Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu PITBULL FEAT KESHA - Timber

Managerul SJU Buzău, despre moartea medicului Ştefania Szabo: „Nu ştim cauzele pentru care s-a ajuns la această situaţie. Ieri, lucrurile şi atitudinea ei erau normale”

Spitalul Judeţean Buzău/ Foto: Facebook
Spitalul Judeţean Buzău/ Foto: Facebook

Managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă Buzău Sorin Pătraşcu a declarat marţi, referitor la moartea medicului Ştefania Szabo, director medical al unităţii sanitare, că aceasta era un medic dedicat, cu minimum şapte gărzi pe lună, pe lângă activitatea de pe secţie şi din spital, subliniind că, în urmă cu o zi, atitudinea medicului era normală şi excluzând varianta unui ”un gest necugetat”.

”Medicii trăiesc o realitate grea, cu oboseală şi un efort constant pentru a avea grijă de pacienţi”, a adăugat Pătraşcu „Astăzi, de dimineaţă, la ora 6 fără câteva minute, am fost apelat de unul dintre medicii spitalului, care m-a informat că, în camera de gardă, a fost găsită decedată colega noastră, Ştefania Szabo. Nu ştim nici cauzele, nici motivele pentru care s-a ajuns la această situaţie. Ieri, lucrurile şi atitudinea ei erau normale”, a spus managerul SJU Buzău, Sorin Pătraşcu.

Citește și: Ultimele imagini cu Ștefania Szabo au fost surprinse cu doar o zi înainte de tragedie. Ea a fost găsită fără viață de colegi, în Camera de Gardă

Acesta a precizat că Poliţia şi Inspectoratul Teritorial de Muncă se află deja în spital şi desfăşoară cercetări pentru a stabili împrejurările decesului, relatează News.ro.

„Doamna doctor era în timpul activităţii azi-noapte, apoi a intrat de gardă şi urma să iasă dimineaţă, la ora 8. Era un medic dedicat, cu minimum şapte gărzi pe lună, pe lângă activitatea de pe secţie şi cea medicală din cadrul spitalului. Orice zi era foarte încărcată”, a mai spus managerul.

Ultimul consult efectuat de medic ar fi avut loc în jurul orei 12–12:30 noaptea, după care s-a retras în camera de gardă.

„Ce s-a întâmplat ulterior, nu ştim şi nu avem date în acest moment. Nu cred că poate fi vorba de un gest necugetat. Medicii trăiesc o realitate grea, cu oboseală şi un efort constant pentru a avea grijă de pacienţi”, a adăugat Pătraşcu.
Managerul a menţionat că, cu o zi înainte de tragedie, dr. Szabo participase la un eveniment public alături de colegi şi nu a dat niciun semn care să prevestească o astfel de tragedie: „A fost cu mine în maşină, a fost împreună cu alţi colegi. A fost o zi normală de lucru. Nu a fost niciun semn.”

Directorul medical al Spitalului Judeţean de Urgenţă Buzău, chirurgul Ştefania Szabo, în vârstă de 37 de ani a fost găsită fără suflare marţi dimineaţă, în camera de gardă a unităţii sanitare.

Citește și: Ștefania Szabo, directorul medical al Spitalului Judeţean de Urgenţă Buzău, a fost găsită decedată în camera de gardă. Medicul avea 37 de ani

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 2
switch_day_770x440
SWITCH DAY: 29 ianuarie. O zi, toate perspectivele. Digi24, Digi...
audiente_ian26_digifm_770x440
Digi FM. Un radio bine crescut! Peste 1,3 milioane de ascultători, pe...
mihaela radulescu si felix baumgartner
Adevărul despre averea lui Felix Baumgartner, fostul iubit al...
Pe aceeași temă
Spitalul Judeţean Buzău/ Foto: Facebook
Managerul Spitalului Judeţean Buzău, unde directorul medical Ştefania Szabo a decedat în...
Doctor's,Hands,In,Gloves,,Medical,Gloves,,Surgeon's,Hands
Medic din Buzău, prins în flagrant luând mită chiar înainte de operație. Ortopedul a ajuns în...
Spitalul”Sfânta Maria” din Iaşi
Managerul interimar al Spitalului de Copii ”Sfânta Maria” din Iaşi a demisionat. Veronica...
Ştefania Szabo
Ministrul Sănătăţii, după decesul medicului Ștefania Szabo: "De ce făcea şapte gărzi pe lună...
Te-ar putea interesa și
Stefania Szabo
Noi detalii în cazul morții Ștefaniei Szabo. Medicul și-ar fi injectat un sedativ puternic...
Ultimele imagini cu Ștefania Szabo în viață
Ultimele imagini cu Ștefania Szabo au fost surprinse cu doar o zi înainte de tragedie. Ea a...
Stefania Szabo
Ștefania Szabo, directorul medical al Spitalului Judeţean de Urgenţă Buzău, a fost găsită...
Spitalul”Sfânta Maria” din Iaşi
Noul manager al Spitalului de Copii din Iaşi şi-a dat demisia, la doar câteva zile după ce...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
Florin Piersic/ Foto: Facebook
Florin Piersic împlinește 90 de ani. Carieră de legendă, roluri memorabile, aură de neegalat
The,Hijacker,In,Handcuffs,At,The,Scene,Of,The,Crime
Un bărbat a furat păr dintr-un salon de coafură, de aproape 200.000 de euro. Riscă 10 ani de...
Female,Doctor,Hand,Hold,Silver,Pen,Filling,Patient,History,List
Copilul de 13 ani implicat în crima din Cenei, supus unor ample evaluări, atât medicale cât şi...
Ambulance,Emergency,Service,Car,On,The,Streets,Of,Bucharest,During
O femeie de 39 de ani, medic radiolog, găsită moartă în locuința ei din Capitală