Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu DELIA - Dor

Rafila: După ridicarea stării de alertă, masca de protecție va rămâne doar o recomandare, nu va mai fi o obligație

Alexandru Rafila
Foto: Captură video Digi24

După ridicarea stării de alertă în România, decizie care urmează să fie discutată în Guvern, purtarea măștii de protecție nu va mai fi o obligație, însă va fi recomandată în continuare, cel puțin pentru o perioadă de timp, spune ministrul Sănătății, Alexandru Rafila.

„Ridicarea stării de alertă va duce și la ridicarea majorității restricțiilor. Masca nu este neapărat o restricție, este o metodă de protecție. Și chiar dacă ea, din punctul de vedere al obligativității, va dispărea, sigur că în interior, în spații aglomerate, cel puțin pentru o perioadă de timp, probabil că vom recomanda utilizarea în continuare a măștii”, a spus Alexandru Rafila, sâmbătă.

Potrivit acestuia, masca ar trebui purtată și după ridicarea stării de alertă, în semn de „respect față de ceilalți”.

„Fără să fie o obligație, dar cred că respectul față de ceilalți și față de propria persoană, până la urmă, cred că este important atunci când utilizăm masca”, a precizat Rafila.

Ministrul a adăugat că ridicarea restricțiilor în România va avea loc atunci când situația epidemiologică o va permite. El a spus că deși numărul cazurilor COVID a scăzut, situația rămâne îngrijorătoare.

„Astăzi au fost 18 de mii de cazuri înregistrate. Chiar dacă numărul este în scădere rapidă, nu sunt puține și așteptăm un moment optim ca aceste restricții să permită și desfășurarea în siguranță a activității publice. Nu are rost să ne angajăm la termene, dar cu siguranță termenul va fi cât mai rapid în momentul în care situația o va permite”.

Guvernul constată o scădere a numărului de infectări cu coronavirus și analizează renunțarea la starea de alertă. În 15 februarie ar urma să se facă o analiză pentru a vedea de când se iau primele măsuri de relaxare, în condițiile în care de vinerea trecută numărul de cazuri scade constant.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
Dylan Paul, alături de mama sa, Nadia Comăneci și tatăl său Bart Conner/ Foto: Facebook
Unde s-a angajat fiul Nadiei Comăneci. Dylan și-a ales un drum...
printesa urbana 2025-2
Prințesa Urbană, la Digi FM: despre viața în Olanda, educația cu...
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, după dezbaterea istorică de la Cotroceni: „Puterea...
Pe aceeași temă
INSTANT_DECLARATII_MS_SF_PANTELIMON_03_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Ministrul Sănătăţii, despre boala X: „Nu putem discuta de o alertă de sănătate, nu e niciun...
Bucharest, Romania. 4th Sep, 2024: Alexandru Rafila, the Romanian Minister of Health, speaks during the press briefing after the government meeting at the Victoria Palace, the Romanian Government headquarters. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Rafila: Ceea ce s-a întâmplat la Pantelimon sau în alte spitale ţine foarte mult de...
elena lasconi
Elena Lasconi, apel către premierul Ciolacu: „Demiteţi-l pe Rafila, ministrul mincinos de la...
INSTANT_DECLARATII_MS_SF_PANTELIMON_06_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Ministrul Alexandru Rafila vrea audit internațional la Spitalul Pantelimon: „Nu este vorba de...
Te-ar putea interesa și
Bucharest, Romania - July 04, 2022: Alexandru Rafila, Romanian Health Minister, holds a press conference.
Alexandru Rafila spune că activitatea secțiilor ATI din 18 spitale din țară sunt înregistrate...
INSTANT_DECLARATII_MS_SF_PANTELIMON_05_INQUAM_Photos_Octav_Ganea
Rafila, după scandalul de la Spitalul Pantelimon: „Nu am de ce să demisionez. Nu cred în...
Bucharest, Romania. 11th Apr, 2024: Alexandru Rafila, Minister of Health, speks during the government meeting at the Victoria Palace, the Romanian Government headquarters. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Ministrul Sănătăţii solicită demisia conducerii Spitalului „Sfântul Pantelimon”
Alexandru Rafila
Canicula a făcut o primă victima în România. Anunțul făcut de ministrul Sănătății
Partenerii noștri
Digi24 Rezultate alegeri prezidențiale 2025, turul 1. Au apărut primele date parțiale oficiale din țară și din diaspora
Rezultate alegeri prezidențiale 2025, turul 1. Au apărut primele date...
DigiSport ”Să-i facă statuie”. Reacția lui Laszlo Balint, după prima înfrângere la Oțelul
”Să-i facă statuie”. Reacția lui Laszlo Balint, după prima înfrângere la...
PeRoz Un caz la 100 de milioane. Ea e femeia care a născut un copil, apoi gemeni și, în cele din urmă, tripleți, în 5 ani: „Am fost șocată!”
Un caz la 100 de milioane. Ea e femeia care a născut un copil, apoi gemeni...
Film Now Salma Hayek, intimidată de scena fierbinte cu Antonio Banderas, din Desperado: "Nu era în scenariu. Mi-a fost foarte greu"
Salma Hayek, intimidată de scena fierbinte cu Antonio Banderas, din...
Digi World A vrut să facă 2.000 de genuflexiuni fără oprire și a ajuns la spital. Afecțiunea rară care i-a afectat mușchii și a dus la probleme cu rinichii
A vrut să facă 2.000 de genuflexiuni fără oprire și a ajuns la spital...
ProFM Cum arată celebra Thalia în costum de baie. E în formă maximă, are 53 de ani în buletin și pare de cel mult 30
Cum arată celebra Thalia în costum de baie. E în formă maximă, are 53 de...
Digi Life De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt, limba
De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt...
Nicușor Dan
Rezultate alegeri prezidențiale 2025, turul 1. După numărarea voturilor în...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Alegeri prezidențiale 2025
Alegeri prezidențiale 2025, rezultate parțiale turul I. După numărarea voturilor în 95% din...
USR Blocks Its Own Presidential Candidate, Bucharest, Romania - 10 Apr 2025
Dominic Fritz: Rezultatul Elenei Lasconi nu e o surpriză. Îi ţinem pumnii lui Nicuşor Dan
George Buhnici
George Buhnici, mesaj tranșant după anunțarea primelor rezultate exit-poll: „Azi e despre...
George Simion
Reuters: Victoria lui George Simion ar putea izola România în Uniunea Europeană şi NATO