Acum la Digi FM Alex Vidia FLO RIDA - WHISTLE

Liviu Pop îi critică pe colegii care au înregistrat-o pe ascuns pe Viorica Dăncilă

liviu pop 2

Liviu Pop îi critică pe colegii care au înregistrat-o pe ascuns pe Viorica Dăncilă, în cadrul unei ședințe. El spune că la PNL este „multă gargară” pe tema moțiunii de cenzură și se declară convins că PSD va rămâne la guvernare "și după ziua de mâine".

Liviu Pop ia în calcul și varianta intrării PSD în Opoziție, după moțiunea de cenzură: „Luăm în calcul ambele ipoteze. Un partid serios cum este PSD ia în analiză ambele variante, pentru că și dacă printr-o minune intrăm în Opoziție, trebuie să fim atenți ce se va întâmpla cu măsurile luate de noi în programul de guvernare. Partidele de Opoziție nu au semnat pactul pentru bunăstarea românilor, cu excepția minorităților”.

El este de părere că nu există oameni din PSD care să voteze joi moțiunea de cenzură: „La cum îmi cunosc colegii, cel puțin colegii senatori, pe care-i știu mult mai bine, nu cred că vreun coleg va vota moțiunea de cenzură”.

Viorica Dăncilă a fost înregistrată pe ascuns la o ședință de partid în care le spunea colegilor săi că adevăratele mize ale moțiunii de cenzură le reprezintă dosarele, numirea procurorilor și Secția Specială de anchetare a magistraților. O parte a presei a interpretat aceste declarații drept o amenințare voalată a șefei PSD la adresa social-democraților care ar vrea să voteze moțiunea. Liviu Pop este de altă părere: „Nu, nu, nu, nu, nu am cunoștință, vreodată, de când o cunosc pe doamna Dăncilă și o cunosc de ceva ani, să facă gesturi de amenințare, nici directe, Doamne ferește, voalate, niciodată. E un om care spune cu subiect și predicat cum stau lucrurile. Clar că are mai multe informații din sfera Opoziției, decât avem noi, cu siguranță informațiile domniei sale sunt superioare și nu numai”.

„Neseriozitatea unor colegi, din păcate, lucrul acesta nu face bine unei organizații. Chestiuni de genul acesta denotă un caracter puțin mai slăbuț al celor care recurg la asemenea gesturi”, mai spune Liviu Pop.

El se declară convins că PSD va supraviețui moțiunii de cenzură: „Noi suntem la guvernare și vom fi la guvernare și după ziua de mâine”.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
Dylan Paul, alături de mama sa, Nadia Comăneci și tatăl său Bart Conner/ Foto: Facebook
Unde s-a angajat fiul Nadiei Comăneci. Dylan și-a ales un drum...
printesa urbana 2025-2
Prințesa Urbană, la Digi FM: despre viața în Olanda, educația cu...
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, după dezbaterea istorică de la Cotroceni: „Puterea...
Pe aceeași temă
victor ponta
Victor Ponta a fost exclus din PSD, după ce şi-a depus candidatura la alegerile prezidenţiale...
Crin Antonescu/ Profimedia
Crin Antonescu e candidatul PSD la alegerile prezidențiale din 2025: „Poate fi începutul unei...
Stelian Bujduveanu şi Adrian Vigheciu
Stelian Bujduveanu (PNL) şi Adrian Vigheciu (PSD) sunt noii viceprimari ai Capitalei
crin antonescu
PSD a validat candidatura lui Crin Antonescu la alegerile prezidențiale
Te-ar putea interesa și
Traian Băsescu
Băsescu: „Prezidenţiale cu foştii lideri USL candidaţi, garanţia eşecului alianţei toxice...
ciolacu (8)
Marcel Ciolacu: Avem un acord politic. Fiecare dintre semnatari a înţeles mesajul românilor
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan, înainte de consultările cu președintele Klaus Iohannis: "Premierul, propus de...
Romania, coalition for stability, modernization and reaffirmation of European and Euro-Atlantic path, Bucharest, Romania - 04 Dec 2024
Bolojan: PNL vrea în continuare să contribuie la găsirea unei soluţii. România are nevoie...
Partenerii noștri
Digi24 Reacția lui Medvedev după acordul SUA-Ucraina pe mineralele rare
Reacția lui Medvedev după acordul SUA-Ucraina pe mineralele rare
DigiSport ”Nașule, tu ești destul de bogat! Vreau și eu!”. Gigi Becali, gata să dea marea lovitură la FCSB
”Nașule, tu ești destul de bogat! Vreau și eu!”. Gigi Becali, gata să dea...
PeRoz Violeta a fost admisă la facultate în SUA, iar acum se pregătește de Bacalaureat. Andreea Marin: „Mai e un pas, mai multe emoții am eu”
Violeta a fost admisă la facultate în SUA, iar acum se pregătește de...
Film Now Kristen Bell și Dax Shepard, sărut pasional pe covorul roșu la Gala TIME100. Cum o descrie Ted Danson pe actrița din Nobody Wants This
Kristen Bell și Dax Shepard, sărut pasional pe covorul roșu la Gala...
Digi World De ce uităm unde am pus cheile sau ochelarii? Știința neatenției e ușor de explicat
De ce uităm unde am pus cheile sau ochelarii? Știința neatenției e ușor de...
ProFM I-a fost infidel, dar iubirea lor nu s-a stins. Jon Bon Jovi, mesaj emoționant la aniversarea a 36 de ani de căsnicie cu Dorthea
I-a fost infidel, dar iubirea lor nu s-a stins. Jon Bon Jovi, mesaj...
Digi Life De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt, limba
De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt...
Bucharest, Romania. 17th July, 2024: Sebastian Burduja, the Romanian Minister of Energy speaks to the press after the meeting with all energy producers in Romania. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Burduja: Nu sunt probleme în sistemul energetic naţional. Nu există un...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Inter Miami CF v Toronto FC
David Beckham împlinește 50 de ani. „Familia şi cariera sunt cele mai mari realizări din viaţa...
President Trump Hosts Cabinet Meeting at the White House
Marco Rubio: Un acord de pace între Ucraina şi Rusia este „încă departe”
tenis (6)
Finală Arina Sabalenka - Coco Gauff, la turneul de tenis de la Madrid
zelenski (13)
Zelenski salută acordul „cu adevărat echitabil” semnat cu SUA