Acum la Digi FM LUKAS GRAHAM - Love Someone (Beatmix Nou)

Israelul și mișcarea palestiniană Hamas discută despre planul Trump în stațiunea egipteană Sharm el-Sheikh

gaza (4)
Fâșia Gaza. Profimedia

Reprezentanții Israelului și cei ai mișcării islamiste palestiniene Hamas se întâlnesc luni, la Cairo, pentru a discuta despre planul de pace în 20 de puncte pentru Fâșia Gaza propus în urmă cu o săptămână de către președintele american Donald Trump, transmit Reuters și DPA.

Discuțiile vor avea loc în stațiunea Sharm el-Sheikh de la Marea Roșie.

Ministerul de Externe egiptean a declarat că atenția inițială în aceste tratative, care se vor desfășura prin intermediari, va fi pe ajungerea la o înțelegere cu privire la eliberarea ostaticilor încă deținuți de Hamas în Fâșia Gaza, în schimbul eliberării unor palestinieni închiși în penitenciare din Israel.

Hamas a afirmat că delegația sa va fi condusă de Khalil al-Hayya, negociator cu mare experiență, în timp ce delegația israeliană îl va avea în frunte pe Ron Dermer, ministru pentru afaceri strategice.

Din partea SUA participă emisarul special Steve Witkoff și Jared Kushner, ginerele președintelui Donald Trump. Egipt, Qatar și SUA joacă rol de mediatori între Israel și mișcarea Hamas.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a subliniat că Israelul și SUA sunt decise ca negocierile indirecte cu Hamas să se limiteze la câteva zile.

Vineri, Hamas a anunțat că va accepta părți din planul de pace prezentat de liderul de la Casa Albă. Ulterior, Trump i-a cerut Israelului să oprească imediat bombardamentele asupra Fâșiei Gaza. Totuși, rămân nesoluționate mai multe aspecte din planul de pace, precum retragerea trupelor israeliene și dezarmarea Hamas, propunere până acum respinsă de militanții palestinieni.

După aproape doi ani de la declanșarea conflictului din Fâșia Gaza, Casa Albă a prezentat în urmă cu o săptămână o propunere în 20 de puncte menită să pună capăt definitiv conflictului din enclava palestiniană.

Planul președintelui Trump, care beneficiază de sprijinul prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, prevede un armistițiu imediat, retragerea treptată a armatei israeliene, eliberarea completă a ostaticilor în schimbul eliberării a sute de deținuți palestinieni și trimiterea de ajutor umanitar prin intermediul ONU.

De asemenea, propunerea americană prevede dezarmarea totală a Hamas, care ar urma să fie exclus de la guvernarea Fâșiei Gaza, și înființarea unui guvern de tranziție format din tehnocrați palestinieni și experți internaționali, supravegheat de un 'Consiliu al Păcii' prezidat de Donald Trump și la care ar urma să participe și fostul premier britanic Tony Blair, potrivit Agerpres.ro

Mai multe țări arabe și islamice, inclusiv actori influenți precum Arabia Saudită și Turcia, pe lângă Egipt și Qatar, au acceptat planul, în timp ce gruparea islamistă palestiniană Jihadul Islamic l-a respins, considerându-l o ''rețetă pentru continuarea agresiunii împotriva'' Palestinei.

Conflictul din Fâșia Gaza a fost declanșat de atacul terorist de o violență fără precedent comis de comandouri ale mișcărilor palestiniene Hamas și Jihadul Islamic în sudul Israelului pe 7 octombrie 2023. Atacul s-a soldat cu moartea a 1.219 de persoane, în majoritate civili.

Alte 251 de persoane au fost luate ostatice și duse în enclava palestiniană. Dintre acestea, 49 încă se află în Fâșia Gaza, dar armata israeliană deține informații că doar 22 dintre ele mai sunt în viață.

Armata israeliană a ripostat la atacul din 7 octombrie 2023 cu o ofensivă terestră și aeriană dură asupra pozițiilor Hamas din Fâșia Gaza, operațiune în timpul căreia, până duminică la prânz, au murit 67.139 de persoane (din care 65 în precedentele 24 de ore), alte 169.583 fiind rănite, potrivit Ministerului Sănătății din Gaza, date considerate fiabile de către ONU.

