglia sau Argentina? Cine are cele mai mari șanse să câștige CM 2026
Volodimir Zelenski si Iulia Sviridenko
Premierul ucrainean Iulia Sviridenko pleacă de la conducerea Guvernului, după un an de mandat...