Citește și: Benjamin Netanyahu afirmă că recunoaşterea statului Palestina de către anumite ţări „nu obligă în niciun fel” Israelul

 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
marea finala 2025 770x440
MAREA FINALĂ! 10 ani de Digi FM și un premiu pe măsură: O MAȘINĂ DE...
Closeup of pen marking numbers on lottery ticket
Marele premiu la Loto 6/49, de aproape 10 milioane de euro, câștigat...
CALCIO - Serie A - Inter - FC Internazionale Vs SS Lazio
Noul lider. Inter Milano, echipa antrenată de Cristi Chivu, urcă pe...
Pe aceeași temă
Pope Leo XIV At Meeting For Peace At The Colosseum - Rome
Papa Leon s-a rugat pentru pace, la Colosseumul din Roma: Dumnezeu doreşte o lume fără război
fașia gaza
50 de persoane ucise în Fâșia Gaza, într-un atac israelian. Apărarea Civilă denunță "o...
trump, putin (7)
Donald Trump nu vrea să-şi „piardă timpul” întâlnindu-se cu Putin fără perspectiva unui acord...
rubio (2)
Rubio dă asigurări că eforturile continuă pentru repatrierea rămăşiţelor ostaticilor din Gaza
Te-ar putea interesa și
Sommet pour la paix de Charm el-Cheikh, en Egypte "Peace in the Middle East" pour discuter du soutien à la bande de Gaza après le cessez-le-feu entre Israël et le Hamas
Emirul Qatarului acuză Israelul de "încălcarea continuă" a acordului de încetare a focului în...
Sommet pour la paix de Charm el-Cheikh, en Egypte "Peace in the Middle East" pour discuter du soutien à la bande de Gaza après le cessez-le-feu entre Israël et le Hamas
Armistiţiul mijlocit de SUA pare să fi trecut cu bine de primul test major, Israelul şi Hamas...
Muhammad al-Ghamari/ Foto: X
Asasinat fulgerător în Yemen. Liderul militar al rebelilor huthi, generalul Muhammad...
zelenski (16)
Zelenski: „După ce a auzit de rachetele Tomahawk, Moscova se grăbeşte să reia dialogul”
Partenerii noștri
Digi24 Elon Musk prezice dispariția banilor. Care va fi principala monedă de schimb, în viziunea miliardarului
Elon Musk prezice dispariția banilor. Care va fi principala monedă de...
DigiSport Întrebat despre titlu, Gigi Becali a rostit doar DOUĂ cuvinte! FCSB este la 15 puncte de lider
Întrebat despre titlu, Gigi Becali a rostit doar DOUĂ cuvinte! FCSB este...
PeRoz Mercur retrograd în Săgetător. Două zodii se trezesc la realitate, iar trecutul le bate din nou la ușă
Mercur retrograd în Săgetător. Două zodii se trezesc la realitate, iar...
Film Now Singurul film pe care Arnold Schwarzenegger și-ar fi dorit să-l refacă: „A fost incredibil”
Singurul film pe care Arnold Schwarzenegger și-ar fi dorit să-l refacă: „A...
Digi World Cum au reușit o tânără și soțul ei să călătorească în 20 de țări și să economisească sute de mii de lire sterline: „E trucul suprem!”
Cum au reușit o tânără și soțul ei să călătorească în 20 de țări și să...
ProFM Mădălina Ghenea, apariție hipnotizantă pe o plajă din Italia, într-o rochie udă, lipită de piele. Mister și artă în alb-negru
Mădălina Ghenea, apariție hipnotizantă pe o plajă din Italia, într-o...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Albu Răzvan 39dbe9d8-dfcd-4124-ab09-df2fc498e3a8
Curaj fără limite: Răzvan, adolescentul din Poeni care învinge distrofia...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
dani mocanu
Dani Mocanu şi fratele său, condamnaţi la închisoare pentru tentativă de omor, prinşi în Italia
A,Cup,Of,Hot,Coffee,Or,Tea,On,The,Window
Cum va fi vremea în luna noiembrie. Florinela Georgescu, șefa ANM: „Temperaturile vor fi peste...
Cristian Andrei
Poliţiştii bucureşteni s-au sesizat în cazul medicului Cristian Andrei, care ar fi practicat...
FOOTBALL UEFA CONFERENCE LEAGUE 2025/26 LEAGUE PHASE MATCHDAY 1: RAKOW CZESTOCHOWA VS UNIVERSITATEA CRAIOVA
Mirel Rădoi a demisionat de la Universitatea Craiova